En Sıcak Konular

Bir Dünya Su Varmış Da Haberimiz Yokmuş!

12 Aralık 2017 08:31 tsi
Bir Dünya Su Varmış Da Haberimiz Yokmuş! Dünya'nın Merkezinde Bir Dünya Su Varmış Da Haberimiz Yokmuş!


Dünya'nın Merkezinde Bir Dünya Su Varmış Da Haberimiz Yokmuş!

Fransa'da bir üniversitedeki araştırmacıların yaptıkları çalışmaya göre Dünya'nın merkezine yakın olan bir bölgede, yüzeyden 1.000 km kadar içeride, yoğun bir su kütlesi bulunuyor. 


Bilim insanları, gezegenimizin 1.000 km kadar içerisinde, Dünya’nın çekirdeğine giden 3. Yol yakınlarında, yoğun bir su kütlesi buldular: Bu su miktarı, daha önce bulunanlardan çok daha derin.

Fransız Üniversitesi Jean Monnet’taki bilim insanlarının yayınladıkları bir araştırma, yıllardır sadece bilim kurgu kitaplarında yer alan bir şeyi açığa çıkardı: Dünya’nın iç bölümünde yer alan, hayal edilemeyecek derecede su okyanuslarının varlığını.

Araştırmacı grubun bir üyesi olan Steve Jacobsen bu keşfin, daha önce sanıldığından çok daha fazla su rezervine sahip olduğunu gösterdiğine inanıyor.

 Üstelik bin kilometre derinlikte, dünyanın yüzeyiyle merkezi arasındaki mesafenin üçüncü tabakasında yer alan, bugüne kadar bulunan en derin su deposu bulunan şey.

Bu inanılmaz keşif, 90 milyondan fazla yıl önce bir volkandan fırlayan ve Brazilya’da, Juina belediyesi tarafından Sao Luiz nehri yakınlarında bulunan tuhaf bir elmas sayesinde gerçekleşti.

Söz konusunun yapısında, ilk oluşumu esnasında meydana gelen bir eksiklik bulunuyor. Bu doğal eksiklik, elmas içerisinde sudan gelen işlevsel bir grup olan hidroksil iyonlarını barındıran sıra dışı ‘mühürlü’ minerallerin biriktiğine işaret ediyor.

Bunun yanında alt karasal katmanın mineral karakteristiğinin varlığı, bilim insanlarının söz konusu su havzasının derinliğini tespit etmelerini sağladı.

Bilim insanları bu buluşun, gezegenimizin neden tektonik tabakalara sahip olduğunu ve suyun bu tabakaların oluşumuna ne şekilde katkıda bulunduğunu anlamamıza yardımcı olacağına inanıyorlar.

Bu buluşun okyanusların ve Dünya’nın atmosferinin nasıl biçimlendiğini anlamamıza yardımcı olacağına inanan Jacobsen “Eğer o su orada olmasaydı, hepimiz su altında kalabilirdik” diyor.

Jacobsen’e göre bu çalışma, bilinen tüm gezegenler arasında neden sadece Dünya’nın tektonik tabakalara sahip olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacak.


http://www.webtekno.com/dunya-nin-merkezinde-bir-dunya-su-varmis-da-haberimiz-yokmus-h37734.htmlBu haber 4,596 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,289 µs