En Sıcak Konular

Sosyal Medya İle Manipülasyon Nasıl Yapılır?

31 Ekim 2017 08:13 tsi
Sosyal Medya İle Manipülasyon Nasıl Yapılır? Sosyal medya botları ile manipülasyon nasıl yapılır?

İnternet İsyan Raporu analizimizde işlediğimiz konu:

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1825

 

Sosyal medya botları ile manipülasyon nasıl yapılır?
 
Sosyal medya botları ile manipülasyon, demokrasiyi tehdit etmektedir. Kasım 2016’da yapılan ABD seçimlerinde botlar manipülasyon yapmada etkili olmuştur.

Botlar ile kamuoyunu etkilemede etkin olarak kullanılan manipülasyonun kelime anlamı “yönlendirme”dir.

Kötü amaçlı yazılımlar: “Botlar”

Son yıllarda küresel dünyada adından çok söz ettiren botlara bilişimde akıllı ajanlar da denmektedir. Botların özellikle sosyal medya platformlarında çok kullanıldığı tespit edilmiştir. Kötü amaçlı yazılımlar arasında en önemlilerinden olan botlar, diğer bilgisayarlardan data çalmakta ya da diğer bilgisayar sistemlerine dışarıdan müdahale etmekte geniş çapta kullanılmaktadır. Botlar çok çeşitlidir ve çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu analizimizde bilgisayar botlarının siyasal amaçlarla kullanılması üzerinde duracağız.

Siyasi botlar ve propaganda

Bot kavramını öğrendikten sonra bu bölümde ilgili vatandaşlar, gazeteciler, politika yapıcılar, akademisyenler vb.için  aşağıdaki konulara değineceğiz.
•Siyasi botların kullanımını ve kısa tarihçesi,
•Siyasi botları sosyal medya platformlarında tespit etmenin yolları,
•Taciz ve sahte haberler gibi bot kaynaklı propaganda yönetiminde twitter ve facebook gibi şirketlerin rolleri,

Sosyal medya botları ve propaganda

Otomatik propaganda veya bilişimsel propaganda, sosyal medya platformlarındaki siyasi yanlış bilgilendirme (dezenformasyon) ve taciz kampanyalarına atıfta bulunmaktadır.

Otomatik propaganda ya da bilişimsel propaganda, sıklıkla gerçek insanlar gibi görünen siber korsanlarca açılan hesaplar tarafından yönetilir.

Siber korsanlar Twitter ve Facebook gibi sosyal medya web sitelerini yaygın olarak kullanırlar. Yazılım tabanlı botları otomatik olarak kullanarak sahte içerik üretirler ve gerçek kullanıcılarla normal bir kullanıcıymış gibi etkileşim kurmaya çalışırlar.

Siyasi botlar, gazetecileri tehdit etmek, aktivistler arasındaki iletişimi kesmek ve kamuoyunu manipüle etme girişimlerinde propaganda yapmak için tüm dünyadaki rejimler ve politik aktörler tarafından daha çok takviye edici, amaca ulaşmayı hızlandıran birer vasıta olarak kullanıldı.

Sosyal medya sitelerinde bir kişi günde en iyimser tahminle birkaç yüz defa bir konu hakkında bir mesaj gönderebilirken, Twitter ve Facebook üzerinde bulunan milyonlarca bot hesabı günde binlerce kez defa mesaj gönderebilir.

Donald Trump’u destekleyen hashtaglar (örneğin #MAGA veya #DrainTheSwamp) gibi özel konuşma öğelerini çevreleyen sayıları artırarak, çok kullanılan web sitelerinin algoritmaları ile oynarlar.

Oxford Üniversitesi’nden Samuel Woolle‘un araştırmalarına göre, seçim haftasında, seçim gününe kadar Trump veya Clinton’ın desteklemek için yaklaşık 19 milyon bot hesabından mesaj gönderildi. Bununla birlikte, Trump botları Clinton botlarından 5: 1 oranında daha fazlaydı.

Trump botları, daha gelişmiş modda çalıştılar; pro-clinton hashtag’larını  (#ImWithHer gibi) ele geçirerek kendi çıkarlarına kullanmaya çalıştılar.

Sahte haber hikayeleri ve yanlış  bilgiler yayınlayarak potansiyel Clinton destekçilerini yanıltmaya gayret ettiler.

Politik görüşmeleri etkilemek için siyasi botların kullanılması çabaları Suriye, Ekvador, Meksika, Brezilya, Ruanda, Rusya, Çin ve Ukrayna’da da görüldü. Bu tarz geniş ölçekli faaliyetlerin hükumetler, askerler ve istihbarat teşkilatları tarafından yapılmış olması büyük olasılıktır.

Bununla birlikte, Batılı Demokrasilerdeki politikacılar ve siyasi gruplar/bireyler de, siyasi botlar da kullanmaktadır: Bunların arasında ABD, İngiltere, Avustralya, Almanya, Fransa ve İtalya da bulunmaktadır.

Otomatik siyasi araçların yakın tarihinde kamuoyunu yönlendirmek için botlar en yaygın olarak 2016’da yapılan ABD Başkanlık Seçimi’nde kullanıldı.

Sosyal medya botları nasıl engellenir?

Facebook ve Twitter gibi sitelerin çeşitli nedenlerle bot hesaplarını kullanmasını engellemek kolay olamamaktadır.

İlk olarak, daha gelişmiş bot hesapları yüzünden, botlar ile normal insanlar arasında ayrım yapmak zor olmaktadır.

