En Sıcak Konular

Antik DNA

12 Mart 2019 07:48 tsi
Antik DNA Bizleri Geçmişe Götürebilecek Zaman Makinemiz: Antik DNA


Bizleri Geçmişe Götürebilecek Zaman Makinemiz: Antik DNA

DNA; ezoterik bilimin ötesine kimlik, kültür ve politika gibi günlük konuşmaların merkezine taşındı. Ayrıca tarih, bilim insanlarının arkeolojik bölgelerde bulunan iskeletlerden aldığı antik DNA’larla (aDNA) yeniden şekillendiriliyor.

Araştırmacılar her antik genetik dizisiyle birlikte insanların antik dünyada nasıl yaşadığı ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurdukları hakkında yeni bilgiler elde edebiliyor. Bu buluşlar, bazı durumlarda geçmişteki teorileri çürütmeye veya asırlık tartışmaları çözmeye yardımcı bile olabiliyor.

Antik DNA’lar sadece sorulan soruların değişimini değil, araştırmacıların çalışma şekillerini de değiştirmelerini gerektiriyor. Genetikçiler; arkeologların, antropologların ve dilbilimcilerin yıllarca üzerinde çalıştığı konular üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak genetikçilerin farklı olduğu bir konu var: İnsanların geride bıraktıkları şeyler yerine insanın kendisiyle ilgileniyorlar.

İskeletler geçmişte yaşayan bireylerle doğrudan bağlantılıdır. Antropologlar, uzun süre boyunca kemik ve dişleri incelemiş ve insan yaşamının kökenleri hakkında ipuçları aramıştır. Artık genetikçiler bu DNA’ları inceleyip yeni bir iç görü boyutu sağlayabiliyor.

Bu araştırmalar daha önceleri DNA moleküllerinin korunma ihtimalinin daha yüksek olduğu soğuk bölgelerdeki iskeletlerle sınırlıydı. Ancak iç kulaktaki petroz denilen kısımda, sıcak iklimlerde yeterince korunamayan iskeletlerde bile zengin aDNA (Antik DNA) kaynağı olduğu keşfedildi. Bu bulgu, aDNA çalışmalarının hızında ve ölçeğinde muazzam bir artışa yol açtı. Bununla birlikte 2018 yılında dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki arkeolojik iskeletler ilgi odağı oldu.

İlk aDNA çalışmalarından alınan sonuçlar, arkeolojik ve genetik verilerin daha verimli bir şekilde entegrasyonunu sağladı. Bu sayede küçük ölçekli kültürel ve nüfus değişimleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabildi.

Bu çalışmalarla birlikte bilimdeki iş birliği uzun bir yol kat ediyor. aDNA araştırmaları geçmişten günümüze gelen insan mirasını aydınlatmaya devam ediyor.


https://www.webtekno.com/antik-dna-arkeologlarin-ve-genetikcilerin-ortak-calismasi-h64717.htmlBu haber 3,120 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,282 µs