En Sıcak Konular

İnsan Embriyolarındaki Genlerin Değiştirilmesi Hedefliyor

4 Ekim 2018 08:34 tsi
İnsan Embriyolarındaki Genlerin Değiştirilmesi Hedefliyor Japonya, İnsan Embriyolarındaki Genleri Değiştirmeyi Hedefliyor

Gen düzenlenme araçlarının insan gelişiminin ilk evrelerinde, araştırma amacıyla kullanılmasına yönelik taslak yönetmelik için izin çıktı.

Japonya insan embriyolarındaki genlerin değişimine izin veren bir taslak yönetmelik çıkardı. Teklif, 28 Eylül tarihinde, ülkenin bilim ve sağlık bakanlıklarını temsil eden uzmanlar panelinde sunuldu. Japonya, araştırmalarda insan embriyosunun kullanımını düzenlese de bu zamana kadar CRISPR��"Cas9 gibi gen düzenleme araçlarıyla ilgili bir yönetmelik yoktu.

Sapporo’daki Hokkaido Üniversitesi’nde bioetik uzmanı olan Tetsuya Ishii, yönetmelik yayınlanmadan önce Japonya’nın gen düzenleme konusundaki yaklaşımlarının tarafsız olduğunu ancak yönetmeliğin çıkmasının bu gibi araştırmaların sayısını arttıracağını söyledi. Ayrıca yönetmelik düzenlenirse insan embriyosunun üretiminin ve değişiminin önüne geçilebileceğini ancak bunun yine de yasal olarak bağlayıcı olmayacağını ekledi.

Embriyolardaki DNA’ları değiştirmek ileride bize insan gelişiminin ilk evreleri hakkında daha fazla bilgi verebilir, hatta hastalıklar başka bir gene taşınmadan önce önüne geçilebilir. Ancak genlerin düzenlenmesi konusu araştırma amaçlı olsa bile birçok etik sorunu ortaya çıkarıyor. Uzmanlar ise bu uygulamanın medikal amaçların dışında kullanılabileceğinden korkuyorlar. Birçok ülke de bu uygulamayı yasaklamış durumda. Bu çeşit gen düzenleme uygulamaları yalnızca üretken olmayan yetişkin hücreler üzerinde uygulanmakta.
https://www.webtekno.com/japonya-insan-embriyolarindaki-genleri-degistirmeyi-hedefliyor-h54433.htmlBu haber 2,646 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,944 µs