En Sıcak Konular

Beklenmedik Bir Yer çekimi Dalgası

15 Ocak 2020 11:14 tsi
Beklenmedik Bir Yer çekimi Dalgası Bilim İnsanları, Uzayda Beklenmedik Bir Yer çekimi Dalgası Tespit Etti

Bilim İnsanları, Uzayda Beklenmedik Bir Yer çekimi Dalgası Tespit Etti

Bilim insanları, uzayın derinliklerinde 'bilinmeyen ya da beklenmedik' bir yerçekimi dalga patlaması tespit etti. Gök bilimciler, yerçekimi dalgalarının uzayın neresinden kaynaklandığını bulmuş durumda.

Bilim insanları, uzayın derinliklerinde sürpriz bir olayla karşılaştı. Yerçekimi dalgalarını tespit amacıyla inşa edilen Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) tarafından yapılan keşifte, 'bilinmeyen ya da beklenmedik' yerçekimi dalgası patlamaları tespit edildi.


Gök bilimciler, dalga patlamasının uzayın neresinden kaynaklandığını da tespit etti. Bölgeyi daha çok araştırarak patlamanın kaynağına dair daha fazla bilgiye ulaşılacağı düşünülüyor.

Buna rağmen şu anda patlamaya neyin neden olduğu konusundaki bilgiler çok sınırlı. Bu tip durumlarda 25 yılda bir hata yapılıyor. Bu da gök bilimcilerine yer çekimi dalga patlamasının astrofizik bir olay nedeniyle gerçekleştiğini düşündürüyor.

Gök bilimciler uzun süredir yer çekimi dalgalarının başarılı bir şekilde tespit edilmesinin uzayı tamamen başka bir açıdan görmeye yardımcı olmasını umuyor. LIGO, dalgaları 'gecede patlayan yer çekimi dalgaları' olarak tarif ediyor. Astrofizikçiler uzun zamandır bu olayı tahmin ediyor olsalar da uzayın hangi bölgesinin bu dalgaları ortaya çıkardığını, dalgaların ne zaman patladığını ya da patladığı zaman nasıl göründüğünü bilmiyorlar.


LIGO, bu tip patlamalar söz konusu olduğunda bilim insanlarının 'açık görüşlü' olması gerektiğini belirtiyor. Gözlemevi’nin yaptığı açıklamada, bu tip yerçekimi dalgaları hususunda bilim insanlarının bir sinyal örüntüsünü, bu örüntü daha önce tahmin edilmemiş ya da modellenmemiş olsa bile ayırt edebiliyor olması gerektiğini vurguluyor. LIGO’ya göre neyi aradığınızı bilmiyorsanız onu bulmanız hayli zor.

Buna rağmen LIGO, yerçekimi dalga patlamalarını bulmanın zor olmasına rağmen, onları tespit etmenin evren hakkındaki bilgilerimizde devrim yaratacağının altını çiziyor. 

Bazı bilim insanları, dalgaların Betelgeuse isimli yakın bir yıldızdan gelmiş olabileceğini düşünüyor. Betelgeuse tuhaf davranışlar sergiliyor ve bir süpernova patlamasının eşiğinde gibi görünüyor. Buna rağmen yıldız hâlâ olduğu yerde ve dalgalar yıldızın olduğu uzay bölgesinden gelmedi.

https://www.webtekno.com/uzay-yercekimi-dalgasi-patlama-h83678.html


Bu haber 2,629 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,664 µs