En Sıcak Konular

DNA Hakkında Doğru Bilinen Bir Bilginin Yanlış Olduğu Tespit Edildi

30 Kasım 2018 09:20 tsi
 DNA Hakkında Doğru Bilinen Bir Bilginin Yanlış Olduğu Tespit Edildi Bilim Dünyası Şokta: DNA Hakkında Doğru Bilinen Bir Bilginin Yanlış Olduğu Tespit Edildi


Sadece annelerden geldiği sanılan kalıtsal genlerin, babalardan da geldiği ispat edildi.

Gün geçmiyor ki bilim dünyası yeni bir keşifle karşımıza çıkmasın. İnsan vücudunu daha iyi tanımak, var olan hastalıklara daha kolay çözüm bulabilmek için en önemli faktör. Kimi hastalıklar sonradan gelişebilirken, kimi ciddi hastalıklar ise kalıtımsal olarak ebeveynlerden çocuklara aktarılabiliyor. Bu durumda da kişilerin gen haritalarını bilmek, kalıtım şemalarını çıkarabilmek önem arz ediyor.


Lise yıllarımızdan itibaren biyoloji derslerinde kalıtım konusu ile ilgili bilgiler ediniriz. DNA'mızdan aktarılan kalıtımsal hastalıklar olduğu gibi, bugüne kadar sadece annelerden gelen genlerle iletilen hastalıklar olduğu bilgisi de kabul görmüş bir bilimsel veri idi. Mitokondriyal DNA (mtDNA) adı verilen ve bu zamana kadar sadece annelerden çocuklarına aktarıldığına inanılan bu genler ile ilgili son yapılan araştırmalar neticesinde, bildiklerimizi değiştirecek sonuçlar ortaya çıktı.

Mitokondriyal DNA, bildiğimiz DNA'dan biraz farklı. Hücrelerin çekirdeklerinde değil, vücüdumuzun enerji kaynağı olan mitokondrilerin içinde yer alıyor. Bu genlerin sadece annelerden çocuklarına aktarıldığına olan inanç aynı zamanda uzun yıllardır bu DNA türünün "Havva Geni" olarak anılmasına da neden oluyordu. Hatta bazı kişiler bu gen haritasının izlerini takip ederek, ilk insanlığa kadar ulaşacak bilgiler edinebileceklerine inanıyorlardı.İşin ilginç tarafı, bugün sizler de hızlı bir Google araştırması yaparsanız, tam olarak mtDNA yazdığınızda karşınıza çıkacak olan tanım, "sadece annelerden çocuklarına aktarılan gendir" şeklinde olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir bilimsel makale, Cincinnati çocuk hastanesinde yapılan bir araştırma sonucu, şimdiye kadar kabul görmüş gerçekliği değiştirecek gibi gözüküyor. 4 yaşında bir genetik hastalığı olduğu şüphesiyle hastaneye getirilen çocuk ile ilgili yapılan testler mitokondriyal semptomlar olduğunu söylüyor. Akabinde bu genlerin sadece annesinden gelme ihtimali olduğu için, testler bu yönde ilerliyor. Fakat görülüyor ki semptomlar anne tarafından değil, baba tarafından da geliyor. Daha sonra doktorlar, araştırmalarını genişletip 3 farklı aileyi daha test ediyorlar ve benzer sonuçlara rastlıyorlar.


Bazı bitkiler, algler, kuzular ve fareler mtDNA'larını baba tarafından alıyorlar fakat insanlar için bu durum farklıydı. Daha önce de birkaç defa bu durumdan şüphelenilmiş ve testler yapılmıştı fakat laboratuvarlarda veya testlerde oluşan yanlışlıklardan kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştı. Aynı savlarla karşılaşmamak adına bu defa araştırmayı yapan doktorlar iki farklı yerde deneylerini tamamladılar.

 https://www.webtekno.com/bilim-dunyasi-sokta-dna-hakkinda-dogru-bilinen-bir-bilginin-yanlis-oldugu-tespit-edildi-h58177.htmlBu haber 3,511 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,644 µs