En Sıcak Konular

Matrix'te Yaşıyor Olabilirsiniz

17 Eylül 2018 09:10 tsi
Matrix'te Yaşıyor Olabilirsiniz Ürkütücü İddia: Eğer Bu Haberi Okuyorsanız, Matrix'te Yaşıyor Olabilirsiniz

Matrix'te Yaşıyor Olabilirsiniz
 

Ürkütücü İddia: Eğer Bu Haberi Okuyorsanız, Matrix'te Yaşıyor Olabilirsiniz


Bir simülasyonun içinde yaşıyor olma olasılığımız sizce ne kadar? Sizi bilmiyorum ama bilim insanlarına göre hiç de düşük değil...
 

Bank of America analistleri tarafından evrenin bir simülasyon olma ihtimali üzerinde durulmuş ve bununla alakalı bir rapor hazırlanmış. Çıkan sonuca göre; hayatımız %20-%50 arası bir ihtimalle gerçekten de bir simülasyondan ibaret.

Raporun içeriğinde bir simülasyonda yaşasaydık, bunu fark edip edemeyeceğimize de değinilmiş. Araştırmalara göre böyle bir şeyin gerçek olması olasılığında, bu durumu fark edemeyeceğimiz ortaya çıkmış.

Kim veya kimlerin simülasyonu olduğu konusunda da atalarının, yani bizlerin yaşadığı bu dönemi ve yaşayış şekillerimizi anlamak amacıyla böyle bir simülasyon hazırlamaya karar vermiş olabileceklerinin üstünde durulurken, bu kişilerin tahmin ettiğiniz gibi gelecek nesiller tarafından hazırlanmış olabileceği düşünülmekte.

Gelişmekte olan yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojileriyle beraber, gelecekte böyle bir simülasyon oluşturulmasının mümkün olabileceğinin de altı çiziliyor.

Simülasyon Fikrinin Çıkış Noktası Ne?

Araştırma ekibi tarafından bunun cevabı olarak ‘aşılamayan üst sınırlar’ örnek gösteriliyor. Normal şartlar altında, bir simülasyon programı içerisinde iki veya üç boyutlu, zamanla ilerleyen bir modele sınırlamalar koyacaktır. Yani simülasyonu kurgulayanlar tarafından belirtilmiş sınırların dışına çıkmamız mümkün değildir. Kısacası, kurgulanmış bir simülasyonun içindeysek eğer yazılımın izin vermediği noktaya (sınır değerler) asla gidemeyiz.

Örnek verecek olursak, fizikte var olan kurallar üzerine düşündüğümüzde, çevremizde birtakım sabit değerleri kabul ederek ilerleyebiliyoruz. Sabit olan ışık hızını değiştiremiyoruz mesela, yani ışık hızını azaltamıyor yahut arttıramıyoruz.

Oxford Üniversitesi'nden dünyaca ünlü profesör Nick Bostrom da 2003 yılında simülasyon teorisinin yüksek bir ihtimal olduğunu açıklamıştı. Hatta ünlü astrofizikçi Neil DeGrasse Tyson da bu teorinin oldukça olası olduğunu düşünenlerden
https://www.webtekno.com/urkutucu-iddia-eger-bu-haberi-okuyorsaniz-matrix-te-yasiyor-olabilirsiniz-h53445.htmlBu haber 4,267 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,133 µs