En Sıcak Konular

Ay’ın En Büyük Kraterinin Altında Kütlesel Anomali Tespit Edildi

11 Haziran 2019 08:38 tsi
Ay’ın En Büyük Kraterinin Altında Kütlesel Anomali Tespit Edildi Ay’ın En Büyük Kraterinin Altında Kütlesel Anomali Tespit Edildi

Ay’ın En Büyük Kraterinin Altında Kütlesel Anomali Tespit Edildi

Krater oval biçimde, 2.000 km genişliğinde ve birkaç mil derinlikte. Boyutuna rağmen Dünya’dan görünemiyor çünkü krater, Ay’ın uzak tarafında yer alıyor. Ay etrafındaki yerçekimi kuvvetindeki değişiklikleri ölçmek için araştırmacılar, NASA’nın GRAIL görevinde kullanılan uzay araçlarının verilerini analiz etti.

“Bu verileri Ay Keşif Orbiter’inin Ay topografyası verileriyle birleştirdiğimizde, Ay’ın Güney kısmında yer alan havzanın altında dev kütlelerde materyal keşfettik. Bu ekstra kütlenin açıklamalarından biri, bu kraterin oluşmasını sağlayan asteroitteki metalin orada gömülü olması olabilir.”

James’in dediğine göre yoğun kütle, havza tabanını 1,2 km’den daha aşağıya doğru ağırlaştırıyor. Büyük asteroid çarpışmalarının simülasyonları, doğru koşullar altında bir asteroidin bir demir-nikel çekirdeğinin darbe sırasında üst manto içine dağılabileceğini gösteriyor. Bir başka olasılık ise bu büyük kütlenin, Ay magma okyanusu katılaşmasının son aşaması ile bağlantılı yoğun oksitlerin bir konsantrasyonu olması.

James, 4 milyar yıl önce oluşmasına rağmen Güney Kutbu-Aitken kraterinin güneş sistemimizdeki en büyük krater olduğunu söylüyor. Dünya da dâhil olmak üzere güneş sistemi boyunca daha büyük etkiler yaşanmış olsa da izleri kaybolmuş durumda. James bu havza için ‘çarpışma tarzındaki olayların etkilerini araştırmak için en iyi doğal laboratuvarlardan biri’ ifadelerini kullandı.

https://www.webtekno.com/ay-in-en-buyuk-kraterinin-altinda-kutlesel-anomali-tespit-edildi-h70216.htmlBu haber 3,330 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,259 µs