En Sıcak Konular

Kutuplardaki Antibiyotikler

12 Eylül 2019 07:56 tsi
Kutuplardaki Antibiyotikler Sıtma Hastalığının Tedavisi, Antarktika'nın Denizinin Derinliklerinde Bulundu

Emir Yıldız'dan Kutuplardaki antibiyotiklere dikkat çekmişti:

"Niye kutuplardan söz ediyoruz? Bugüne dönük neleri bilmemiz gerekir? İşte bizim asıl bilmemiz gerekenler işin bir de bugüne bakan boyutudur. Kutuplar eriyip, dünya sular altında mı kalacak? Bu tür spekülasyonlar bu sıralar çok yapılmaktadır. İşin diğer bir yönü de henüz keşfedilmemiş enerji yatakları ile ilgili. Bunlar zaten bilinen şeyler. Ama biz işin şimdi  başka bir boyutundan söz edelim: Kutuplarda aralanılan diğer bir şey de bakteri/antibiyotiklerdir. Antibiyotik dediğimiz nedir: Bir mikroorganizma tarafından (bakteri, mantar, virüs, vb.) yapılan ve başka mikroorganizmaları öldüren veya üremelerine mani olan maddeler.

Bu çok önemli antibiyotiklerin kutuplarda olması, bu bölgelerde yapılan  araştırmaların daha da sıklaşmasına  neden olmuştur. Bu konuda bazı ülkeler, birbirlerine meydan okumakta, hatta savaşın eşiğine gelmektedirler."

 

KONUYLA İLGİLİ BUGÜN YAYINLANAN HABER: 

Sıtma Hastalığının Tedavisi, Antarktika'nın Denizinin Derinliklerinde Bulundu


Pek çok insanın korkulu rüyası olan ve ölümle sonuçlanabilen sıtma hastalığına karşı yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Antarktika deniz süngerinden elde edilen bileşenler sayesinde sıtma hastalığı, parazitler henüz gelişim evresindeyken etkisiz hâle getirilebiliyor.

Antarktika'nın soğuk suları, dünyadaki en sıcak yerlerde oldukça büyük bir sorun teşkil eden ve popülasyonları etkileyen ölümcül bir hastalık için yeni bir tedavi yöntemi içeriyor. Araştırmacılar, Antarktika süngerinden elde ettikleri bir peptitin sıtma hastalığında yeni tedaviler için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 2017 yılında dünya genelinde 219 milyon sıtma vakasında 435.000 kişi hayatını kaybetti. Hastalığın belirtileriyse ateş ve üşüme ile başlıyor, ardından şiddetli anemi, solunum sıkıntısı ve organ yetmezliği ile devam ediyor. Hastalık, sivrisinek ısırığıyla bulaşıyor ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Sıtma için geliştirilen ilaçların temel aldığı geleneksel tedaviler, parazitleri hastanın kanındayken kontrol altında tutabiliyor ancak parazitler, giderek artan bir şekilde bu ilaçlara karşı direnç kazanıyor. Buna çözüm olarak organizmanın daha direnç geliştirmediği evrede yani organizma daha üreme aşamasına geçmemişken organizmaya saldırmak, en etkili çözüm olarak görülüyor.

Araştırmacılar, "inflatella coelosphaeroides" olarak bilinen Güney Okyanusu süngerinden çıkarılan ve doğal ürünlerden oluşan bir çözüm geliştirdi. Bu kapsamda elde edilen ve "Friomaramid" olarak adlandırılan bir bileşik, karaciğer hücrelerinde sıtma paraziti oluşturan "plasmodium falciparum"un enfeksiyonunu ve gelişimini engellemeyi başardı. Friomaramid bileşiği, karaciğer hücrelerinin kendileri içinse bir tehdit oluşturmuyor. Tedavi, bu açıdan da daha az zararlı olarak kabul ediliyor.

https://www.webtekno.com/sitma-hastaligi-tedavisi-antarktika-deniz-sungeri-h75784.html


Bu haber 2,946 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,790 µs