En Sıcak Konular

Bir NASA Araştırmasına Göre Ay, Dünya'dan Gelen Parçalardan Oluştu

6 Şubat 2019 07:52 tsi
Bir NASA Araştırmasına Göre Ay, Dünya'dan Gelen Parçalardan Oluştu Bir NASA Araştırmasına Göre Ay, Dünya'dan Gelen Parçalardan Oluştu


Oktan Keleş Ay ile İlgili KOPUZ ATA'da  Açıklamıştı:

"Arananı bulmak  önce Ay sırlarını bilmekle başlar; Ay, Dünya’dan mı koptu, nasıl oluştu.


Bu yüzden Dünya’nın yapısı ile Ay’ın oluşum çekirdeği aynı."

http://www.onaltiyildiz.com/?haber,5552

http://www.onaltiyildiz.com/?haber,5598

Konuyla ilgili Yayınlanan Haber: 

 Bir NASA Araştırmasına Göre Ay, Dünya'dan Gelen Parçalardan Oluştu

NASA'nın Ay'ın oluşumu hakkındaki çalışmalarından birinin sonuçları, Ay'ın Theia isimli gök cisminden meydana geldiği fikrinin yanlış olduğunu ortaya koydu. Dünya'nın uydusu Ay'ın nasıl oluştuğu hakkında bazı detaylara değinen araştırmayı, gelin birlikte inceleyelim.

Ay'ın oluşumunu açıklayan Dev Çarpışma Teorisi'ne göre günümüzden 4,5 milyar yıl önce Mars büyüklüğündeki Theia adındaki gezegen, Dünya ile çarpıştı. Çarpışmasının etkisiyle etrafa saçılan parçalar, zamanla kütle çekim kuvvetinin etkisiyle Ay'ı oluşturdu.

Günümüzde bu teorinin açıkladığı olay, Ay-Dünya sisteminin oluşabilmesinin tek yolu olarak görülüyor. Birçok uzay bilimci tarafından kabul görse de Dev Çarpışma Teorisi'nin cevaplayamadığı bazı sorular bulunuyor. Bunların başında ise Theia isimli gök cismine ne olduğu geliyor. 

Dev Çarpışma Teorisi, Ay'ın temelde Theia'dan gelen madderden oluştuğunu iddia eder. Fakat yapılan araştırmalar, bu fikri değiştirebilecek sonuçları ortaya çıkardı. NASA'nın Astromateryal İnceleme ve Araştırma Bilimi Bölümü'nde görev yapan gezegen bilimci Kevin Righter, Dünya ve Ay üzerindeki 14 farklı elementin yoğunluklarını incelemeye aldı ve Ay'daki elementlerin yoğunluklarının büyük oranda Dünya ile aynı olduğunu keşfetti.

Ay'ın temelde Dünya'dan gelen parçalardan oluştuğu anlamına gelen bu keşif, Dev Çarpışma Teorisi'nin yeniden gözden geçirilmesine yol açacak. Oluşturduğu modeli Apollo astronotlarının Dünya'ya getirdiği Ay kayaları ile karşılaştıran Righter 14 elementten 9'uyla büyük oranda eşleşme olduğunu söylüyor.

Yapılan bu araştırma Dev Çarpışma Teorisi'nin tamamen yanlış olduğu anlamına gelmiyor. Dev Çarpışma Teorisi, hala Ay'ın oluşumunu geniş çapta açıklayabilen tek teori olma özelliğini taşıyor. Fakat gelecekte yapılacak gözlemler ve bilimsel araştırmalar, bunu değiştirebilir.

 https://www.webtekno.com/bir-nasa-arastirmasina-gore-ay-theia-dan-degil-dunya-dan-gelen-parcalardan-olustu-h62579.htmlBu haber 3,607 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,625 µs