En Sıcak Konular

Kambaba - 2 Tefekkür Yazısı

27 Temmuz 2020 17:38 tsi
Kambaba - 2 Tefekkür Yazısı Ömer A. Yazdı: Kambaba - 2 Tefekkür Yazısı

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla,

Kambaba-2 videosunu izledikten sonra, Kam babamızın bahsettiği ayetlere göz gezdirmeye başladım. Öncelikle NEML Suresi 49. Ayeti okudum.

Ayetin meali: Allah'a and içerek birbirlerine şöyle dediler: "Gece ona ve ailesine baskın yapalım; sonra da velisine, 'Biz o ailenin yok edilişi sırasında orada değildik, inanın ki doğru söylüyoruz' diyelim."

Bu ayetteki sözü söyleyenler önceki ayette bahsedilen dokuzlu çete olarak geçiyordu.

Neml 48: O şehirde dokuz çete vardı ki, bunlar yeryüzünde bozgunculuk yapıyorlar, iyilik tarafına hiç yanaşmıyorlardı.

Buradaki ayette bu kişilerin yeryüzünde bozgunculuk yaptığı, iyilik yapmadığı söylenmekte. Fakat aslında bu ayet üzerinden yorum yapmak gerekirse burada bu kişilerin inkarcı ya da inançsız olduğu bahsedilmemektedir. Burada bahsedilmediğini yazdığım inkarcı meselesine gerekirsek örnek olarak peygamberimiz (S.A.V) zamanında Mekkeli müşriklerin durumundan bahsetmemiz gerekir. Peygamberimiz zamanındaki Arap toplumu içinde putperestlik yaygın bir inançtı, fakat bu inancın kökeninde Allah’ı inkar etmek yoktu, fakat Allah’a şirk koşmak vardı. Bu durumu anlatan Kur’an ayetlerini de örnek vermek isterim:

Ankebut 61 : Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

Ankebut 63 : Andolsun ki onlara, "Gökten su indirip, onunla ölümünün ardından yeryüzünü canlandıran kimdir?" diye sorsan, mutlaka, "Allah " derler. De ki: (Öyleyse) hamd de Allah'a mahsustur. Fakat çokları akıllarını kullanmazlar.

Ankebut 65: Baksana, gemiye bindikleri zaman, dini yalnız O'na has kılarak (ihlasla) Allah'a yalvarırlar. Fakat onları salimen karaya çıkarınca, bir bakarsın ki, (Allah'a) ortak koşmaktadırlar.

Zümer 38: Andolsun ki onlara: "O gökleri ve yeri kim yarattı?" diye soracak olsan: "Elbette Allah!" diyeceklerdir. O halde gördünüz ya Allah'tan başka çağırdıklarınızı! Eğer Allah bana bir zarar vermek isterse, onlar O'nun zararını giderebilirler mi? Yahut bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun rahmetini tutabilirler mi? De ki: "Allah, bana yeter." Tevekkül edenler, hep O'na dayanırlar.

Daha üstte yazmış olduğum 4 ayette olduğu gibi çeşitli ayetlerde aynı şekilde özellikle Zuhruf Suresinin ilk 16 ayetine de  göz atarsanız aslında uyarılan kavimlerin çoğunun bu durumlar üzerine kendilerine elçiler , peygamberler gelmiştir.

Gelelim tekrar NEML 49 ‘a:

Aslında Kutsal kitabımıza bir bütün olarak bakınca bu ayetteki bozguncuların Allah’a ya da Allah olarak iman ettiklerine yemin ederken tam tersi imandan ve hakikatten daha da uzaklaştıklarını fark edebiliriz. Aynı aslında bu durumu anlatan Kur’an da iki ayet vardır.

Fatır 42 - 43: Olanca güçleriyle Allah'a yemin etmişlerdi ki, kendilerine uyarıcı bir peygamber gelirse, mutlaka ilerideki ümmetlerin herhangi birinden daha doğru yolda olacaklardı. Fakat kendilerine uyarıcı bir peygamber geldiği zaman bu, onların sırf ürküntülerini arttırdı. (Bu da) yeryüzünde bir kibirlenme ve bir suikast düzenidir. Halbuki fena düzen ancak sahibinin başına geçer. O halde öncekilerin kanunundan başka ne gözetiyorlar? Sen Allah'ın sünnetinde asla bir değişme bulamazsın. Sen Allah'ın sünnetinde asla bir başkalaşma da bulamazsın.

Bu iki ayet Semud kavmindeki 9 lu çetenin kurduğu düzeni ve hatta günümüzdeki 9 baş şeytaninin kurmak istediği düzeni birebir anlatmaktadır.(Sin insanlığı, deccal-tanrı,insanları Allah ile aldatmak)

9 lu çete nasıl Allah diyerek, düzeni bozan bir yapılanma idi ve Allah NEML 50-51 de belirttiği gibi :

Onlar böyle bir tuzak kurdular, biz de kendileri farkında olmadan onların planlarını altüst ettik. İşte bak! Tuzaklarının akibeti nice oldu: Onları da, kavimlerini de toptan helak ettik.

