En Sıcak Konular

17 Maddede Tengri'nin Türk'ü

14 Ağustos 2019 18:51 tsi
17 Maddede Tengri'nin Türk'ü 17 Maddede Tengri'nin Türk'ü

                   17 MADDEDE TENGRİ’NİN TÜRK’Ü

 

‘’Bir Kurt göründü, ışıkta soluyarak! Bir Kurt ki Gök yeleli! Bir Kurt ki Gök tüylü! Bakıyordu Oğuz’a, ışıkta uluyarak!’’ Oğuz Destanı

 

1- Su taşı… Ok-oz’da Umay Ana’nın yeni bir hayat için boynunda sakladığı tohumun fiziksel alemdeki karşılığı su taşı mı? Su taşı ile ilgili sır yüce kitabımızın Bakara Suresi 60. Ayet olabilir mi? Musa a.s. su taşının sırrını mı biliyordu? Sekine Sandığı ile su taşının ilişkisi nedir? Zemzem’in fiziksel özelliklerinin su taşın da bir yansıması var mıdır?

2- Bugünkü Güneş Sisteminde Körmez’e tapanlar, Hitleri Okuz Ata’nın rolüne mi büründürmek istediler? Hitler’in söylediği ‘öte alemi fethetmek’ ideali bu misyonun bir parçası olabilir mi?

3- Sonok suretsiz mekanın karşılığı ise; Türk destanlarında geçen Bozok ve Üçok kavramlarının sırrı nedir? Ok-oz’un karşılığı mana alemi ise Sonok’un karşılığı hangi alemdir? Ayrıca Bozok ve Üçok hangi alemleri temsil etmektedir. Okuz Ata’nın çocuklarının sırrı zürriyet sırrı mı?

4- Gök çekimine fizik alemden örnek Ay’ın medcezir ile ilişkisi verilebilir. Ay’ın karanlık yüzünün gök çekimi ile ilişkisi nedir?

5- Oksijene hapsedilen dünyanın yaratılışına müdahale edilmesi hadisesinde, bu durumun Adam Ata’nın yaratılışından sonra olduğu düşünülürse; Adem Ata’nın oksijene ihtiyacı olmadığı ortaya çıkıyor. Bu durumda Adem’in yaratılışının farklı olduğu ortaya çıkmıyor mu?

6- Ekini ve nesli bozanların amacı sadece para, doğal enerji kaynakları vs. vs. vs. değil. Asıl hedeflenen doğdukları çağın bilincini aktararak; kendi çağlarının koşullarını oluşturmak. Deccal kavramı bu doğrultuda yeniden tefekkür edilmeli. Çağımızdaki deccal hangi çağın bilincini aktarmaya çalışacak?

7- Kırmızı kitabın bulunması ile ilgili bahsedilen meşhur kazı; Göbeklitepe mi? Tarsus kazısı mı? Yoksa İstanbul kazıları mı?

8- Ak ve Kara Hayattakilerin cansız olduğu belirtiliyor. Peki ama onların yaratılışı da Ok-oz’daki gibi aynı surette mi oldu? Değilse nasıl olabilir yaratılışları? Ayrıca Ak Hayatta esir edilenler yerin yüzüne kaçıyorlar. Bu kaçışta iradeleri kayboluyor. Yüce kitabımızda melek olarak geçen varlıklar bunlar olabilir mi?

9- Ölüm Ağacının köklerinde ins denen yüce varlık gömüldüğü için mi ölüm rahmet oldu insanoğluna?

10- Tengri’ye çıkıp temir dövmek ne demek? Bu sembolik anlatımın karşılığı nedir?

11- Kantur ve Kantun meselesi… Hz. İbrahim’in karısı Kantura’nın, Kanturlar ile olan ilişkisi ne olabilir?

12- Dünyanın diğer bir ismi Bengisu olarak ifade edilmiş. Su taşı ile Bengisu kavramının birbiri ile ilişkisi nedir? Tüm yaratılmışların gözünün dünyada olmasının su taşı ile ilişkisi ve su taşının dünyanın fiziksel yaratılışı ile ilişkisi ne olabilir?

13- Tengri’nin kudretlisi kim? Kendi iradeleri kendisinde sırrı; Zülkarneyn’e atıf edilen, ister adaletle hükmet istersen azap et yetkisi ile ilişkili olabilir mi?

14- Ok-oz’da Görsay’ın eşi Albastı ölünce bir daha soyunun kuruduğu söyleniyor. O halde Ok-oz’da andaki suretleri ile yaratılan varlıkların hepsi eşi ile birlikte mi yaratıldı? Tek eşliliğin sırrı bu olabilir mi yüceler aleminde? Ayrıca Albastı’nın özü turuncu olarak akıyor. Ok-oz’daki varlıkların hepsinin mi özünün rengi turuncu mu? Değilse nedir?

15- Hayat ağacının yaratılış cevheri nedir? Nur üstüne Nur olarak bahsedilen bu cevher olabilir mi?

16- Allah’tan izinsiz bir yaprak bile düşmez ayetinin sırrı; Hayat Ağacından düşen yaprak ve tohumların sırrına atıf olabilir mi?

17-Her an ayrı bir yaratılışta ayetinin sırrı; Yaratılışın sırrı zaman ile alakalı değil, An ile alaka olabilir mi? Eğer böyleyse zamana bağlı yaratılanları yaratanlar An’da yaratılanlar olabilir mi? O halde An’da yaratılanları doğrudan Tengri mi yarattı?

 

GÖKHUN ve PARSKANBu haber 6,251 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,152 µs