En Sıcak Konular

Oktan Keleş'in Ardından Gelenler

15 Ocak 2020 10:26 tsi
Oktan Keleş'in Ardından Gelenler Oktan Keleş'in Ardından Gelenler

               OKTAN KELEŞ 1000 ADIM ÖNDE!

 

Oktan Keleş, Kopuz Ata-2 yazısında https://www.onaltiyildiz.com/?haber,5552/kopuz-ata-2 Ay’ın nasıl oluştuğuna ait büyük bir sırrı ilk kez açıklamıştı.

Bilim adamları yeni araştırmalar neticesinde attıkları her adımda Oktan Keleş’in açıkladığı bilgilere daha da yaklaşmaktalar.

Ha gayret diyoruz ve dünyada ki bilim haberlerini derleyen bir sitede ‘Bilim İnsanlarından Çılgın Ay Oluşumu Teorisi’ başlığı ile yayınlanan bir haberi yorumsuz aktarıyoruz:

‘’Ay’ın oluşumuyla ilgili en genel kanı Ay’ın, Dünya ile herhangi bir gök cismi arasında gerçekleşmiş bir çarpışmanın sonucu olduğu üzerinedir. Fakat yeni çıkan bir makale uydumuzun buharlaştırılmış gezegenler zincirinden oluşmuş olabileceğini öne sürerek, çarpışma teorisine dair bazı açıklanamayan durumlara cevap getirebilir gibi görünüyor.

Sinestiya adı verilen ve hala sadece kuramsal olan buharlaştırılmış gezegen oldukça yeni bir kavramdır. Sinestiya, kayalık gezegenlerin yapısını oluşturabilecek halka biçimli, hızla dönen kaya bulutu ve tozdan oluşan bir yapıyı ifade eder.

Harvard yüksek lisans öğrencisi Simon Lock ve Kaliforniya Üniversitesi Davis öğretim üyesi gezegen bilimci Sarah Stewart tarafından geçen yıl yayımlanan bir makaleye göre, öngezegensel diskin içindeki iki gezegen büyüklüğünde nesneler çarpıştığında sinestiya meydana gelir ve bu erimiş bir çekirdeğin etrafında dönen sıvı ile yumru halindeki sıcak toz bulutuyla sonuçlanır. Sonrasındaysa yeni bir gezegen oluşturmak üzere kendi çekiminin altında geri çökerek toplanır.

Lock ve Stewart tarafından da yönetilen bu araştırmaya göre Ay’ın, Dünya’nın yörüngesinde 4.5 milyar yıl önce Theia adı verilen Mars büyüklüğündeki bir cisimle çarpışmasının aksine, Dünya’nın sinestiyası içinde oluştuğunu öne sürüyor. Ay ve Dünya, kopuk yığınlar ile birbirini tutan benzer elementlerden oluşmuştur ama gizemini koruyan bir takım farklılıklar vardır. Örneğin Dünya’ya kıyasla Ay; bakır, potasyum, sodyum ve çinko gibi elementleri daha az barındırır. Lock “Bunun için iyi bir açıklama yapılmamıştı” diye ekliyor.

Lock ve Stewart’ın teorisinde, Theia hala var olabilir ve Dünya ile çarpışmış olabilir. Ancak en nihayetinde Ay’a dönüşen bir halka oluşturmak için şekillendirici gezegenden kopmaktan ziyade onu parçalayarak bir sinestiya yaratmış olmalıdır. Lock “Zamanla bütün yapı küçülür ve Ay buhardan meydana gelir” şeklinde durumu ifade ediyor. En sonunda, bütün sinestiya yoğunlaşır ve geriye kalan Dünya’nın günümüzdeki bildiğimiz halini şekillendiren dönmekte olan sıvı kayalardır.’’

Haberin tamamı için:

https://rasyonalist.org/yazi/bilim-insanlarindan-cilgin-ay-olusumu-teorisi/

 Bu haber 6,562 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,875 µs