En Sıcak Konular

5000 Yıllık Kristal Hançer Bulundu

24 Ocak 2021 12:30 tsi
 5000 Yıllık Kristal Hançer Bulundu İspanya'da 5000 Yıllık Kristal Hançer Bulundu

İspanya'da 5000 Yıllık Kristal Hançer Bulundu

2007 ile 2010 yılları arasında İspanya'da kazı yapan araştırmacılar, kaya kristalinden yapılmış bir hançer keşfetti. Kristalden yapılan bu hançerin elde edilmesi için büyük bir ustalık gerektiği belirtildi.
Dünyanın birçok noktasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda antik medeniyetlere ait çeşitli antik araçlar bulunuyor. İspanya'da da benzer bir keşif yapıldı ancak bu keşif, diğerlerinden biraz daha farklı. Yapılan bu kazıda taştan ya da çakmaktaşından değil kristalden yapılmış bir araç bulundu.

2007'den 2010 yılına kadar yapılan kazı çalışmalarında kaya kristalinden yapılmış bir hançer bulundu. Uzmanlar, bu hançerin tarih öncesi İberya'da keşfedilmiş teknik olarak en sofistike araç olduğunu belirtirken bu hançeri yontmak için büyük bir yetenek gerektiğini de dile getirdi.


Yaklaşık 5000 yıllık, 21,5 inç uzunluğundaki bu hançer, yine hepsi kaya kristalinden yapılmış 10 ok ucu, dört bıçak ve silah yapmak için kullanılan bir çekirdekle birlikte bulundu. Bu silahların bulunduğu yerin kristal madeninden oldukça uzak olması, bu materyallerin çıkarılması ve işlenmesi için yüklü miktarda ödeme yapan bir elite ait olduğu düşüncesini öne çıkardı.

Araştırmacılar, bu dönemlerde kaya kristalinin sembolik bir öneme sahip olabileceğini; bu tür topluluklarda zindelik, sihirli güçler ve atalarla iletişim için kullanılabileceğini belirtiyor. Quaternary International dergisinde yayınlanan bir makalede, bu buluntuların o dönemde sadece elit kişilerin sahip olabileceği cenazelerde kullanılan alet edevatları temsil ediyor olabileceği de belirtiliyor.


Araştırmacılar, kaya kristallerini 43,5 metre uzunluğa sahip bir yapının sekiz farklı sektöründe ortaya çıkardı. 43,5 metrelik bu yapıda ana odaya doğru giden 39 metre uzunluğunda da bir koridor bulunuyor. Bu koridorun sonunda ulaşılan odanın çapı ise 4,5 metreden fazla.


https://www.webtekno.com/ispanya-5000-yilli-kristal-hancer-bulundu-h105295.html


Bu haber 1,554 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,830 µs