En Sıcak Konular

İnsan Genlerinde İki Hayalet Türün DNA'sı Yaşıyor

14 Şubat 2020 16:58 tsi
İnsan Genlerinde İki Hayalet Türün DNA'sı Yaşıyor İnsan Genlerinde İki Hayalet Türün DNA'sı Yaşıyor

 ÖNCE ekteki linke bakalım:

 https://www.onaltiyildiz.com/?haber,6441

İnsan genlerinde iki hayalet türün DNA'sı yaşıyor

Arkeogenetik araştırmalarına göre soyu tükenmiş Neandertal ve Denisovan insansı türlerine ait DNA'ların insan genlerinde varlığını sürdürdüğü tespit edilmişti. Son araştırmalar henüz fosili bulunamayan ve varlığı sadece genlerden tespit edilebilen iki 'insansı tür' daha olduğunu işaret ediyor. İşte kayıp ırkları işaret eden genlere dair araştırmalar.

Afrika'dan Çıkış teorilerinde göre Homo Sapiens dahil insanımsı ve insansı türler, kıtadan değişik zamanlarda ayrılarak, Avrupa ve Asya'ya oradan da Amerika kıtasına göçmüştü. Bu türlerden Neandertal ve Denisovan insansı türleri ile Homo Sapiens arasında akrabalık ilişkileri kurulduğu biliniyordu. Ancak şimdi Homo Sapiens ile akrabalık ilişkisi bulunan iki hayalet tür daha olduğu tahmin ediliyor. Hayalet türlerin varlığı fosillerle kanıtlanamadı ama genler üzerinde yapılan araştırmalar ve taş aletlerin varlığı onları işaret ediyor.

2018 yılı sonunda ve 2019 yılı ortalarında gerçekleştirilen iki araştırmaya göre; Homo sapiens DNA’sı Neandertal ve Denisovan insansılaerının yanı sıra iki “hayalet türün” de DNA’sını içeriyor.

İlk araştırma Science dergisinde 2018 yılının Aralık ayında yayınlandı. Araştırma; Cezayir’in Ain Boucherit bölgesinde yapılan arkeoloji kazılarında 1.9 ile 2.44 milyon yıl öncesine uzanan taş aletleri içeriyordu. Oldowan denilen taş alet kültürünün izleri Afrika'dan Çıkış teorisine göre; Homo sapiens henüz Afrika’dan çıkmamışken, kıtanın kuzeyinde taş aletleri kullanan türlerin varlığına yorumlanıyordu.

Bilim insanlarına göre iki olasılık vardı:

1-Homo sapiens Doğu Afrika’dan dünyanın diğer bölgelerine (haliyle ilk olarak Kuzey Afrika’ya) sanılandan daha erken bir zamanda ulaşmıştı.

2- Homo sapiensin kullandığı taş aletleri kullanan başka bir insansı tür Kuzey Afrika’ya daha erken ulaşmıştı.

Konu hayli tartışmaya açık ve her tür yoruma izin veriyor. Anak insansı türlerin sanılandan daha fazla olduğunu gösteren genetik araştırmalar, diğer insansı türlerin varlığını kanıtlar mahiyette.

Bayesian Çıkarımları adı verilen derin öğrenme algoritmaları içeren istatistiksel yöntemle gerçekleştirilen gen araştırmaları “üçüncü intogresyon” adı verdikleri bir hayalet türü gösteriyor. Yani Homo Sapiens, Neandertal ve Denisovan insansı türlerinin dışında varlığı tespit edilen ama henüz bilinmeyen bir insansı türle de çiftleşmiş görünüyor.

Bu hayalet insansı türü henüz tanımlanamadan bir başka hayalet insansı tür daha tespit edildi.

İkinci hayalet türe ait genler, Endonezya’daki Flores adası yerlilerinde bulundu. İki hayalet türün DNA verileri Denisovan ve Neandertal DNA’sı gibi Homo sapiens DNA'sından çok farklı idi.

Varlığı tespit edilen ama Bilinmeyen ilk insansı türe EH1 adı verildi. İddiaya göre bu tür, Denisovan ve Neandertal geninden eşit derece uzakta yer alıyor. Tüm Asya ve Avustralya-Papua popülasyonları EH1 ile çifleşti ve bugün %2.6 ile 3.4 arasında genlerini taşımaya devam ediyorlar.

EH1 geninin halen Avustralya Aborjinleri, Doğu Asyalılar ve Andaman Adaları’nda bulunması, EH1’in zamanında Hindistan’ın kuzeyinde yerleşik olduğuna işaret ediyor.

EH2 adlı nesli tükenen ikinci insan türü ile Homo Spiens'in Flores adasında bir araya geldiği tahmin ediliyor. Kayıp ırkın genetik izleri sadece Homo floriensis ırkının tespit edildiği Liang Bua Mağarası civarında yaşayan insanlarda ortaya çıkarıldı. Genetik mirasın, insan ve EH2 karşılaşmasından bu yana geçen 50,000 senede korunduğu tahmin ediliyor.

 https://www.arkeolojikhaber.com/haber-insan-genlerinde-iki-hayalet-turun-dnasi-yasiyor-24656/

 


 Bu haber 3,125 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,177 µs