En Sıcak Konular

NASA, Yüzünü Uzaydan Yere Döndürdü

22 Şubat 2019 07:36 tsi
NASA, Yüzünü Uzaydan Yere Döndürdü Gözünü Uzaydan Okyanusa Çeviren NASA, Yeni Yaşam Türlerinin Keşfi İçin Denizaltı Geliştirdi


NASA ve WHOI'ın ortak girişimiyle geliştirilen Orpheus isimli su altı drone'u, geçtiğimiz günlerde ilk okyanus görevini başarıyla tamamladı. Orpheus ile deniz tabanının görüntülenip haritalandırması ve henüz keşfedilmemiş su altı canlılarının keşfedilmesi hedefleniyor.

Dünya tarihinde yüzlerce astronotun uzaya yolculuk etmesine karşılık, okyanusun dibine ulaşabilen insan sayısının oldukça az olması aslında bu yolculukların uzaya yapılan yolculuklardan bile zor olduğunu gösteriyor. Okyanusun dibine ulaşmayı başaran James Cameron, Jacques Piccard ve Don Walsh'den ilham alan NASA ve WHOI, geliştirdikleri Orpheus isimli su altı drone'u ile okyanuslarda keşfedilmemiş bölge bırakmamayı hedefliyor.

Özellikle okyanusun en derin bölgelerinden biri olan ve 6.000 metre ile 11.000 metre arasında değişen derinliğe sahip hadal bölge gibi yerlerde olup bitenleri araştırmak için kullanılacak Orpheus, şimdiye kadar yanıtlanmamış birçok sorunun cevabının bulunmasını sağlayacak.


Yaklaşık 1,2 milyon dolar yatırım yapılan projeye seçilen Orpheus ismi, Yunan mitolojisinden geliyor. Keşfedilmemiş deniz canlıları bulmak için görevlendirilecek Orpheus, denizlerin ve okyanusların derinliklerindeki yaşamı fotoğraflayarak dünyanın gizli kalmış bölümleri hakkında bilgi edinmemizi sağlayacak.


Daha önce de benzer bir proje geliştiren WHOI, Nereus isimli keşif cihazını okyanustaki araştırmalar için kullanırken yaklaşık 9.000 metre derinlikte Nereus'un kontrolünü kaybetmiş ve görev başarısız olmuştu. Bu sefer NASA'dan da destek alan WHOI'ın, testlerin ardından okyanusun derinliklerini keşfetme hedefine ulaşması bekleniyor. Projenin başarılı olması halinde NASA'nın, Orpheus ve geliştirilecek benzer drone'ları Jüpiter'in buzlu ayı Europa'nın okyanuslarını araştırmak için kullanması planlanıyor.

 https://www.webtekno.com/gozunu-uzaydan-okyanusa-ceviren-nasa-yeni-yasam-turlerinin-kesfi-icin-denizalti-gelistirdi-h63641.htmlBu haber 4,469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,652 µs