En Sıcak Konular

İhtiyacı Olmayana da İlaç Yazanlar

3 Mayıs 2019 08:55 tsi
İhtiyacı Olmayana da İlaç Yazanlar İlaç şirketi sahibi iş adamından doktorlara rüşvet! İhtiyacı olmayana da yazdırdı


İlaç şirketi sahibi iş adamından doktorlara rüşvet! İhtiyacı olmayana da yazdırdıABD'de ilaç şirketi sahibi iş adamı, bağımlılık yapan ağrı kesicileri ihtiyacı olmayan hastalara yazması için doktorlara rüşvet verdi.

 
Insys Therapeutics ilaç firmasını kuran ve milyar  dolarlık bir şirket haline getiren John Kapoor, bağımlılık yaratan  ağrı kesicilerin hastalara yazılması için doktorlara rüşvet vermekle yargılandığı davada suçlu bulundu.

ABD'nin  Boston şehrinde görülen davada jüri, Kapoor ve dört meslektaşını kumpas kurarak doktorlara rüşvet vermek, doktorların bağımlılık yapan ağrı kesicileri, ağrı kesiciye ihtiyacı bile olmayan hastalara yazmasını sağlamakla yargılandığı davada suçlu buldu.

Sigortacıları da yanıltan bir sistem oluşturan bu grubun işlediği suçta rol oynayan eski milyarder iş adamı, ilaç dolandırıcılıkla suçlanıyordu. 

Hindistan doğumlu Kapoor, 1990'da kurduğu Insys Therapeutics ecza firmasını hızla büyütmüş ve milyar dolar değerinde bir şirkete dönüştürmüştü. 

Jüri, Kapoor'un aynı zamanda, Subsys isimli ilacın satışlarını artırmak için hastaların ilaç ihtiyacı konusunda  sağlık sigortası şirketlerini de yanılttığına kanaat getirdi. 

Bu ilacın morfinin 100 katı kadar etkili olduğu tahmin ediliyor ve çoğunlukla kanser tedavisi gibi ağır tedavilerde kullanılıyor. 

ABD'de aşırı uyku ilacı/ağrı kesici tüketiminden kaynaklı on binlerce ölüm meydana geldi.2017'de  ABD Başkanı Donald Trump'ın, ağrı kesici krizini "ulusal acil durum" olarak adlandırdığı gün tutuklanan Kapoor, rüşvet verdiği doktorların bazı organizasyonlarda Subsys'in reklamını yapmasını da sağlamış.

10 hafta süren duruşmalarda, eski milyarderin şirketi Insys'in bu ilacın satışını artırmak için çalışanlarına izlettiği bir  video da jüriye gösterildi. 

Kapoor ve dört iş arkadaşı, Michael Gurry, Richard Simon, Sunrise Lee and Joseph Rowan, 20 yıla kadar hapis cezası alabilir. 

Kapoor'un avukatı, müvekkilinin bu karar karşısında hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Suçlamaları reddeden Kapoor, temyize başvuracak. 

Forbes'a göre Kapoor'un net varlığı 2018'de 1,8 milyar dolardı. 

Amerikan yönetiminin ağrı kesici krizini ortaya çıkaran ve büyüten şirketlere açtığı savaşta, bu karar, bir dönüm noktası. 

ABD Salgın Hastalık Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi, yasal ağrı kesiciden eroine kadar geniş bir alanı kapsayan ilaç türünün 2017'de 48 bine yakın kişinin ölümünden sorumlu olduğunu belirtiyor.

 
http://www.gazetevatan.com/ilac-sirketi-sahibi-is-adamindan-doktorlara-rusvet-ihtiyaci-olma-1252319-dunya/Bu haber 2,916 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,542 µs