En Sıcak Konular

İçecek ve Yiyeceklerin Hemen Hepsinde Bulunan Böcek

18 Kasım 2018 06:47 tsi
İçecek ve Yiyeceklerin Hemen Hepsinde Bulunan Böcek Türkiye’de Satılan İçecek ve Yiyeceklerin Hemen Hepsinde Bulunan Böcek


Ülkemiz dahil tüm dünyada etkin bir şekilde kullanılan karmin böcekleri, doğal yoldan kırmızı rengini ürüne eklemek isteyen firmaların tercihi oluyor.

 

Çin gibi nüfusu çok fazla olan ülkelerin protein kaynaklarından olan böcekler ülkemizde tüketim olarak pek hoş karşılanmayan canlılardır, bu sebeple böceklerin yer aldığı hiçbir ürün satılmıyor. Ancak marketlerden aldığımız o ürünlerin içinde ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Ortaya çıkan bilgilere göre kırmızı gıda boyalarının hemen hemen tamamı ezilmiş böceklerle üretiliyor.


Kırmızı böceği olarak bilinen ve Güney Amerika’da yaşayan karmin böcekleri, özel çiftliklerde milyonlarca adet yetiştiriliyor ve sonrasında gıda boyalarının üretiminde kullanılıyorlar. Bu gıda boyaları da marketlerde satılan meyveli yoğurtlardan meşrubatlara, dondurmalardan jelibonlara kadar kırmızı rengini taşıyan hemen hemen her üründe bulunuyor.


Ana merkezi Peru olan bu karmin böcekleri, yalnızca gıda sektörü için değil, kişisel bakım alanında da çok sık kullanılıyor. Karmin böceklerinin kullanım alanlarının başında ise, dudağa sürüldüğünde daha kırmızı ve dolgun görünmesini sağlayan rujlar yer alıyor.

Nasıl Elde Ediliyor?

Karmin böcekleri, yapılan incelemelere göre insan sağlığına karşı herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Dayanıklı yapıları sayesinde sektörde sıkça kullanılan bu böcekler ezilerek kırmızı rengi elde edilebiliyor. Isı gibi önemli etkenlere uzun süre dayanabilmesinden dolayı da tercih edilen bu böcekler, kimyasal bir gıda boyasındansa doğal olduğu için daha çok destekleniyor.

Eğer yediğiniz veya içtiğiniz ürünlerde karmin böceğinin ezilmiş halinin olup olmadığını merak ediyorsanız, içindekiler bölümünde “Karmin” ifadesini arayabilirsiniz. Karmin böceği bazı durumlarda ismi yerine Avrupa Birliği’ndeki kodu E120 şeklinde de ifade edilebiliyor.


Devasa Karmin Çiftlikleri

Tüm dünyaya kırmızı rengini ihraç eden Peru, bu böcekler için özel çiftliklere sahip. Toplamda 32.600 işçinin çalıştığı bu çiftlikler, geçen yıl 647 ton karmin gıda boyası ihraç ederek 46,4 milyon dolar gelir elde etmeyi başardı.


Karmin Nedir?

Karminler, yaklaşık 5 milimetre boyuna ulaşabilen bir böcek türüdür. Kaktüs yapraklarının etrafında yaşayan bu canlılardan kanatsız dişileri toplanarak kırmızı gıda boyası üretiminde kullanılıyor.


Tepkiler Var

Bu durum bazı kişiler için tiksindirici, bazıları içinse doğal olarak kabul edilse de çeşitli hayvan koruma örgütleri, endüstriyel amaçlı canlıların öldürülmesine tepki gösteriyorlar. Yalnızca 500 gram gıda boyası için yaklaşık 70.000 böceğin öldürülmesi gerekiyor. Bu da, genel anlamda vegan yaşam tarzını benimsemiş insanların bu duruma tepki göstermesine neden oluyor.


Bu tepkilere karşı bazı firmalar karmin böceklerini kullanmayı bıraktı. 2012’de Starbucks’ın bazı buzlu kahve, meşrubat ve keklerinde karmin gıda boyası kullandığı anlaşılmıştı. Bundan ötürü tepki çeken şirket, sonrasında domateslerden elde edilen likopen gıda boyasını kullanmaya başlamıştı.

 https://www.webtekno.com/turkiye-de-satilan-icecek-ve-yiyeceklerin-hemen-hepsinde-bulunan-bocek-h45148.htmlBu haber 3,550 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,665 µs