En Sıcak Konular

Özbekistan'da 1500 Yıllık Eşsiz Tasvir

17 Nisan 2018 08:21 tsi
Özbekistan'da 1500 Yıllık Eşsiz Tasvir Özbekistan'da 1500 yıllık eşsiz Tanrıça Nana tasviri bulundu


Özbekistan'da 1500 yıllık eşsiz Tanrıça Nana tasviri bulundu

 

Semerkand'da yapılan arkeoloji kazılarında ahşap üzerine oyulmuş eşsiz kompozisyon keşfedildi. Orta Asya'daki arkeoloji tarihinde bir ilke imza atan keşfin, dünya tarihi açısından da büyük önem arz ettiği belirtiliyor. Kompozisyonda Sümer Tanrıçası İnanna'nın hayli farklı şekilde tasvir edilmesi dikkat çekiyor.


Özbekistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü arkeologları, Semerkand'da Kafir Kale arkeolojik alanı yakınlarında Dargom kanalının sol kıyısındaki yazlık saray kalıntılarında daha önce eşine rastlanmadık ahşap resim levhası keşfettiler.

Özbekçe ve Rusça yayınlanan Правда 'остока (Gerçek Doğu) internet sitesinin haberine göre;  5.-6. yüzyıllara tarihlenen İslam Medeniyeti öncesi hüküm süren yöneticilere ait saray kalıntılarında bulunan eşsiz kompozisyon, demir kancalarla birbirine eklenmiş 124 x 141 santimetrelik iki geniş tahta üzerinde yer alıyor.


Söz konusu kompozisyon yazlık saray kalıntılarında 2001 yılından bu yana devam eden arkeoloji kazılarında yeni keşfedilen, anıtsal tören alanı veya taht odası olduğu tahmin edilen ön odada bulundu. Üç seviyeli podyuma sahip odada yüksek yerde hükümdar tahtının bulunduğu ve tahtın arkasında bu levhanın bulunduğu tahmin ediliyor.   

4 katlı bir yapının önden görünümünü tasvir eden levhada 46 insan figürü yer alıyor. Figürlerden biri bir çocuğa ait. Dört katlı 46 insan figürlü kompozisyonda üst iki katının ortasında kraliçe ya da tanrıça olduğu varsayılan bir kadın figürü yer alıyor. Kadın figürünün oturduğu tahtın aslan şeklinde olması onun (daha sonra Kibele'ye dönüşen) Sümer ana tanrıçası Nana (inanna) olduğu izlenimi uyandırıyor.


Öte yandan kompozisyonun alt merkezinde kutsal ateş sunağı olması da dikkat çekiyor. Kutsal ateşi korumak için bir kol üzerinde koruyucu bir alet olduğu dikkat çekerken, başka bir kişi kutsal ateşe kömür ya da tütsü atıyor.

4 katlı kompozisyonun 3. ve 4. katını kesen noktada iki katı birden kaplayan konumda betimlenmiş tanrıça / kraliçe figürünün çevresine kendisine hediyeler sunan insanlar yer alıyor. Ayna, çiçek, meşale vb. tarzda hediyeleri tutan insanlar ayakta duruyor.

 

Aşağıdaki katta müzisyenler var, onlar da ayaktalar ve ellerinde müzik aletleri var. Kraliçenin sol yanına düşen müzisyenler arasında bir de çocuk olması dikkat çekiyor. En alt kaytta ise diz çökmüş rahipler yer alıyor. Onların ortasındaki iki karakter sunağın önüne yerleştirilmiş..   

Arkeologlar, kompozisyonun bu hali ile Zerdüşleşmiş Tanrıça Nana olarak dahi yorumlanabileceğini iddia ediyorlar.

 

Özbekistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü uzmanları devam eden arkeolojik çalışmalarda anıtsal tören kompleksi olduğuna inandıkları alanı tamamen ortaya çıkartmayı hedefliyorlar.

Alanda çok sayıda mühür, halka, elçilik mektuplarını mühürleyen keramik zarflar, sözleşmeler ve yazışma metni kalıntıları bulunduğu belirtildi.

Ön araştırmalar sonucu arkeolojik kalıntıların çıkması muhtemel 16 hektarlık alandaki arkeoloji çalışmalarının devam edeceği açıklandı.
https://www.arkeolojikhaber.com/haber-ozbekistanda-1500-yillik-essiz-tanrica-nana-tasviri-bulundu-11309/Bu haber 3,401 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,975 µs