En Sıcak Konular

2500 Yıllık Kırılmamış Yumurtalar Bulundu

30 Mart 2019 07:26 tsi
2500 Yıllık Kırılmamış Yumurtalar Bulundu Çin'de Bir Mezarda 2500 Yıllık Kırılmamış Yumurtalar Bulundu


Çin'de Bir Mezarda 2500 Yıllık Kırılmamış Yumurtalar Bulundu


Arkeologlar, Çin’deki Changzhou kentindeki bir mezarda 2500 yıllık kırılmamış yumurtalar keşfetti. Yumurtalar özel bir dolapta saklanacak.

Arkeolojide zarar görmemiş bir eser bulmak oldukça zordur ve böyle bir eser bulunduğunda araştırmacılar oldukça sevinir. Müzelerdeki çoğu eser parçalanmış olarak bulunup uzmanlar tarafından birleştirilerek sergilenecek hale getirilir. Özellikle çanak, çömlek, vazo gibi eserler çok sık zarar görür.

Çin’de ise zarar görmeden kalmayı başarmış bir çömlek kavanoz kalıntısının içinden kırılmamış yumurtalar çıktı. Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, yumurtaları Liyang ilçesindeki Shangxing Kasabası’nda bir mezarda buldular.

Arkeolog Zhou Hengming, 2500 yıllık yumurtaları kırmaktan korktuğu için dokunmaktan kaçındığını söyledi. Yumurtaların sayımı için X ışınları kullanılacak.

Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Lin Liugen, akı ve sarısı büyük ölçüde çürümüş olan yumurtaların, salamura yapılarak korunup korunmadığının DNA testleri ile belirlenebileceğini söyledi.

​"Cenaze törenlerinin dini inançları veya en basit şekilde alışkanlıkları yansıtabileceğini, dolayısıyla mezar sahibinin yumurta yemekten zevk aldığını ve ölümden sonra da bu zevki devam ettirmeye karar vermiş olabilir" diyen Lin, ayrıca bu yumurtaların, birçok neslin yaşam sürekliliğini sembolize ediyor olabileceğini söylüyor.

Antik Çin mezarlarında daha önce de yumurtalar bulunmasına rağmen ilk defa kırılmamış yumurtalar bulunuyor. Bu duruma sebep olarak da yumurta kabuğunun uzun süre bozulmadan kalmasının zor olması.

Yumurtalar ve kabı şimdilik sabit sıcaklık ve neme sahip bir dolapta saklanıyor. Yumurtaların tavuk yumurtası mı yoksa sülün yumurtası mı oldukları net değil.

Arkeologlar, mezardaki diğer kaplarda tahıl ürünleri olabileceğini ancak zamanla yok olduklarını söylüyor.
https://www.webtekno.com/cin-de-bir-mezarda-2500-yillik-kirilmamis-yumurtalar-bulundu-h65758.htmlBu haber 2,024 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,632 µs