En Sıcak Konular

Tengri'nin Türkü-Türk Kelimesinin Anlamı Üzerine İnceleme

5 Haziran 2020 10:02 tsi
Tengri'nin Türkü-Türk Kelimesinin Anlamı Üzerine İnceleme Hamdi Düzgit Yazdı:Tengri'nin Türkü-Türk Kelimesinin Anlamı Üzerine İnceleme

 Türkü-Türk Kelimesinin Anlamı Üzerine İnceleme

Bu araştırma yazısı ; On Altı Yıldız sitesinin onuncu kuruluş yılı için ,tüm emeği geçenlere, başta Sultanımız Oktan Keleş beyefendi,Erol Elmas ağabey,Başkanımız Yener Dursun beyefendiye ve tek tek tüm Koldaşlarıma  hediyem olsun inşallah.Tengri'nin izni ve yardımı, Eren Babaların ve Gök Türklerin duaları her daim üzerimizde olsun inşallah.

Bismillah...

"Türk kimdir?" diye sormuştu Yalvaç kişi, Baş Yalvaça (Bkz.Tengri'nin Türkü-Oktan Keleş - https://www.onaltiyildiz.com/?haber,6279)

Cevap çok netti: " Türk, Tengri'nin yanında olandır."

Kambaladan selamlar-4 videosunu tekrar izlediğimde ve sevgili Baran kardeşimin yorum yazısını da okuduğumda, bu konuya eğilmek gereğini duymuştum. Baran:" Tonyukuk Yazıtları gelecekten dikilmiştir. Bu sırrın anahtarı Tonyukuk Yazıtlarında yer alan TÜRK kelimesinde saklıdır. Orhundaki ÜK/ÖK tamgası yerine sonu K tamgası ile biten; yani doğrudan bugünkü TÜRK kelimesinin geçtiği tek yazıt Tonyukuk yazıtıdır! Orhun dışında başka hangi yazıtlarda var bu kelime?" diye yazmıştı...

Türk Yazıtlarında pek çok yerde TÜRÜK şeklinde bir hitabet var iken, Tonyukuk Yazıtında pek çok satırda,Ongi yazıtında ve Küli Çor yazıtında TÜRK olarak yazılmış,sanki günümüze seslenilmişti!  Günümüze seslenilmişti çünkü,eski TÜRÜK kelimesi ; günümüz Türkiye'sinde TÜRK olarak yazılıp okunuyor.

Geleceğin Türkleri  geçmişimize bu yazıtları dikerken, AtaTürk Türkiye'sindekilerin ; günümüzdeki Yüce Ata'nın önderliği ile bu kelimeyi fark edeceklerini biliyorlardı. "Hiç bir çağ yok olmaz,kendini yaşar durur" demişti Kulbak Bilge(Bkz. Tengrinin Türkü-Oktan Keleş)

Atatürk ne demişti? :

"Bugün, aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki, milli ideale, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün uygar dünya, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır.Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar kabiliyeti, bundan sonraki gelişimi ile geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır."

Atam; her şeyi çok açıkça anlatmıştı...

Zaman geçirmeden, hemen TÜRK kelimesini eski harflerle(yeni mi demeliyim-yani gelecekten mi demeliyim bilemedim? Olan olmuştur,olacak olan olmuşun içinde) yazalım...

Peki, gelecekten günümüze yapılan uyarıya kaynak olan TÜRK kelimesi hitabı hangi tamgalar ile yazılmıştı? T-Ü-R-K seslerini çıkaran tamgalar kullanılmıştı.

Tamgaları oluşturan çizgileri ayrıntılı inceleyeceğiz.İçimden bir ses,ortaya çok güzel bir şey çıkacağını söylüyor...Çaylar ve közler hazırsa başlayalım...

