En Sıcak Konular

Sentetik Bakteriler Arasında İletişim Kuruldu

2 Eylül 2018 15:50 tsi
Sentetik Bakteriler Arasında İletişim Kuruldu Genetik Mühendisleri, Bakteriler Arasında İletişim Kurdular...

Sentetik bakterileri oluşturmak için yapılan çalışmalar meyve vermeye başladı. Bilim insanları, bakteriler arasında kimyasal bir iletişim kurmanın yolunu buldular.

İnsan vücudu, sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan milyonlarca bakteriye ev sahipliği yapıyor. Bu bakteriler; sindirim sistemine yardımdan vücut savunmasına kadar birçok farklı alanda çalışırlar.

Şimdiye kadar bakterilerin ve mikropların nasıl iletişim kurduğu üzerine pek çok çalışma yapıldı ama kayda değer bir sonuç alınamamıştı. Ta ki Harward Üniversitesi ve Wyss Enstütüsünün yaptığı işbirliğine kadar. Bu işbirliği sayesinde, farklı bakteri türleri arasında genetik sinyal iletimi kurulabildi.

Çalışmacılar, bir laboratuvar faresinin bağırsağındaki bazı çevresel tetikleyicilerin yardımıyla, E. coli ve Salmonella Typhimurium bakterisini bağlamak için bir yol oluşturmayı başardılar. Wyss araştırma ekibinin lideri Suhyun Kim “İnsan sağlığını işlenmiş bakteri türleri ile geliştirmek için, öncelikle nasıl iletişim kurduklarını anlamamız gerekiyordu” dedi.

Ekip çalışmalar sonucunda “Quorum Sensing” adlı, bakterilerin doğal iletişim kurma yönteminden yararlandılar. Bu sayade, uyumlu bakterilerin iletişimini kolaylaştıracak yeni kimyasal bileşiklerin oluşumu için kolları sıvadılar.

Yapılan çalışmalar aslında; bağırsakta sentetik bakteri üretmek için, doğal olarak bulunan bakterileri kullanmayı sağlıyor. Mevcut bakterilerin birbiriyle iletişim kurabilmesi, izleme ajanları oluşturma gibi görevlerini yerine getirecek bir mikrobiyomun oluşturulması amaçlanıyor.
https://www.webtekno.com/genetik-muhendisleri-bakteriler-arasinda-iletisim-kurmayi-basardi-h52577.htmlBu haber 2,481 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,325 µs