En Sıcak Konular

Tardigrad-İnsan Hibriti Üretmi

19 Kasım 2019 11:14 tsi
Tardigrad-İnsan Hibriti Üretmi Bir Genetikçi Mars Koşulları İçin Tardigrad-İnsan Hibriti Üretmeyi Amaçlıyor

Bir Genetikçi Mars Koşulları İçin Tardigrad-İnsan Hibriti Üretmeyi Amaçlıyor

 Weill Cornell Üniversitesi’nden genetikçi Doç. Dr. Chris Mason gelecekteki zorlu uzay yolculuklarında insanları uzayın ölümcül radyasyonundan korumak için genetik olarak modifiye etmek istiyor.

İnsanlık için belki de en ilgi çekici görevlerden biri de, yakın gelecekte Mars’a astronot yollama görevleri olacaktır. Fakat en zorlu uzay koşullarında hayatta kalmak için tardigrad DNA’sı kullanılabilir. Su ayısı adı da verilen bu mikroskobik canlılar uzay boşluğunda bile hayatta kalabiliyor. Özellikle ölümcül kozmik radyasyon nedeniyle uzay yolculukları insanlar için büyük riskler içeriyor.

Astronotları bu uzun süreli yolculuktan korumak için, uzay araçlarının daha iyi yalıtılması amaçlanıyor. Fakat Chris Mason tardigrad DNA’sıyla iyi modifiye edilmiş insanların bu zorlu koşullarda daha iyi hayatta kalabileceğini düşünüyor. Bu sıradışı ve spekületif fikir, geleceğin biyoteknolojisini ve uzay yolculuklarını tarif eder niteliktedir. Mason uzun süredir uzay yolculuklarının insan vücuduna olabilecek etkilerini araştırıyor. Tardigrad DNA’sı sayesinde insan hücrelerinin uzay yolculuklarına karşı daha dirençli olacağını düşünüyor.  2015’de Scott Kelly Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir yıla yakın süre harcadı. Bu sürede diğer ikizi Mark Kelly dünyada kaldı. İşte Scott Kelly’nin uzun süreli dünya dışı görevlerde ne gibi biyolojik reaksiyonlar gösterdiği incelenerek insan vücudunun uzay ortamında ne gibi değişimler geçirdiği anlaşılabilir. Mason ve düzinelerce araştırmacı uzay yolculuklarının genetik etkileri üzerine yeni bulgular edindi.

Araştırmacılar bugün halen devam eden bu çalışma sayesinde, gelecekteki görevlerde astronotların sağlığını destekleyecek stratejiler geliştirmeyi amaçlıyor. Mason bu araştırmanın bazı sonuçlarını 29 Ekim’de 8. İnsan Genetiği NYC Konferansı’nda tartışmaya sundu. Araştırmacılar ikizlere ilişkin 7 araştırma üzerinde daha çalışıyorlar. Ayrıca dünyadaki insanlar üzerinde de aynı çalışmaları yaparak, karşılaştırmalı sonuçlar elde ediyorlar.

Yine de Mason insan-tardigrad gen düzenlemesinin halen onlarca yıl ilerde olduğunu söylüyor. Bu sayede Mars’da insanların daha kolay hayatta kalacağını düşünüyor. Tabi insan genetiğiyle oynamak halen etik tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Kaynak: https://www.space.com/genetically-engineer-astronauts-missions-mars-protect-radiation.html


https://www.gercekbilim.com/bir-genetikci-mars-kosullari-icin-tardigrad-insan-hibriti-uretmeyi-amacliyor/


Bu haber 2,478 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,423 µs