En Sıcak Konular

Artemis Antlaşması

15 Ekim 2020 10:23 tsi
Artemis Antlaşması Orkun Akar Yazdı...

Artemis Antlaşması

 

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından salı günü yapılan açıklamayla, sekiz ülkenin Ay'da ve diğer gezegenlerde gelecekte yapılacak uzay keşfi ilkelerinin ana hatlarını çizen uluslararası Artemis Anlaşması'nın imzalandığı duyuruldu. https://tr.euronews.com/2020/10/14/sekiz-ulke-uzay-kesiflerinin-ana-hatlar-n-cizen-artemis-anlasmas-n-imzalad

Artemis Anlaşması, NASA'nın 2024 yılına kadar Dünya'nın en yakın komşusuna insan gönderme projesine taraf devletlerin katılımını öngörüyor. Anlaşmaya; Avustralya, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri imza attı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine anlaşma hakkında, "Artemis tarihteki en kapsamlı ve en çeşitli uluslararası insan uzay keşif programı. Anlaşma, uzay keşiflerinde tek bir küresel koalisyon kurulumunun önünü açacak." değerlendirmesinde bulundu. Bridenstine, "Bugün atılan imzayla, Ay'ı keşfetmek için ortaklarımızla birleşiyoruz ve uzayda tüm insanlığın keyif alması için güvenli, huzurlu ve müreffeh bir gelecek yaratacak ilkeler oluşturuyoruz." dedi.

NASA, Artemis Anlaşmalarının 1967 Dış Uzay Antlaşmasını güçlendirdiğini ve genel olarak 10 ilkeye ayrıldığını açıkladı. Katılımcı ülkeler bu ilkeler ışığında barışçıl keşiflere şeffaf bir şekilde bağlı kalmayı, diğer üyeler tarafından çalıştırılabilen donanım sistemleri oluşturmayı, acil durumlarda birbirlerine yardım etmeyi, bilimsel verileri kamuya açıklamayı, uzay mirasını korumayı ve uzay artıklarının güvenli bir şekilde imha edilmesini taahhüt ediyor. NASA, Artemis programını Mars'a yapılacak nihai insan misyonunun önünde anahtar olarak görüyor. Ajans, Ay'ın güney kutbundan buz kazarak içme suyu elde etmeyi ve molekül ayrımı yoluyla gelecekte yapılacak uzay yolculuklarında kullanılmak üzere roket yakıtı üretmeyi planlıyor. Açıklama genel hatlarıyla böyle. Biz olayı başka bir yerden bakarak ele alalım dedik. Sorarak başlayalım anlaşmanın adı niye ARTEMİS?

ARTEMİS : Artemis, Roma'daki adı Diana, Zeus ile Leto’nun kızı. Phoebe olarak da bilinir. Apollon’un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık,okçuluk ve ay tanrıçası. Ares'in dostu ve en büyük Yunan tanrıçalarından biridir. Kardeşinden bir gün önce doğup Apollon’un doğumu sırasında annesine yardım etmiştir. Annesinin çektiği acıyı gören Artemis evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. Delos adasında doğmuştur. Apollon güneşi, Artemis ise ayı temsil eder; Apollon’a "Phoebos" (parlak, ışıklı) denildiği gibi, Artemis’e de "Phoebe" denilirdi. İkisi de yayla silahlanmıştır, oklar atarlar; oklar güneş ve ay ışınlarının sembolüdür. Artemis, sarışın, güzel, endamlı, ciddi yüzlü, tanrısal bir bakiredir. Saf ışık tanrıçası olarak afifliği sembolize eder, kültünün kanunu olarak afifliğe, erkek, kadın duacıları riayet zorundaydı. Ona tapınan ve onun gibi dünya iptilasından uzak, dağlar, ormanlar arasında yaşayan Hippolyt, afiflik yüzünden helak olduğu zaman Artemis ona yüksek şerefler müjdeleyerek teselli vermiştir. Sonraları Artemis adına türlü kültlere sapılmıştır. Bunlardan biri, Efes’de Artemis’e, bütün tabiatı dölleştiren ve göğsü sayısız memelerle örtülü bir tanrıça gibi düşünülerek tapınılmasından doğan kült idi. Artemis ve avcıları bakirelik yemini etmiştir. Artemis de bütün avcıları 13-15 yaşlar arasında ölümsüz olarak sabitlemiştir. Satirler Artemis ve avcıların hayranıdırlar. Çünkü Artemis hayvanları ve doğayı çok sevmektedir. Fakat hiçbir erkek veya satir asla Artemis ve avcılarına yaklaşamamaktadır. Artemis kendine yaklaşan erkekleri ya bir çeşit geyiğe ya da tavşana çevirerek onları cezalandırmıştır. Ayrıca Artemis ev ve orman tanrıçasıdır. Bunun yanında Artemis bakireliğini bir erkeğe verip gebe kalan kadınları okuyla öldürmüştür. Yine bir tanrıça figürü. Bu şeytanilerin tanrıça takıntısı acaba fıtrat üzere yaratılmayıp başka yaratımlarla yaratılanların soyundan olmaları mı? Bu başka bir yazının konusu.(Klonlama, dişinin kendi kök hücresinden üretilen spermle döllenerek üremesi vs)

 

 


Artemis/Diana

Çok memeli olarak tasvir edilmesi acaba kendi kendine döllenmeyle tek bir dişiden üreyen nesile bir gönderme mi? Meme adedi kadar soy(Küfür tek millettir.) Yukarıda bakireliğine atıf var. Bakire Meryem anaya nazire. Nasıl Allah babasız çocuk meydana getirirse biz de yaparız deklarasyonu. Konuya bir çok yönden bakılabilir ben burada sıklıkla kullandığım yöntemle bakacağım duruma müsaadelerinizle.

ARTEMİS / DİANA : Si MeT Ra " Eğer RA ile tanışsaydın; An Aİd- Yardım. Eğer Ra ile tanışırsan yardım alırsın.

eMi StaR : Bir yıldız aldım  MeTa SiR : Hedef Sir  

Bu projenin amacı SİR BUDUN faaliyetlerine yönelik muhtemelen. Gök soylu Aşinaların göksel irtibatını kesmeye yönelik. Bir anlamlı kelimeler dizgisiyle konuyu bitirelim. 

ARTEMİS / DİANA : eMi aN aiD STaR… Bir yardım Yıldızı, yardım alınan YILDIZ.  Star,İştar….

Artemisin sembolü Ok ve yay imiş. Kime işaret ediyorsunuz? Kağanım Kutlu dedesinin kanını taşıyor. Oyununuzu hep bozdu yine bozacak. Tengri yüzümüze bolsın. Türk var olsun.

     Orkun AKAR 

                                                                                                                                                                                                           

 

 Bu haber 4,187 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,968 µs