En Sıcak Konular

Uzay İstasyonu'ndaki Deliğin Sebebini Biliyoruz

24 Eylül 2019 17:09 tsi
Uzay İstasyonu'ndaki Deliğin Sebebini Biliyoruz Rusya: Uzay İstasyonu'ndaki Deliğin Sebebini Biliyoruz Ancak Paylaşmayacağız

Rusya: Uzay İstasyonu'ndaki Deliğin Sebebini Biliyoruz Ancak Paylaşmayacağız

Geçtiğimiz senenin ağustos ayında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Rusya’ya ait kapsülünde bir delik ortaya çıkmıştı. Deliğin nedeni araştırılırken Rusya Federal Uzay Ajansı, kapsüldeki deliğin sebebini bildiğini ancak bunun hakkında hiçbir şey söylemeyeceklerini belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronotlar, istasyondaki bir deliğin varlığından 2018 yılının ağustos ayında haberdar oldular. İstasyonda yavaş ama sabit bir şekilde hava basıncı kaybedildiğini fark eden astronotlar, olayı derhal rapor ettiler ve deliği epoksi ve bant ile kapattılar.

Deliğin neden oluştuğu ise bir muammaydı. O zamanlardan günümüze kadar devam eden araştırmalar, Rusya Federal Uzay Ajansı’nın söylediğine göre sonuç verdi. Roscosmos, deliğin sebebini öğrendiklerini açıkladı.


Rus Uzay Ajansı Roscosmos da deliğin varlığından haberdar olunduğundan beri araştırma yapan kurumlardan biri ve söylenenlere göre Roscosmos, deliğin sebebini öğrenmiş durumda. Roscosmos, deliğe neyin sebep olduğunu bilmesine rağmen kimseye bir şey söylememekte kararlı gibi gözüküyor.

Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, “Delik, kapsülün yaşam bölümlerindeydi ve uzun zaman sonra yeniden etki etmeye başladı. Bütün örnekleri aldık ve bütün testleri yaptık. Deliğe tam olarak neyin sebep olduğunu biliyoruz ancak sizlere hiçbir şey söylemeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Rogozin, “Bir nevi gizliliği korumamız gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı. Rogozin’in açıklamaları, ellerinde var olduğunu söylediği bilgilerin NASA ile paylaşılmadığını da açıkça gösterdi.

https://www.webtekno.com/uluslararasi-uzay-istasyonu-delik-roscosmos-nasa-h76502.htmlBu haber 2,830 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,329 µs