En Sıcak Konular

Türk Çağı’nın Bilgisinden İz

3 Mayıs 2020 10:12 tsi
Türk Çağı’nın Bilgisinden İz Volga Ayhan Yazdı:Türk Çağı’nın Bilgisinden İz

Türk Çağı’nın Bilgisinden İz

Kul kudreti şaha kalktı.  Her döneme esrar kattı. Bende oldu hakikate bazen. Bazen kandı yürek yaktı. Kalbin sesiydi ki kavli hep setleri aştı. Amalar ana oldu kâküller kalpak.  Firavunlar yerildi. Âşıklar tan serildi. Yazdı yazgacını tan sopalı yoktan. Asra bir dilek oldu bazen de bir figan. Yeşerdi kutsal ağaçtan bir tohum gibi seyri mizan âleme âleme indi kor yürekten bir alaca. Tanlandı şanlanlar tekrar yeniden. Ey Zülfikar’ım diyar vatana yeşerdi çiçekler. Kantarı şaşan rüsvalar yok olacak ruhunun gözlerinden. Turan bakacak Oktan. Gözlerim hasret bakışlı çay içecek Ofun ruhaniyetinden.

 

Kanturalı uruksun,

Gözlerin sevdadan baksın,

Alıcısı nemlensin baharın,

Türk’ün özü Okyay’dan baksın

 

Sen seni yurt eylemiş kahrın sevdalısından geçmiş,

Zalime usturalı tokat gel de bir de Türk’ten bak,

Türk’ yaren kutluca atalar,

Kalbime Oz’dan bir ozana bak.

 

Vardı gitti vardığı yere ,

Türk’ün zafer sancağı bir Turan’a bak.

Say ki yansın küllenmiş bahar,

Yanan döner ulaşır küllerinden ak,

 

Kalbim yurt eler kadrinin baharına dek,

Ulamış ozanlar şahıma ak,

Yasin’in sözü küffara tokat,

Arş’a koşanlar Turan’a ak.

 

Köz bilenmez yarluk dağın,

Defindir her yanı Türk’te yatanın,

En kaf suralısı arştan  yaz at,

Defnedilen mezalim , yazan bir kar at

 

Tan doğanda gün bilen de,

Kan yazısı can bilen de ,

Tan yazısı ak bilen de

Parsın Seğmen’i yürek bilen de

 

Arş’a tandırca bin bir har at,

Tükenmez Türküsü binbir dem at,

Yarindir kıymeti ten de can at,

Kaf’tan bir mefkuredir ki söyle , harsı kudreti kandan akan,

Aşk’a söylenmiş yurttan at.

 

Aşkın her bir zamanı Türkçe yaşar. Seller gibi seslenir. Anılarcasına canlanan bir kafiye yakar her kudretin Türki’si. Türk aşkı aydan küllendiren şahdamardır. Anlar hep tende o tandır. Yakar kafiyesi acıtmaz çilekeş vatanımın aşklanmış seherlerini. Artık şerden yakan bir aşk azattır. Kudret sahalarına nesil oldu Türk’ün imkansız kudreti. Gökbörü türedi nesillerce Ak tolgalı şahlandı. Aşıklar remze kavuştu demin tahirinde. Yurt ozanları nakkaşlarcasına yazgıladı diyarı Türk hâkimiyetini.

Zamanın alacası yurda döner öz kudreti. Dokunmaz bileğine Türk’ün şahlananların yılkılarında. Söz dinlemez bir zamanın sözüne yazan kamlarımız var. Atalardan dile kudret narı yakan kanlarımız var.  Arkaik dönem’de kudretler insanın işlevinde hayatlanmışsa. Ruh gökten işlevlere hüzmeleşmiş bir algışın tufanı ozlusu olur. Akacak nesil hep ruhun rehber olduğu bir anı Atasıyla bekler. Her budunu özel bir anı yazar. Bu anı ruhun yaratmış olduğu anısal kudretin asıl yazılış bilgisidir. Kökeni Türk’te  dir. Onda yazılmıştır. İnsan her işlevi hayattan geçirerek bir çırağan ateş oluşturur. Seslenince dokunan, yazdıkça açılan bir çağın ateşleyicisi olan mekana zaman katan ruhtan olan bir özel ilmi alan. İnsanca açılan alacası çağları aşan Tek Tengri’ye ait bir de harsı vardır. Bu özel hars her anlayışı takip eden kıvılcım bir oktur. Çağın bilgeleri bu bilgeliğe Onok sultası diyebilirler.

Levh-i mahfuzun özel birleşimi pars edasını perçinlemiş bir esas ağ örülmüştür. Her semaya bir kudret verilmiş an ki şuhutta tecelli edince ol düzenler birbirini takip eder. Gökte ki şuhud’un Okları her hakikatte ve makamında seni arp sesinin bir düzenlenmesi gibi düzer. Ses teli o onok akımını o zaman kavrar. İşte o zaman Kafdağı’ndan bir şeyler görebilmesine gitmeli. Hangi tel bilinir mi bilmem. Tüm akıcılar bir sarrafın huzurundadır. Her tel başka çeşitlenişle tekrar sana sunulur iken bil ki o okları bağlayışına tabi olursun. Bu hakikat işaretleridir. Allah ayetinde : İşaretler verdiğini söylemiş.

