En Sıcak Konular

Gama Işınlarının Zamanda Geriye Gittiği İddia Ediliyor

25 Ağustos 2018 10:20 tsi
Gama Işınlarının Zamanda Geriye Gittiği İddia Ediliyor Kara Delikleri Oluşturan Gama Işınlarının Zamanda Geriye Gittiği İddia Ediliyor


Kara Delikleri Oluşturan Gama Işınlarının Zamanda Geriye Gittiği İddia Ediliyor


Gama ışını patlamasından alınan sinyaller, kara delikler hakkında yeni bir bilgiyi ortaya çıkartmış olabilir. Araştırma, gama ışını patlamalarının zamanda geriye doğru gittiğini iddia ediyor.

Bu ay Astrophysical Journal'da yayınlanan yeni bir çalışma, gama ışını ve kara deliklerle ilgili bir bilinmezi ortaya çıkardı. Araştırmalara göre karadelik formundaki gama ışını patlamaları zamanın tersine doğru ilerliyor. Araştırmacılar, takip ettikleri gama ışını sinyallerinin zamanda geri gitmesine neyin sebep olduğunu bilmiyor.

Bilinmezlerle dolu kara delik; iki nötron yıldızının çarpışmasıyla kısa gama ışını patlamaları sonucu oluşuyor. Süpernove ya da yıldız patlamalarıyla birlikte ölmek üzere olan yıldızların kara deliklere çökmesi bu ışın patlamalarının süresini artırıyor. NASA, gama ışını patlamalarını, Güneş’in parlaklığından milyonlarca trilyon daha yüksek enerjili patlamalar olarak tanımlıyor.

Bu patlamaların sinyalleri üzerinde çalışan araştırma ekibi, patlamayla oluşan sinyallerde yükselme noktalarını olduğunu fark etti. Her bir sinyal, ışığın arttığı üç ayrı zirveye sahipti; daha sonra her biri aynı yoğunlukta azalıyordu. Araştırmacılar sonunda bunun bir ayna yansımasıyla aynı olduklarını fark ettiler. Yani zamanda geri doğru ilerliyorlar.


Konu kara delikler olunca belirsizlikler de haliyle çok oluyor. Kara deliğin oluşumunu sağlayan bu gama ışını patlamalarıyla ilgili daha temkinli adımlar atmak isteyen bilim insanları; bu çalışmaya tam olarak “doğru” diyemiyorlar. Kara deliklerle ilgili bu yeni çalışma bir çok bilinmezin önünü açabilir; diğer astrofizikçilerin dediği gibi sadece bir hipotez olarak da kalabilir.
https://www.webtekno.com/kara-delikleri-olusturan-gama-isinlarinin-zamanda-geriye-gittigi-iddia-ediliyor-h52114.htmlBu haber 3,125 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,350 µs