En Sıcak Konular

Atiye

7 Ocak 2020 08:16 tsi
Atiye Bir Atiye incelemesi...

Ozan koldaşımın yazısını EJDER’İN SIRRI: GREENWICH-3 Okurken;Atiye dizisi malum gündemde bir Kalperen olarak  radarımıza takılanları, naçizane dilimin döndüğü kadarıyla, gönlümüze düşenlerle, sizinle paylaşmak istedim. Anlatılanlar benim çıkarımlarımdır...

Dizi ana başrol Karakterleriyle başlayalım ;

Atiye ve Zühre.

Torun ve Ananesi.

Atiye  isminin anlamı arapça kökenli bir isim olan atiye ismi 3 farklı anlama geliyor :

1.ihsan,lütüf,bağışlama
2.Armağan (Hediye)
3.Gelecek ,istikbal

Zühre ismi;Çoban yıldızı, sabah yıldızı anlamlarına geliyor.

Arap ve İran mitolojilerinde büyük yetenekleri olan kadın hayata yön veren tanrıça olduğuna dair bilgiler mevcut.

Özel yetenekleri olan bilinen halk arasında çok sevilen hayat bağışlayıcı olarak bilinen kaynaklar mevcut.

Gök biliminde Güneşe yakın bir gezen olarak bilgiler vardır.

 

Sultan babamın dediği ;

‘’Aradığın sırlar yerde değil gökte…’’

Dizide sürekli olarak yeraltına girmek, gerçeklerin yer altında olduğunu göstermek dikkatimi çekiyor sürekli karanlıklara derinliklere, çağrılan insanlık, gizemler ulaşılmak istenen gerçekler.

 

Anlamaya devam edelim Sultanım nefesiyle Ozanımın kalemiyle, Dragon (Ejder) Kardeşliği idi. Bu şer teşkilat dizide en güçlü karakterin de dizide Atiye'nin nişanlısının babası çok güçlü ve zengin ama çok karanlık yönleri olan birisi.

 

Canlandırdığı karakter kolların çok uzun olduğu, yaşantısı ve sahip olduğu güç müdahale edemeyeceği yerlerin olmadığı ve rütbelerin bile başa çıkabildiğini görüyoruz , ama oğluna ceza verirken, bile bir tür ritüele  bağlı olduğu ve bu öğretiyi açıkça uygulaması, oğlunun bu cezaya verdiği cevap niteliğindeki hareket daha önceden bildiği sergilediği  tutumla çok net anlaşılıyor.


Dizide mekanlarda sürekli bir sembol kullanılmaktadır. Sembolüne gelecek olursak Deruni babanın dediği şekilde “Bu sembol bir haç ve kendi kuyruğunu ısıran bir ejderha’dır’’. Dizide kullanılan bu sembolde birebir aynı olmasa da  yılan  kabala ifade edip yılanın arkasında bir haç sembolize etmiş gibi olabilir.


 

Dizide emirlerin tek bir yerden teknolojik olarak tv, notebooklardan siyah ve gizemli bir şekilde gelmesi de, enteresan gücün hizmet ettiği yerden geldiğini sürekli olarak  hatırlatılması da manidar. Aynı zamanda hataya direk ölümle cevap vermesi dikkat çekici olarak görünüyor.

Anlamaya devam edelim:

 

Ejderin Kabala öğretisinde kutsal ateşi teth harfi ile gösterilir,

Sembolü bir YILAN’DIR.

Atiye yol gösteren dizide birebir yılandır. Rakamsal karşılığı dokuzdur. Dünya’da ki geçiş kapılarının dokuzuncusunu temsil eder.(Onaltıyıldız okuyucuları siteden   9 ile ilgili birçok bilgiye sahiptir.)

Aynı zamanda Hermetik öğretiye göre gökyüzünde ki bazı özel yıldız sistemleri bu özün depo kaynağıdır ve bu enerji, yıldızlar aracılığı ile insanlara da etki edebilmektedir.

 


Aynı dizide yıldızlarlar ilgili bir çok gözlemler varken Göbeklitepe çevresi özellikle sembolize edilip şifreleri çözmeye çalışmalarda İbranice ve Kuran-ı kerimden ayetlerde anlatılması dikkat çekicidir.

 


Diğer bir konu Deruni babanın nefesinden ;
 
“Yeryüzündeki bu özel noktaları daha basit anlaman için bir hamur parçasını düşünebilirsin. Hamuru iki parçaya ayırmaya kalktığında iki parçanın arasında ince bir hat oluşur. Bu ince hat bir göbek bağı gibi iki parçayı birbirine bağlar. Hamur örneğinde olduğu gibi, Dünya üzerinde gökyüzü ve yeryüzü arasında iletişim sağlayan bazı özel hatlar vardır.”

 

Atiye dizisinin logosunda açıkça bu sembolize edilmiş gibi Zühre ve Atiye silsile devam eder gibi Zühre'nin son anında Atiye el vermesi gerçekleri söylemesi.


Yıldızın gözükmesi ,yakınlarına olacak bir felaketin habercisi kardeşinin ölmesiyle sonuçlanması.


Yeni bir başlangıçların, olması eskiden yeniye geçmişten geleceğe dönüşleri olduğunu sırlanması Zühre ile Atiye’nin sahip oldukları güç.

 

Zühre'nin toprağın kendi hafızası olduğu, her şeyin kayıt altına olduğu söylüyor malum Bu konuları Sultan babadan öğrendiğimiz için bize çok yabancı gelmiyor.


 

 

Taşların önemi, hafızası birikimleri ve dizide de yıldız haritasını gösteren taşlar olması dikkat çekici.

 

Geçiş kapıların sırlanmaları, bu kapıların açılış zamanları, sadece açabilecek kişinin olması kapıların zamanlarla  bağlantıların olması bu kapılar  ne kadar sırlara açılacağını gösteriyor.

 

Tan Ormanların anlatılması.

 

Hayat ağacı, her şeyin başlangıcı.

 

Hayat ağacının tekrar geri gelmesi.

 

 Biten hayatların suret bulmasını bunların ve hepsi  aksakalımızın nefesinden öğrendiklerimiz aslında.


Hz.Şems (İlhami Abi) Sözlerinin özellikle bir atıf olarak kullanılması da bir Hz.Şems aşığı olarak beni ve tüm kalperenleri mutlu etmeye yetti.

Dizide geçen şifre çözülme sahnesinin mezarlıkta, mezar taşından gizemlice olması ve   Tarihin başlangıcının 16 olması....

Yüce Kadim Türk Devletimize ,

Eren babalara ;

“Gece değmemiş sema,
 dalga görmemiş deniz gibi,
 gönlü olanlara selam olsun”

Benim burada anlatmak istediklerim benim anlayabildiğim kadarıyladır.  16 Yıldız'ı takip edenler burada birçok konunun Oktan Keleş tarafından önceden yazıldığını ve dizide de bunun birçok izlerini görmeleri mümkün. Senaristler İlham'ı doğru yerden almışlar. Ayrıca jenerikteki yabancı eli de oldukça belli oluyor...

Dediğim gibi yazdıklarım bir iddiam yoktur eksikler ve yanlışlıklar bana aittir. Kalperenler dizi ile ilgili kendi analizlerini yapacaklardır diye tahmin ediyorum.

Kağanım Saygı değer Oktan Sultanın ellerinden öperim.

Saygılarımla .


Muhammed Genç

 Bu haber 8,884 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,541 µs