 Her şey seni takip eder. Sende Ataların büzüşmüş kristallerde yakılan bir ateşi var ki ona ulaşan seyrin takımlarına malzeme bürosuyla buluşur. Ondan tüm yaradılışın seyrinde ki düzen haritaları gibi göklerin ve yerlerin irtibat seyir haritalarına ulaşırsın. Odsal ateş künsel ateşi birleştirir iken tabibin Halikine kavuşuş özselliğine yansırsın. Bu da tabipliği tin ayının canlandırdığı ışık kudretlerine dönüştürür. Odsal ateş ateş kudretinin şehirleştiği birikimden yansır. Bu kadim hafızanın zarfını bulanlarda olur. Künsel ateş ise ol bilgileri bağlar arası bağlarla sonsuzlaştıran kutbiyet hafızasının zaman’a bağlamasıyla oluşmuş bir sonsuzluktur. Güneş’e gelir. Zamansızlık ve zamanda sonsuz zaman ve zamansızlık türevi ve bu türevlerin bilgisi bağı vardır. Bu bağlar sonsuz olunca görünür alemde ki bağ ile anlaşılmamalı aslında bağ bir ol seyrinin işaret görevlendiricisi. Bağ yoktur yani bir anlamda. Arada sınır yoktur. Odsal ateş kadim zamanların sınır bilmez hafızasıdır. Künsel ateşte bilinmeyeni yaratır. Başkaca kudret alemini bilinmeyene yansıtır. Onlar tabidir ki bir değerlerin hafızalanmasına bu hafıza ikisine de varlık alemini sunar iken künsel ateş o kudreti içlendirip sınırları kaldırıyordu. Tanın sanrısı gibi kudret aleminden başkaca örtüleri odsal ateşe yönelik kaldırıyordu. Bunlar bu kainat hafızasını yaratan şehadete sığmaz şehadette tümde kazılmış marifetlerin habercisiydi. Yakılmış bir bilginin elinde ki ak kozalı meşaleyi elde etmekti ruha. Kün ay yelpazesi(marifeti) çağa bakınca görünen bilgiler ağıydı.  Başka bir var oluş sistemi ve öğretisiydi. Burada çağa bakan aslında o çağda olmayana bakar. Hangi hazirunun üzerinden kaç nesil geçmiş bilinmez. Akıcı bir Okoz öğretisinin bir çarkı felek ruhundandı. Kaç sefer onu aradı durdu ruhun bırakmadı. Tefe dizilen her atmosfer bir bulgunun adeta çarkıydı aslında.  Bade işin aslının bir tarihini buldu. Bu bade tarihleri öğretiyordu. Tarihi kıvılcımları oluşturmanın ateşi kıvılcımı bilgisiydi Türkler de ki bade bir anlamda. Bu her öğretiyi ondan gelen güçle kıvılcımlaştırıyordu. Kerbela’lardan çıkan güçler gibi. Ledün’de böyle bir öğreti olsa gerek.

 Anı canından çıkartman gerek. Anı canından çıkanın içinden bir çarkı felek çıkar. İşte o zaman görürsün esas feleğin kaç bucak olduğunu. Bu sırrına erilmez bir hakikattir Erenler var. Tabi yazdıklarım anlatamaz. Feleğin kaç bucak olduğu normalde başkaca manalarda halk arasında kullanılır. Feleğin esaslı duruşunu ilminde Türklüğün de bulanlar felek çarpıtışı gibi kendilerini Baran Bey’in de söylediği gibi ateş baz Veli konumuna dönüşürler.  Yalnız bunun sonsuz yolu vardır. Sözler sadece göründüğü gibi anlaşılmamalı. Çok farklı ruhaniyetlere sahip bilgileri vardır sözlerin.  Felek Kaf dağının bucağında birlenmiştir. Sefer sayısı her anı kollayan kudretinin adıdır. Kudret tininden yükselen harflerde gizlidir.  Kaç bucak olduğu da aslında erişilmeye gidilen harflerin sayısıdır. Harfleri yaratan Tengri her harfte göründüğünde tinin gördüğü felekler sende birleşir tek harf olarak zamansız dönüşümlerle birleşir. Dünya feleğin yakasını bırakmaz. Ona , onun bir harfine dönüşür tamgalanır. Özel harfi Asa’sının tarifine gitmek ister. Bu tarifler dünyanın kaç bucak olduğunu adeta birbirine dönüştürür. Harf harf. Sonra harfler birleşir. Ayrılır. Dünya sema olur. Bucak olan harfler Muttaki’nin özelinde Kaf dağına gitmek denen olayın sonucuna vardırır. İşte Türklükte ki seyirlerdendir bunlar.

Tengri Biz Menen

Abdulkadir Volga AyhanBu haber 1,886 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,044 µs