Tamgalar ayrıştığında , ortaya 4 adet ortak ana gövde olan ES tamgası ile , 4 adet ek çizgiden oluşan AP-İL-ALT-ÖZ tamgaları çıktı. Resimleri sabırla takip edelim:

Ek çizgileri nerdeyse hiç oynatmadan birleştirdik. Ortaya çıkan şekli 90 derece döndürdük. Aman Allahım ! ÖKÜK tamgası çıktı karşımıza!

Rahmetli Ötükenli Kazım Mirşan Hocamız, ÖKÜK kelimesini Rabbani,Tengrisel olarak çevirmişti...

Türk  kelimesinin ek çizgilerinden oluşan kelime ÖKÜK'tür,yani Rabbani! Ek çizgilere Rabbani manası sırlanmış!

" Türk, Tengri'nin yanında olandır." cümlesinin olası bir kaynağını bulduk. Peki,bitti mi?

Hayır! Her şey yeni başlıyor. Sultanımızın öğretmenliği ve önderliği sayesinde her birimiz tefekkür edelim.Bundan sonraki resimler bizi nerelere götürecek bakalım?

Ana gövdeler ES tamgasıydı, 4 ES tamgasını ÖKÜK kelimesine ekleyince ,4 ES tamgasından OZ(ÖZ) sesi çıktı.Birlikte okununca ÖKÜK-ÜZ yani Rabbaniyiz anlamını veriyor! Tengriye aitiz! Türk Tengrinin yanında olandır!

ÖZTÜRK soyadlı Tuğbeyime selam olsun, çünkü soyadı gereği doğuştan ÖZ be ÖZ Rabbani... :)

4 adet ana ortak gövdeyi uygun şekilde birleştirdik ve ortaya TENGRİ tamgası çıktı! Bir diğer birleşimde ise OK tamgası çıktı!

TÜRK kelimesinin içinde öyle manalar gizlenmiş ki; Tengrinin yanında olan ,Tengriye ait olan bu milletin adı bile Tengri'nin yanında! OK Türklerinin Sırrı da bu isme gizlenmiş!

 

 

Yukarıdaki resimlere baktınız. Şimdi gelelim 4 ana ortak gövde ve ek çizgilerin oluşturduğu kelimenin anlamına:

AP-İL ALT-ÖZ :

Ataların ülkesinin Sorumluları/Yetkilileri

Ataların Milletinin Sorumluları/Yetkilileri

Tengri ülkesinin Sorumluları/Yetkilileri

Burada sorulması gereken soru Ataların Ülkesi olarak adlandırılan yer neresidir? Bu konuyu ehillerinin açması gerekir.

Önemli olan Türk adından ortaya çıkan birleşik anlamın şu olduğudur:

ÖKÜK-ÜZ yani Rabbaniyiz

TENGRİ'nin yanındayız,

OK'uz, OK Türklerinin sırrındanız,

APİL ALTÖZ'üz yani ATA'ların yurdunun sorumlularıyız!

"Kudretteki Yüce Atalar, hayyın sırrını suya/su ehline emanet etmişti. Su ehli, Al dairesindeki nizamın muhafızları olacaklardı. Nizam-ı Alemin sırrı, su ehline emanet edilmişti. Alem’e nizam vereceklerdi." demişti Baran kardeşim https://www.onaltiyildiz.com/?artikel,610/munun-sirri-kamal/baran-aydin 

ilgili yazısında...

Burada ortaya çıkan; elbette naçizane tefekkürümüzün sonucudur,hatalar elbette bana aittir. Haddimi aşan konulara girdiysem Tengri beni affetsin.

Ancak; Bilge Tonyukuk yazıtıyla bize seslenen Geleceğin Türklerinin, TÜRK hitabeti içinde sakladıkları sırları ,bilgim dahilinde acizane açmaya çalıştım.

Öğrencisi,yoldaşı ve askeri olmaktan onur duyduğum Sultanımız OKYAY Kağan'a sonsuz minnetlerimi ve saygılarımı sunarım!

Varlığım Türk varlığına armağan olsun!

Tengri bizmenen

Dr. Hamdi Cenk Düzgit

 

 

 

 Bu haber 5,842 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,745 µs