En Sıcak Konular

Bu İşi Kambala Çözer

17 Şubat 2019 11:55 tsi
Bu İşi Kambala Çözer Kambala’da ilk kez kadim Türklük bilgileri temel alınarak arzın içindeki yaşama ait sırlar açıklanmıştı.

Bilimsel gelişmelerin ilerlemesiyle birlikte insanlık kadim hafızasında yer alan bilgilerin doğruluğuna bizzat şahit olacak gibi görünüyor.

İnsanlığın hafızasında yer alan bu tip bilgilerden biri de dünyanın iç kısmında var olduğuna inanılan yaşamın varlığı ile ilişkilidir.

Bu konu hakkında Oktan Keleş, Kambala’yı  http://www.onaltiyildiz.com/?haber,6564  kaleme almıştı.

Kambala’da ilk kez kadim Türklük bilgileri temel alınarak arzın içindeki yaşama ait sırlar açıklanmıştı. Dünyanın iç kısmında ki yaşam ile ilgili kadim Türk bilgilerinin içeriği; Kambala ile birlikte tüm dünya kamuoyuna ilan edilmişti.

Aynı konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Populer Science’da yeni bir bilimsel makale yayımlandı.

Yazıyı yorumsuz aktarıyoruz:

Bilim kurgu klasiği yazarı Jules Verne, bir zamanlar gezegenin derinliklerinde büyük bir yeraltı manzarası olduğunu ve buralarda, tarih öncesine ait kayıp canlı türleri ile bitkilerin bulunduğunu hayal etmişti. Söz konusu kitap, ismi ile müsemma biçimde; Dünya’nın Merkezine Yolculuk adını taşıyordu.

Belki oralarda dinozorları bulamayabiliriz fakat yapılan yeni bir araştırmada; yeraltının, yüzeydeki yapıları andıran nitelikleri ortaya çıkarılıyor. Yerin derinliklerinde, yukarıdakilere taş çıkartan dağlar yer alıyor.

ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde ve Çin Bilimler Akademisi’nde çalışan jeofizikçiler, yirmi yıl önce Bolivya’yı sarsan devasa bir depremin yankılarını kullanarak, yüzey derinliklerinin yapısını bir araya getirmişler.

9 Haziran 1994 günü 8.2 büyüklüğündeki bir sarsıntı, Güney Amerika ülkesinin Amazon bölgesinde yer alan seyrek nüfuslu bir bölgeyi sallamış. Onlarca yıldır bu kadar güçlü bir şey görülmemiş ve sarsıntılar Kanada’dan bile hissedilmiş.

Yerbilimci Jessica Irving, “Bu kadar büyük depremler pek sık görülmez” diyor.

Büyük olmasının yanında, ayrıca derinmiş de: Merkez noktasının yaklaşık 650 kilometre derinlikte olduğu tahmin edilmiş. Bu canavarlardan gelen enerji, yerkabuğunu öğüten depremlerden farklı olarak; çekirdek kabuğunun tamamını bir kase jöle gibi sallayabilir.
Sarsıntının çağdaş bir sismik ağ üzerinde ölçülen ilk sarsıntılardan biri olması; araştırmacıların, gezegenimizin içinde zıplayan dalgaları eşi görülmemiş şekilde kaydetmelerini sağlamış.

Yazının tamamı için:

https://popsci.com.tr/bolivyadaki-buyuk-deprem-dunya-yuzeyinin-altinda-genis-bir-dag-sirasi-oldugunu-gosterdi/Bu haber 6,614 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Derviş Ozan Tüyap'ta

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,430 µs