En Sıcak Konular

Türk ve Mana Alemi

23 Mart 2020 14:22 tsi
Türk ve Mana Alemi Volga Ayhan:Türk ve Mana Alemi

İnsan, kahramanların ruhunu kalbinde yaşatır. Nice uzak beldeleri kalbi yaşar. Kahramancasına. Ulu Kağanların beylerin diline aşık olur kimi zaman. O zamandan bu zamana efsanelerimiz efsane yaratır adeta kalplerimizde taht kurar. Ordular kıramaz aşkın ruhunu. Hiç bir kahraman yoktur ki oduna ateş atılmasın. Kalu bela diye haykırır iken gönümüz Ötüken narasına bürünür bir zaman.Bu bir zaman Oğuz Kağan olur bir zaman Alp Er Tunga. Kahramanlık kadim bir özlemdir. Her kahraman, ruhta bu kadim özlem yatar. Tüm Türk ruhlarının özü kahramandır buna ulaşmak ister zaferleriyle.

Türk bir ummanın şaheserinde güneş gibi parlar iken göğüsleri yangın yeriydi adeta. İçinde kutsal ışık. Şehadet beldesine yol gösteriyordu hakikat. Kalbinin ritmi kamanca dans eden Türklük mitralyöz ateşlerini ateşten kalkanıyla yutuyordu adeta. Kurtuluş ölümler ötesini tüm varlığınla yaşamaktır. Tan ağarır közlere dolanır Türklüğün tesiri. Gökleri aşar. Yangınlar o zaman küllerince yeniden yeşerir ağaçlarda. Ağaçların diyarlarında. Ufuklar çizilir yer ile zerrenin. Türk kavuşur şafaklarına öz acun ata diyarlarına. İşte o gün Çin Seddi değil.Tüm kainat setlerini aşıp kalbimizin belki de hiç ulaşamadığı setlere gökler ötesine ulaşacağız Türk milleti Türk olarak.

Türklüğün üstün bakışı  kartalları kandırır yanan köz ile. Nice od yurt tutar gök börülerin sevdasıyla. Ulu Bilge kurt başlı tuğ sahipleri ve Ulu Kağanlar alplerin köz taşıyan öz benliklerini tarihe damga vurmuş öğretiler ve kahramanların naraları olan kahramanlıkları anlatır. Tur Dağ’ı kadar sessizliği alıp götürür.  Kan ırmağı kadar korkusuz. Zalime er tulgası kadar baştan çıkarıcı bir kalp sunan bir Türk kahramanı.

Dayanır ak ile gündüz gök atamın sesinden. Dağılır nice feryat Türk'e durmaz bir yürek.  Kalp akıp durur kanla beslenir.

Öfkenin kökeni kudret âleminde düşmanla olan mücadeleden gelir. Maddi de olabilir. Manevi alemde de insanlar savaştan sıkılabilir. Kendisi bu savaşın farkına varmayabilir. Er bilmeli ki öfkenin kökenini nurunu kaybetmesin ve sevdiklerine öfkelenmesin. Belli durumda bilgide şartta olup o bilgiye göre uygulayıp ona göre uygulayanlar hariç.

 Hakikat resmeder her türlü emredilenin. Yaradılış emir insan davet.. Kalbin erliği haakikatle gelir. Er olan işini bilmekte ne işlere göğüs germekte bunu bilmek lazım. Bu erin değerini öyle bilmek lazım.

Türk kanatlanıp masivadan kalbini öyle bir yakar ki kudret gurbiyet aleminde felekler öyle coşar yanar dalgalanır. Karanlığa çığıran bir güneştir deryaya cihat , nasihat.. Gök kubbemiz al renkle olsun süslesin kudretli hakikati kalu belaya dek. Kuşatsın zalimi gök pençesiyle pusatı kalbini yarıncaya dek. Kırsın zincirleri yansın bu felek. Aşıklar donsun aşkın gücüyle inanılmazlığın gerçek aşkın kutuplarında. Kim bilir yine hangi ata felekleriyle at biniyordur kalbimizin derinliklerinden de hançerleyerek. Öyle bir hançer ki bizi közde yakar , zalimi kahreder.

Başarabiliyor isen kalem ile aleme açıl ve nice kalelere de açıl. Bil ki en büyük kale kalp olmaktır. Aslanca kükrer iken aslanca aşık et. Aslanların aşkı sineleri vurur. Aşk demi ise batından da şekillenir zahire. Unutma oğul Arslan olan ya harsı ayaklar altına alır ya da hakiki harsı elde eder. Medeniyet, tek dişi kalmış canavara dönüşürse  bilginin hatasıdır. O dişi sökmekte o yanlışlığı ya aşkla ilimle ya da zalimin devranına kahırla mümkündür.

Volga AyhanBu haber 1,675 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,077 µs