En Sıcak Konular

Ok-Yay'dan Çıktı!

9 Aralık 2019 08:13 tsi
Ok-Yay'dan Çıktı! engri'nin Türk'ündeki Ağaç Figürünün İncelenmesi

"OK-YAY" DAN ÇIKTI-1

TENGRİ'NİN TÜRK'ÜNDEKİ AĞAÇ FİGÜRÜNÜN İNCELENMESİ

Herkese selâmlarımı ve saygılarımı sunarak yazıma başlamak istiyorum. Tengri'nin Türk'ünü tekrar okudukça ve bu okumayı notlar alarak, araştırarak yapınca beni hayretlere düşüren bilgiler ve bağlantılarla karşılaştım. Bunları bölüm bölüm sizlerle de paylaşmak istedim. Yazılarımı mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır tutmaya çalışacağım. Bunu yaparken kitapla bağlantısız ve her yerde bulunabilecek bilgilerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışacak, ulaştığım bilgilerin Tengri'nin Türk'ü ile bağlantısını kurma odaklı ilerleyeceğim( Daha çok Kur'an-Tengri'nin Türk'ü-Türk söylenceleri arasında bağ kurarak). Sultan Baba'mın himmetleri ve sizlerin de dualarıyla inşallah hep beraber tefekkür eder, güzel çıkarımlarda bulunuruz.

İlk bölüm başlıkta da belirttiğim gibi "Ağaç Figürü".Sözü fazla uzatmadan meseleye geçelim.

Tengrinin Türk'ü sayfa 4: Budun dört mevsim ziyaret eder, kendi aralarındaki meseleler dahil Tengri'ye söz verirlerdi ulu ağacın yanında. Bu söz bağlayıcı kabul edilirdi.


 

Görüyoruz ki burada eski ataların ağacın yanında söz verme şeklinde bir geleneği var. Peki bu ant verme Kur'an'da nasıl karşımıza çıkıyor? Buyrun ayetten bakalım:

FETİH 18:Andolsun o ağacın altında sana biat ederlerken Allah, müminlerden razı olmuştur. Kalplerinde olanı bilmiş onlara güven indirmiş ve onları pek yakın bir fetih ile mükâfatlandırmıştır.

Ayetten açıkça görüyoruz ki ağaç altında biat edilmiştir ve bu biattan Allah razı olmuş, müminlerin kalplerine güven indirmiş, onlara fethi müjdelemiştir.Bir Tengri'sel öğreti olan ağaç altında ant verme öğretisi böylelikle devam etmiştir.

Devam edelim...

 

 
Tengri'nin Türk'ü Sayfa 7:

Hayat Ağacı:İlk yaratılan hayat kaynağı.

An gelir sis dağılınca görünür oldu dört yapraklı hayat ağacındaki yapraklarda yazılı buyruklar. Okumuşlardı sevinçle 16 yüce. Yeni tohum vermişti hayat ağacı göğe değen yücesinde. Yeni tohumu görmüşler, Tengri'yi anmışlardı.

İBRAHİM 24-25: "Görmedin mi, Allah güzel bir sözü neye benzetti? kökü sağlam, dalları gökte olan bir ağaç gibidir. Meyvesini her zaman verir Rabbinin izniyle ve Allah, düşünüp ibret alsınlar diye insanlara örnekler getirir."

Anlıyoruz ki ayette bahsedilen sıradan bir ağaç değil "Rabbin'in izniyle meyvesini her zaman veren, dalları gökte olan" bir ağaç. Biliyoruz ki Hayat Ağacı'da hayat var oldukça Tanrı'nın izni ile yaşayan yani sürekli ve göklere uzanan bir ağaç.

Bir çok tefsirde ayetteki güzel sözün Kelime-i Tevhid olduğu yazar. Yani Allah'ı anma, isteyenler tefsirleri okuyabilirler.

Sayfa 7'de odaklanacağımız kısım şurası:

"Yeni tohum vermişti hayat ağacı göğe değen yücesinde. Yeni tohumu görmüşler, Tengri'yi anmışlardı."(sayfa 7).

Şimdi yukarıda alıntıladığım İbrahim suresi 24-25'e tekrar bakınız.

Ayette dalları gökte olan bir ağaçtan bahsedilmiş, Tengri'nin Türk'ünde de Hayat Ağacı'nın göğe uzandığını görüyoruz.

Ve bu ağaç ayette güzel bir söze benzetiliyor, bu da tefsirlerde belirtildiği gibi Tengri'nin Türk'ünde de karşımıza çıkıyor: Tengri'yi anmak.

"Gördünüz mü?"

Ayet ifadesiyle "güzel bir söz"ün neden "dalları gökte olan bir ağaca" benzetildiğini böylelikle anlamış oluyoruz.


Ağaç deyip geçmemek lazım. Ülgen Ata'nın yolunda olmak için bizim de onun gibi yaşadığımız yeri yeşertmemiz, ağaç dikmemiz gerekmez mi? Kalperenler, Sultanımız ve yönetimimizin bilgilendirmesi, yönlendirmesiyle bunu geçen günlerde çok güzel yerine getirdiler ve güzel çalışmalarda bulundular. Selâm olsun "Yeşil Adam"a, selâm olsun bir ağacı Türkistan'dan Anadolu'ya fırlatıp orayı mayalayan Hoca Ahmet Yesevî Sultan'a, selâm olsun ağaç bekçilerine...

 


Not: Hiçbir iddiam yoktur. Yazdığım yazıdaki yanlışlıklar ve eksikliklerin tamamı şahsıma aittir. Saygılarımla...

"Ög Atları güderek
Kopuzlarla çağladık
Sözü çaput ederek
Ağaçlara bağladık"

Kardeşiniz Âşık Avşarî
Bu haber 5,564 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,980 µs