En Sıcak Konular

Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli

21 Mayıs 2020 10:12 tsi
Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli Yeni Araştırmaya Göre, Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli

Yeni Araştırmaya Göre, Dünya Dışı Yaşam İçin Oksijen Şart Değil, Hidrojen Yeterli

 

Öyle görünüyor ki, bir gezegende yaşam olması için oksijen şart değil, hidrojen de gayet yeterli olabilir. MIT tarafından yeni yapılan bir araştırmaya göre, E.coli ve maya %100 hidrojen olan bir atmosferde yaşayabiliyor. İşte bu muhteşem keşif , diğer gezegenlerde farklı yaşam formları olabileceğine dair büyüleyici kanıtlar sunabilir. 

Normalde dünya dışı yaşam arayışımızda, çoğunlukla Dünya benzeri gezegenlere odaklanıyoruz. İşte  bu yüzden kendimizi fazla sınırlamış olabiliriz. Hatta Dünya’da bile en sıcak ve en soğuk yerlerde yaşayan mikroplar bulundu. Bunlar denizlerin dibinden, atmosferin en üst tabakalarına kadar çıkabiliyor. Ayrıca uzayda zorlayıcı ortamlarda bazı türlerin halen yaşayabildiğini gösteren testler mevcut. 

Bütün bu bulgulara rağmen dış gezegenlerin çoğu insanlar için cehennemden farksızdır. Fakat bu mikroplar için çok ideal koşullar barındırabilir. Normalde atmosferlerinin büyük kısmı hidrojenden oluşan dış gezegenler yaşanamaz olarak nitelendirilse de, MIT’nin araştırmasıyla bu yeniden değerlendirilmeli. 

Araştırmacılar E.coli ve maya kültürlerini % 100 hidrojen gazı içeren bir atmosfere maruz bıraktıklarında, mikropların halen hayatta kalabildiğini gözlemledi. Her ne  kadar üremeleri yavaşla da, mikroplar çoğalmaya devam etti. E.coli üreme hızı yarıya düşerken, mayanın üremesi 2,5 kat yavaşladı. 

Araştırmacılara göre, bu oksijen yetersizliğinden kaynaklanmış gibi gözüküyor. Elde edilen bu bulgular sayesinde, bir gezegenin yaşanabilirliği değerlendirilirken tüm kriterler yeniden gözden geçirilmelidir. Örneğin; hidrojen zengini Süper Dünyalar arayışa başlamak için iyi bir yer olabilir. Hidrojen zengini yüzeyler şişkin durduğundan, bu gezegenleri saptamak çok daha kolay. 

İşte bu gezegenlerde E.coli vb. bakterileri aramak mümkün olabilir. Çünkü bu bakteriler amonyak,dimetil sülfür,azot oksit ve metan gibi gazlar üretiyor. İşte atmosferlerinde bu gazları tespiti ve hidrojen zengini atmosferlerin bulunması dünya dışı mikrobiyal yaşama ilişkin kanıtlar sunabilir. Araştırma Nature Astronomy dergisinde yayınlandı. 

 

https://www.gercekbilim.com/yeni-arastirmaya-gore-dunya-disi-yasam-icin-oksijen-sart-degil-hidrojen-yeterli/Bu haber 1,693 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,641 µs