Bu durum ne yazık ki günümüzde de farklı şekillerde sürmektedir, yani Allah diyerek ekini ve nesli bozanlar, Allah diyerek araya Araf Suresi 3. Ayette yazıldığı gibi “Buna rağmen insanlar, Allah'ın kullarından bir kısmını O'nun bir parçası saydılar. Gerçekten de insan apaçık bir nankördür.” Başkalarını aracı koyanlar, Allah diyerek kendi zümrelerinden olmayanlara zulüm edenler… 

Allah, devletimizi ve milletimizi böylelerinden korusun.

Gelelim Kambaba-2 de bahsedilen uğursuzluk-tayyerna meselesine:

Neml 47: Cevap verdiler: "Senin ve beraberindekilerin yüzünden uğursuzluğa uğradık." Salih: "Size çöken uğursuzluk (sebebi) Allah katında (yazılı)dır. Belki siz imtihana çekilen bir kavimsiniz" dedi

Buradaki uğursuzluk kelimesi Arapçada طَّيَّرْنَا (tayyerna) biçiminde yazılmaktadır. Kökeni kuş yani Arapçada طَّيَّرُ (tayr) kelimesidir. Fakat kelimeyi aratınca ilginç bir şekilde Tetayyur kelimesini buldum. Tetayyurun çeviri olarak uğursuzluk anlamına geldiğini belirten bir sayfada, tayyerna - tayr kelimesinin geçtiği diğer ayetlere baktım ve ilginç ortak noktalar buldum. Bu ayetler şöyle:

Yasin 18-19: Onlar dediler ki: "Herhalde biz sizin yüzünüzden uğursuzluğa uğradık. Eğer bu işten vazgeçmezseniz, andolsun ki, sizi hiç tınmadan taşlarız ve mutlaka bizden size pek acıklı bir azab dokunur. Peygamberler de şöyle cevap verdiler: "Sizin uğursuzluğunuz beraberinizdedir. Size öğüt verildi diye mi (uğursuzluğa uğradınız)? Doğrusu siz israfı âdet etmiş bir kavimsiniz."

Araf 131: Fakat kendilerine iyilik geldiği zaman, işte bu bizim hakkımızdır, dediler, başlarına bir kötülük gelince de, işte bu Musa ile yanındakilerin uğursuzluğu yüzünden, dediler. İyi bilin ki, onların uğursuzluğu Allah katındandır. Lâkin çoğu bunu bilmezler.

 

Buradaki belirtilen ayetlerin ortak özelliği “uğursuzluk” kelimesi “kuş” kelimesinin kökeni ile yani tayr ile yazılmış. Burada uğursuz-uğurlu kuş olayının “ale't-tâiri'l-meymûn”  yani “ uğurlu kuşla karşılaş” diye Cahiliye döneminde kalıplaşmış olan bir cümle olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Bilgi ağlarına göre; Câhiliye döneminde oldukça yaygın bulunan bir hurafeye göre bir kimse yolculuğa çıktığında İlk karşılaştığı bir kuşun, kendisine göre sağ tarafa doğru uçtuğunu görürse bunu yolculuğu İçin uğurlu sayar, sol tarafa doğru uçtuğunu görürse bunu da uğursuz kabul ederdi. Yani buradaki kalıptan  geçmişten gelen bir öğreti doğrultusunda cahiliye döneminde kuş kavramı duruma göre uğursuzlukla anılmış. Üstte belirtmiş olduğum ayetlerde asıl ilginç olan ortak özellik ise 4 ayette de inkarcılar peygamber ve YANINDAKİLER için uğursuzluk getirmelerinden bahsediyor. İşte burada anlaşılan durum şudur ki Kambaba nın bahsettiği  Göktürk’ün Kuşları, gemileri buradaki ayetlerde bahsedilen kavimlere de uğruyor. Özellikle ilgili ayetlerin önceleri ve sonralarındaki ayetlere göz atılırsa durumun daha iyi anlaşılacağı düşüncesindeyim. Aynı şekilde Yasin 18 de geçen “taşlamak” kalıplı kelime de bu yönden incelenebilinir. Buradaki ayetlerin son ortak özelliğine gelelim:

Neml 1: TA, SİN. Bunlar sana, Kur'ân'ın ve apaçık bir kitabın âyetleridir.

Araf 1: Elif, lâm, mîm, sâd.

Yasin 1 : Yâsîn.

Hatamız varsa affola, Sevgi ve hürmetlerimle Kambabamıza, Erol Abi ye, Ömer Abi ye, Kalperen koldaşlarıma selamlar.

 

Saygılarımla..

 

Ömer A.Bu haber 1,288 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,912 µs