En Sıcak Konular

Kafa Nakli İçin Tarih Verildi

23 Aralık 2019 09:39 tsi
 Kafa Nakli İçin Tarih Verildi İnsandan İnsana Kafa Nakli İçin Tarih Verildi

İnsandan İnsana Kafa Nakli İçin Tarih Verildi

Bilim insanları, insandan insana ilk kafa naklinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapılabileceğini söylüyor. Bir cerrah, naklin başarılı olması için yalnızca kafanın tamamının değil, omuriliğin de nakledilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bilim insanları, insandan insana ilk kafa naklinin 2030 yılına kadar başarılabileceğini düşünüyorlar. Eski bir beyin cerrahı, insanın beyninin nasıl nakledileceğine dair de bir fikre sahip olduğunu söylüyor.


Hull Üniversitesi Eğitim Hastaneleri'nde eskiden klinik beyin cerrahı olan Bruce Mathew, Gelecekbilim Enstitüsü kurucusu Michael Lee ile birlikte bir bilim kurgu romanı üzerine çalışırken, ameliyatın nasıl başarılı geçeceğine dair çok önemli bir fikir elde ettiğini düşünüyor.

Mathew'e göre, cerrahlar yalnızca kafanın tamamını değil, bütün omuriliği de diğer vücuda nakledecek. Şimdiye kadar nakil üzerinde çalışan cerrahlar, kafa nakli için omuriliği kafadan ayırarak ameliyatı gerçekleştirmeye çalışıyordu. 10 binin üzerinde operasyona katılan Mathew ise, bu fikri "tamamen gülünç" buluyor.

63 yaşındaki eski cerrah, sinir cerrahisi, robotik ve kök hücre naklindeki gelişmelerle birlikte, 2030 yılından önce tüm omuriliği başka bir vücuda nakletmenin mümkün olabileceğini düşünüyor.

İlk başta bu fikri yalnızca beyin fırtınası için gündeme getirdiklerini ve aptalca göründüğünü söyleyen eski cerrah, en sonunda fikrin aptalca olmadığını fark ettiklerini belirtiyor. Omuriliğin çok derin bir mesele olduğunu kaydeden Mathew, beyin ile omuriliğin birbiriyle olan bağlantısının korunması gerektiğini söylüyor. 

2017 yılında Sergio Canavero isimli bir cerrah kadavra üzerinde yaptığı operasyonda başarılı olduğunu, elektriksel uyarımın gerçekleştiğini söylemiş ve omuriliği ayırdığını iddia etmişti. Ancak başka bilim insanları Canavero'nun iddiasını sorgulamış ve daha önce maymun üzerinde yaptığı başarısız deneyi "başarılı" olarak lanse etmesini hatırlatmışlardı. Nakil yapılan maymun, asla tekrar bilinç kazanamamış ve felç olmuştu.

Deneyinin ölümsüzlüğün yolunu açacağını savunan Canavero, Mathew ile Lee'nin bilim kurgu kitabının başlığını da ilham vermişti. Mathew, daha önceden bilim insanları yıldıran omuriliği tek parça haline tutma fikrinin, yeni teknolojilerle birlikte mümkün hale geldiğini savunuyor. Mathew, şu anda bir ya da iki siniri bağlayabildiklerini, ancak yapay zeka ile birlikte bu sayının yakın zamanda 200 sinire kadar çıkacağını ileri sürüyor.


Mathew, şu anda "dura" ismi verilen ve omuriliği koruyan zarı, üzerinde delik açmadan çıkarmanın zor olduğunu kabul ediyor. Ancak Mathew, bu sorunu da 10 yıl içerisinde çözebileceğini düşünüyor.

Omurilik hasarları için bu metodun kullanılamayacağını söyleyen eski cerrah, dejeneratif kas hastalıkları için kullanılabileceğini kaydediyor. Mathew, bu yöntemle insanlara "robot vücudu" da verilecebileceğini iddia ediyor.

https://www.webtekno.com/kafa-nakli-2030-h82286.html


Bu haber 2,942 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,443 µs