En Sıcak Konular

Boynuzlu Odin Figürü Bulundu

12 Haziran 2018 08:40 tsi
Boynuzlu Odin Figürü Bulundu Danimarka’da Vikinglerin Boynuzlu Odin Figürü Bulundu

Danimarka’da, muhtemelen İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’i temsil eden, iki boynuzlu bir başlığa sahip küt saçlı bir erkek figürü bulundu.
Metal dedektör operatörü Søren Andersen, Mesinge yakınlarındaki bir alanda metal kalıntılar aradığı sırada ince, küçük, sadece 5 cm boyundaki bir figür açığa çıktı. Bu, sakallı ve bakımlı, küt saçlı bir erkek figürüydü ve en önemli özelliğiyse iki boynuzlu bir başlığı olmasıydı. Figür, 8. yüzyıla tarihleniyor ve muhtemelen İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’i temsil ediyor.


Doğu Funen Müzeleri Peyzaj ve Arkeoloji bölümü başkanı Claus Frederik Sørensen “Çok güzel bir figür. İlkbaharda Aunslev’de açığa çıkan İsa figürü ve şimdi Mesinge’de bulunan Odin figürüyle birlikte biz Funen’de neredeyse tanrılar tarafından kutsanmış hissediyoruz.” diyor.Çizgi romanlarda veya filmlerde Vikinglerin genelde boynuzlu başlıklarla resmedilmiş olduğunu görüyoruz. Arkeologlarsa müze ziyaretçilerine Vikinglerin aslında boynuzlu başlıkları olmadığını anlatarak saatlerini harcadılar. Öyleyse, boynuzlu başlığı olan bu figürü nasıl açıklayabilirler?


Doğu Funnen Müzeleri’nden arkeolog Malene Refshauge bunu şöyle açıklıyor: “Bu figürün başlığındaki boynuz değil, iki kuş. Aslında gördüğümüz şeyin Odin’in iki güvenilir dostu Hugin ve Munin isimli kuzgunların temsili olması oldukça yüksek bir ihtimal. Zengin ve sıra dışı birkaç Viking kazı alanından çıkarılmış benzer şekillerde başlık veya başında kuş taşıyan savaşçı broşlarına aşinayız. Batı Sjælland’daki Tissø, Skåne’daki(İsveç) Uppåkra ve Rusya’daki Staraja Ladoga bu kazı alanlarından bazıları. Buluntuların bazılarında boynuzların ucunda kuş başları var. Mesinge’dekinde ise bu başların kırılmış olması muhtemel.”

Odin figürü aslında halka şeklindeki broşun bir parçasıydı ve bir Viking erkeği tarafından MS 700-800 arası yıllarda gururla takılmıştı.


http://arkeofili.com/danimarkada-vikinglerin-boynuzlu-odin-figurini-bulundu/


Bu haber 3,258 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,767 µs