En Sıcak Konular

Hun İmparatorluğuna Ait Mumya

25 Haziran 2018 16:01 tsi
Hun İmparatorluğuna Ait Mumya Rusya'da Büyük Hun İmparatorluğuna ait mumya bulundu


Rusya'da Büyük Hun İmparatorluğuna ait mumya bulundu

 

Rusya'da taşan HES barajı bir Hun mezarını açığa çıkardı. Arkeologlar Hun mezarında doğal şartlarda mumyalaşmış Hunlu bir genç kadının bedenini buldular.

Rusya’nın Sibirya bölgesinin güneyinde bulunan Türki Cumhuriyetlerden Tuva Eyaleti’nde Sovyetler Birliği döneminde yapılan (1895 yılında) Sayano-Shushenskaya HES barajının taşmasının ardından ortaya çıkan tarihi eserler üzerine yapılan arkeolojik kazılarda bir mumya mezarı bulundu.

Alanda çalışan St. Petersburg'daki Materyal Kültürü Tarihi Enstitüsü arkeologları, alanda doğal şartlardan dolayı mumyalaşmış M.Ö 1. yüzyıla tarihlenen bir kadın cesedi bulunduğunu açıkladılar.

Enstitünün Tuva'ya yaptığı arkeolojik kazıların lideri Marina Kilunovskaya, TASS'a ajansına yaptığı açıklamada;  "Bir su rezervuarının kıyısındaki mezarda genç bir kadının mumyalaşmış bedenini bulduk. Kadının vücudun alt kısmı doğal kuşllardan dolayı son derece iyi korunmuş. Klasik anlamda bir mumya değil, mezar sıkıca kapalı kaldığı için doğal şartlarda mumyalaşmış bir ceset bu. Mezarın tamamen taşla kaplandığı için vücudu çürümemiş. Mumya M.Ö 1. yüzyıla tarihleniyor yani bir hunlu kadınına ait" dedi.

Arkeologlar, mumyanın yanında işlemeli bir kemer, kafasının yanında, bir keçe torba içinde Çin aynası ile ahşap kutu buldular. Muhtemelen ipek kumaştan yapılmış bazı giysi parçaları ve iki adet Hun vazosu da mezarda bulundu. Buluntulara dayanarak bazı arkeologlar genç kadının soylu biri olabileceğini öne sürüyor.

Ancak kazı başkanı Marina Kilunovskay'ya göre, mevcut bulgularla kadının asil ya da zengil olduğunu söylemek henüz mümkün değil.

Bulunan tüm eşyalar şimdi St. Petersburg'da ayrıntılı şekilde incelenecek.

Tuva'daki diğer arkeolojik kazılarda zengin mezar buluntuları keşfedilmişt.

Tuva, farklı halkların arkeolojik bıraktığı birçok arkeolojik eserin bulunduğu bir alan. Arjaan-2 höyüğünde bulunan bir İskit mezarı, hayli zengin altın eşya koleksiyonu içeriyordu. Antik kale Por-Bazhyn'in kazıları da 2007 yılında Acil Durum Bakanlığı'nın himayesinde başlatıldı.

 
https://www.arkeolojikhaber.com/haber-rusyada-buyuk-hun-imparatorluguna-ait-mumya-bulundu-13725/Bu haber 2,868 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,673 µs