En Sıcak Konular

Ölüm var, Ölüm Var. Her Ölüm Aynı Değildir

6 Şubat 2019 08:05 tsi
Ölüm var, Ölüm Var. Her Ölüm Aynı Değildir Oktan Keleş'in Deruni Devlet Kutsal Halı Kitabından

Oktan Keleş'in Deruni Devlet Kutsal Halı Kitabından

 

KABZ NÜSHASI

Bekâ yolcusu şu sırrı bilmelidir ki, ruhun kabz edilir, kim eder bilir misin? Bu işe kimler memurdur? Azrail (as) gelir sana, ‘Bu kadar neşe yeter,’ der. Gökyüzü, yeryüzüne ve ikisinin arasına bağlı gönlünün üzerine oturur. Sen o esnada neşesiz, dünyevi, uhrevi bağınla aranı koparmışsın. Hiçbir şeyden zevk almıyor; mahzun, hüzünlü, asabi ve umutsuzsun. Çünkü tüm bu zevkler, neşeler seni tatmin etmek için yaratılmış ‘gaye’ değildir.

Azrail (as) ölümü hatırlatan melektir; ölüm meleği değil. Öldürmek, hayatı verene aittir. Senin gönlüne oturarak yaşattığı kabz hali, ölümün bir renginin hatırlatmasıdır. Arif olan kabza girdiğinde şunu anlar: Dünyevî, manevî hiçbir şey beni doyurmuyor; beni geçici süre olsa da felç ediyorsa, demek ki, beni tatmin edecek asıl olan bir şey var o da; ‘bekâ.’ Ancak bekâya ulaşanlara bir daha Azrail (as) gelmez, onlar kabz yaşamaz.

Bekâ sırrından anla ey yola çıkmış, uyku sersemi kişi. Eğer ölmeden önce biri bekâya ulaşırsa, ömrü tamam olduğunda onun canını Azrail (as) almaz. Bizzat hayatı veren canını alır. Ama bu diğer insanlar için olan ölüm gibi değildir. Canın  alan Yaradan, ab-ı hayatı ona sunar. Bu yüzden o kişi ölmeden önce ab-ı hayatı bulmuş, hiç ölmemiştir.

“HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR.” Enbiyâ/35

Ölüm var, ölüm var.

Bir memur olan Azrail’in (as) vesile olduğu ölüm, bir de aracısız, bizzat Yaradan’ın senin ölümünü öldürmesi var. Karıştırma ikisini. Gönlün yer, gök ve arasındakilere bağlanmıştır unutma. Bu sırrı da bil ki, tefekkür edesin! Söz var, söz var. İnsanda en tesirli güç sözdür söz, unutma. Sen en gelişmiş teknolojiyle göğü, yeri, dağları çatlatacak birini tanır mısın? Nereden tanıyacaksın ki, yok ki. Ama her insanda bulunan söz gücü; yeri, göğü çatlatacak kadar zorlar melekleri. Yeri göğü tutan melekleri zorlar. “ONLARIN SÖZÜNDEN NEREDEYSE GÖKLER ÇATLAYACAK, YER YARILACAK, DAĞLAR YIKILIP DEVRİLECEKTİ.” Meryem/90 Çünkü Yaradan, âlemini kendi sözüne (Kelâm’ına) muhatap yaptı. Sözle bir kul, O’na; ‘Rabbim’ dese, Oda ona; ‘buyur kulum’ der. Kötü söz, yer ve gök sınırını geçemez. Ya güzel söz: “GÜZEL SÖZLER O’NA YÜKSELİR.” Fâtır/10 Güzel sözler, sınırı geçer. Gökte o kadar şey var ki senin için. Sense yerde debelenip duruyorsun. “GÖKTE HEM RIZIKLAR HEM DE SİZİN İÇİN BAŞKA ŞEYLER VARDIR.” Zâriyât/22 “İŞTE GÖĞÜN VE YERİN RABBİNE HAMD OLSUN Kİ, VADEDİLENLER SİZİN KONUŞTUKLARINIZ (SES) GİBİ GERÇEKTİR.” Zâriyât/23.

Kabzedildin mi, Azrail (as) yerle gökle bağlanmış gönlüne gelmiştir. Nasıl vahiyle coştun mu gönlüne Cebrail (as) misafir olur, burada da Azrail (as) misafirindir. Ona de ki: “Ben zaten ölüyüm. Hatırlattığın için Allah beni senden, bana ölüm gelmeden bekâya erdirsin.” Çünkü Azrail (as), bu duayı çok sever. Bir can alınmadan kendisinin bekâya sebep olmasını ister, kim istemez ki? Ey kabzda ne yapacağını bilmeyen kişi; “ALLAH, ÖLÜYÜ DİRİLTİR.” ayetini tefekkür et! Sen ölüysen, Allah diriltsin bekâsıyla. Asıl ölüm bekâya ermeyenleredir. Ölmekten korkanlara da söyle, sor, ‘Sen bekâya vardın mı?’ diye. ‘Yok’ derlerse, ‘Siz zaten ölüsünüz’ de. Bu korku niye ki? Unutma: ‘Ölüm var, Ölüm var.’ Her ölüm aynı değildir. Ölmeden önce diril.

Oktan Keleş
Derûnî Devlet-Kutsal Halı

Sh.95-96Bu haber 7,551 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,904 µs