En Sıcak Konular

Regaip Kandili

2 Haziran 2011 08:43 tsi
Regaip Kandili On Altı Yıldız olarak tüm okuyucularımızın kandilini tebrik ederiz.

                                                                           KANDİL

Resulullah'ın kendilerinin tebcil ettiği:

Aylar vardır.

Günler vardır.

Geceler vardır.

Bunları ümmetinin tebcil etmelerini tavsiye buyurmuşlardır. Bir de Resulü Ekrem'den sonra bilhassa Osmanlı uleması ilmi din ile tezyin etmişler, dini de ilimle kuvvetlendirmişlerdir. Zamanla Resulü Ekrem'e ait bazı hususları şekillendirerek an'ane halinde tebcil ve takdis etmişlerdir. Bunlar da: Resulü Ekrem'in validelerinin kendilerini hamile hissetmesini ince hesaplardan sonra tayin ederek tebcil etmişlerdir.

ESER:YUSUF COŞKUN BENEFŞE


(Regaib gecesi) ismi verilmiştir. Resulü Ekrem'in doğumunu mevlüt olarak kutlamışlardır ki bunlara KANDİL ismi verdiler. Resulü Ekrem zamanında: Kadir gecesi. Miraç gecesi. Berat gecesi. Resulü Ekrem'den sonra; Regaib gecesi, mevlüt gecesi bütün bunlar islâmlar tarafından tazim ve tebcil edilen mübarek gecelerdir.

Dikkat edilirse Resulü Ekrem'in irtihal günü hatırlanmaz. Niçin...Abid ve Resul Nebilik muvakkat Herkes ölecek. Ya Habibim sen de öleceksin. Her şeyin fani, Allah'ın baki olduğunu ilân eder. ölüm günü bu işe girmez. Faniliği bir nevi sessiz zedeleme olur...Daha açıklarsam birçok yaptığımız ve hâlâ da devam ettiğimiz işlerden ötürü huzurumuz kaçar. Küfürde olduğumuzu tasdik etmiş oluruz.

Molla Fenari

Ebussuud Efendi

Saadeddin Efendi

Zembilli Ali Efendi

İbni Kemal

Molla Gürâni

Yahya Efendi, bu isimler ilim dolu kafayı ilâhi duygularla süslemiş, gönlü adaletle dolu, irade sahibi büyük insanların mümessilidirler. Bunları tetkik ediniz. Hayatlarını okuyunuz. Gönül duygularınıza ruhani âleminize çok şeyler kazandırmış olursunuz... Resulü Ekrem'in doğum tarihi kat'i olarak bilinmiyor. Ulemanın tesbit ettiği tarih, rivayetlere hesaplara dayanır. Fil hadisesinden (kırk gün) sonra Rebiülevvelin 12.gecesine tesadüf etmektedir. Bir de Resulü Ekrem Medine'de oruç emrolunduğu zaman Ramazan ayından başka aylarda Pazartesi günleri oruç tutarmış. Niçin tuttuklarını sorduklarında ben bugün doğdum demişlerdir. Bundan, Pazartesi sabaha karşı doğdukları anlaşılıyor. Aynı zamanda vefatlarında 63 yaşında olduklarından o hesaba göre de doğum tarihi tesbit ediliyor. 


 

ESER:YUSUF COŞKUN BENEFŞE


Resulden aylarca sonra tesbit edilen bu tarihlere göre (mevlüt) meselesi ortaya çıkmış, yazılmış ve tes'id edilmiştir. Şimdi;Doğumlarında Mevlüt güzel...İslâmlarda da doğumlarda mevlüt okuturlar. Bu da güzel. Fakat ölümlerde de mevlüt okutuluyor. Doğru mu? Değil mi? Doğum olur, mevlüt. Sünnet olur, mevlüt.Nikâh olur, mevlüt. Ölüm olur, mevlüt. An'ane haline gelmiş bid'at olarak kabul edelim.  

Niçin: Resulü Ekrem'in ölüm günü malûm. Mevlüt okutulmuyor.

Cevap verin...

Resulü Ekrem'in ölümünde mevlüt okutulmuyor, okunmuyor.Veyahut bilmediğiniz bir kuvvet okutmuyor.

Evet öyledir. İşi anla, ağam. Küfre gitme... Fakat bu cezai müstelzim bir hal değildir. Bunun ismine (edepsizlik) denir.

Halbuki Resulü Ekrem (EL EDEBÎ HAYRUN MİNEZZEHEBÎ) buyurmuştur. Buradaki edebin sonuna (Siz) kelimesi ilâve edilmez. Ve (edeb)'sizin sonundaki (Siz)'i kaldırmakla ortaya çıkan Resulü Ekrem'in ahundan hayırlıdır (edeb) dediği edeb değildir.

Kafanı niçinlerle doldurma. 5.3.1987 Perşembe

Dr. Münir Derman

 

Yukarıdaki Yazı Münir Derman’ın : “YAZILMAMIŞ SIRLARIN İLKİ

YAZILACAK SIRLARIN SONU” isimli kitabından alınmıştır.

  buulkem@gmail.comBu haber 6,073 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,719 µs