En Sıcak Konular

Tengri'nin Türkü'nden Anladıklarım

22 Ağustos 2019 12:50 tsi
Tengri'nin Türkü'nden Anladıklarım Tengri'nin Türkü'nden Anladıklarım

Selam olsun Deruni babama ve tüm Kalperen koldaşlarıma ;

 

Bir çocuk sevinci ve heyecanıyla kavuştum Tengri’nin Türk’üne... Kokladım, sarıldım, şükür ettim. İnşallah verilen bu çok değerli bilgileri özümseyip, deruni manalarını anlarız. 

Gönül sultanımızın, başlangıç noktasına her bir adım atışta yaşadığı, halden hale geçiş safhalarını, görev bilincinin ne olduğunu, her çağda bıraktığı deruni izleri hissettik , adeta yaşadık. “Olan olmuştur; olacak olan olmuşun içinde” bize hatırlamak düşüyordu. 

Kitabın sayfalarında yol alırken her sayfada ki ayrı renk geçişleri dikkat çekiciyiydi. Işığın hallerini, tayf boyutlarında ki hakikati hissediyor gibiydim.Tan ormanlarında ki ağaçların pırıl pırıl içine çeken görüntüsünü izliyorduk sanki.Yer yüzünü bitki ile imar etmekte görevli olan OMG'ları öğrenmem benim için çok anlamlıydı. 41. sayfayı açtığımda yaşadığım heyecanı  anlatamam. ki sene önce gördüğüm bir rüyayı hatırlattı. Rüyada gördüğüm kişi Omg'ların lideri Akay'dı. Diz çöküp saygıyla eğiliyorum önünde. Derinler de çok derinlerde hikayelerimiz vardı..

 

Her bir sayfanın derinliğinde Kur’an da ki ayetlerin manaları hissediliyordu. Cennet dinlenme yeri olarak geçer  bir çok ayette. Tan ormanları ve has bahçe bir dinlenme yeriydi  Okyay için. Her dinlenmenin sonu ise bir fiiliyat içerir. Bir sonraki tekamül için ön hazırlık, görev alma ve kabul etme yeriydi aynı zamanda. Okyay’ın ilk gidiceği yer olan Gor kayalıkları karanlık yer, dev bir kabirdi. Burada dikkatimi çeken, yürüyeceği yerlerde ona yardımcı olacak dişil enerji veriliyordu yanına. Apa'nın da ileriki sayfalar da bir erle ötükenden Gor kayalıklarını geçmesi anlatılıyordu çünkü. Karanlık  dünyadan,  bir başka yere geçiş  tüneli olan bu dev kabrin içinde ki  köprü sırat köprüsü mü? Sırat ,geçmiş suretlerinin de görüldüğü bir alandı.Kayalara  oyulmuş suretler vardı . Okyay’ın görevi su taşını bulmaktı.İp ucu kurtarılması gereken kişi olan Aybörkteydi. Aybörk başka bir çağda Cenk'ti. Kulbak Bilge 46. Sayfa da Cenk ‘e zimmetli ,üzerinde parmak izli taş olan ,anahtar yüzüğün anlamını yazmıştı sultan. Ay'daki türbe anıt mezarın sır anahtarı. Şerliler eski dünya bilgisine ulaşmak için bu taşı arıyorlar sanırım. Bir başka manası su taşının; belki kendi tekamülüz de bir sonra ki hayatta var olabilmemiz için bulmamız  gereken kendi sır anahtarımız.

 

Okyay’ın Atabörkle su kuyusunda ki zaman çarkına  çekilmesi, Yusuf a.s. kuyuya atılması ayetini hatırlattı  bana. Ayetin bir manası da Yusuf a.s başka bir çağa doğuşuydu belki. Zaman çarkından suretsiz mekan olan Sonok. Sonok bir ağaca benziyor, uçsuz bucaksız dalları tüm çağlarda.  Beynimizde ki nöronlar gibi her biri birbiriyle bağlantılı kozmik kökler. Sonsuzdan gelip, sonsuza giden renk dansının içinde... muhteşem bir çizim. Kaynağı Tengri oku. nurun ,ışığın  renkli dalları .Işığın hangi frekansıyla bağlantıdayız,hangi dalda  tutunup kaldım .Renkler ışıktan ayrı değil ,aslında  ışığın halleri  olduğunu fark etme yeri Sonok.Kırmızının içinde ki yeşili,yeşilin içinde ki kırmızı.Biz bir yaprağı maddenin katı dünyasında ki frekansta yeşil olarak görüyoruz.Oysa mikroskopla bakıldığında rengarenk.Algı değiştikçe form da değişiyor .Acizane bakınca hissettiklerimdi yazdıklarım.Yanlışım varsa kendimdendir. 
 

Bir deryanın içinde dalgıçlık yapmak gibi,her bir cümle üzerine defalarca düşünülesi.Soy başlatanlar,döngüleri sayanlar,kalemle yazanlar,duyanlar ,imar edenler..kelimeler aciz kalıyor . Aslında Okyay Kağan bir duvarın çatlağından içeri baktırıyordu bizleri ,bambaşka boyutlara ,çağlara ..

 

Baştan sona,sondan başa bizi ilmek ilmek dokuyan,her desenin parçalarını puzzle parçası gibi önümüze serip,yaşatarak,hissettirerek bulduran Sultanım,Deruni babam ben sizden razıyım,Allah da sizden razı olsun ,gönlünüz de olmak dilerim.

 

Nihal Kaya Bu haber 3,249 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,158 µs