İkincisi, botlar Facebook ve Twitter’ın ayrılmaz ve altyapısal bir parçasıdır ve platform üzerinde her türlü olumlu ve yararlı eylem için kullanılabilirler. Biraz kodlama tecrübesine sahip olan herkes, Facebook ve Twitter API’sından botlar başlatabilir. Bu durum sosyal medya siteleri yayına başladığından beri bilinmektedir.

Sosyal medya platformları, botlardan kurtulmak için çalıştıklarında, yasal yaptırımlarla karşılaşıyorlar.

Platformlar, botlardan kurtulmak için çalıştıklarında, mevcut konuşmayı değerlendirmek gibi zor bir durum oluşuyor. Bu da onları çeşitli yasal uygulamalarla karşı karşıya bırakabilmektedir.

Twitter ve Facebook yöneticileri, şirketlerinin “teknoloji şirketleri” olduğunu ve asla “medya şirketi” olmadıklarını anlatmak için aralıksız çalışmaktadırlar. İddialarını kabul ettirebilselerdi, bu onların sitelerindeki organize içerikleri daha yakından izlemekten kaçınmalarına olanak sağlayabilirdi. Bu durumda ayrıca robotların Twitter’da kullanıcı sayılarını artırmaya devam etmelerine ve gerçekte olmayan sahte kullanıcıların yüksek sayısı kullanılarak Twitter ve Facebook gibi firmaların reklam geliri elde etmesine izin verilmiş olurdu. Raporlar, yalnızca Twitter’da 20 milyondan fazla hesaba bot olduğunu gösteriyor. Quartz.com’da yer alan bir habere göre Twitter, aktif kullanıcılarının 23 milyonunu otomatik olarak mesaj gönderen sahte bot hesapları olduğunu itiraf etti.
 
 
Sosyal medya botları ve sahte tıklamalar

Reklam verenler, yayınladıkları reklamlarla, müşterileri bir şey satın almaya ikna etmek istemektedir. Twitter yöneticileri, yanlış bilgi vermenin ve botların müşteriler üzerinde bir etkisi olmadığını iddia etmekteler. Bu savunma, özellikle yarı-otomatik hesaplar demokratik eylemcilere ve gazetecilere saldırmak ve sahte haber hikayeleri yaymak için vekil olarak kullanıldığında, kabul görmemektedir. Her zaman botların arkasında insanlar vardır. Bot yapımcılarıyla yapılan röportajlarda bir kişinin Twitter’da yüzlerce bot hesabını uygun bir şekilde kontrol edebildiği tespit edildi. Bu insanlar sürekli olarak insan tabanlı ağlara botlarla sızmak için yeni yol ve yöntemler geliştiriyorlar.

Sosyal medyada botları nasıl fark edilir?

Çok gelişmemiş, ilkel bot hesapları üç tanımlayıcı kullanılarak tespit edilebilir: zaman odaklı bilgiler (geçici işaretler), içerik odaklı bilgiler (semantik işaretleyiciler), ve sosyal yönelimli bilgiler (şebeke işaretleyicileri).

•İlk işaretçi için kullanıcılar, bir hesabın ne sıklıkta ve ne kadar mesaj gönderdiğini görmek için çaba göstermeliler. Ayrıca ne kadar düzenli mesaj gönderiyorlar? Mesajlaşma açısından insan yeteneğinin ötesinde bir performans sergiliyorlar mı, ya da açık bir programda mı, yoksa beş dakikada bir mesaj mı yayınlıyorlar?

•İkinci işarete gelince: Sosyal medya sitelerinde mesajlaştıklarında etkin bir şekilde iletişim kurabiliyorlar mı? Mesajlarının içeriği anlamlı mı?

•Üçüncü işaretin emareleri: Ağ bağlantıları ne kadar çeşitlidir? Bir ağ haritasına baktığınızda, bot hesaplarının yalnızca birbirini izlediği açık olarak görülebiliyor mu? Mesajların ana konuyla ilgisi var mı? Bu konuşmalara dışarıdan bilgi enjekte etmeye çalışıyor mu?

Sosyal medya botları ile manipülasyon

İnternet alt kültürleri, haber akışlarını düzenlemek, gündemleri belirlemek ve fikirleri yaymak için mevcut medya ekosisteminden/çevresinden yararlanmaktadır.

Irkçı sağ gruplar, sosyal medyanın ve bot’ların stratejik kullanımı yoluyla fikirlerinin görünürlüğünü artırmak için “dikkat hırsızlığı” teknikleri geliştirdiler. Bu gibi gruplar, aynı zamanda kendi fikirlerini yaymak için gazetecileri, blogcuları ve etkili yayıncıları kullanmaya çalışmaktadır.

Medyanın, sosyal medyaya, sansasyon haberciliğine, flaş haberlere değer verilmesi ve merak uyandırıcı tuzak başlıklara olan bağımlılığı, medyanın kolayca manipüle edilmesine uygun ortam sağlamaktadır.

Troller, beyaz milliyetçiler, kadın ve erkek hakları savunucuları ve komplo teorisyenleri hedeflerinde ve inançlarında derin ayrılıklar olsa da, edindikleri taktikleri paylaşmaktadırlar.

Irkçı sağcılar, beyazların üstün olduğu düşüncesini yaymak için, genç erkeklerin isyancı yönlerini ve siyasette dürüstlüğün olmamasını argüman olarak kullanıyorlar.

Sosyal medya botları demokrasiyi tehdit ediyor mu?

Politikada kasten yanlış bilgi verme ��" özellikle de seçimlerde ��" demokrasinin kendisi için kritik bir tehdit oluşturmaktadır.

Kötü amaçlı yazılımlar, dikta rejimlerince pek sevilmiştir. İnsan yerine kullanılan bot kontrollü yapay haberleşmedeki gelişmeler ve özellikle sosyal medya platformlarının küresel erişime olanak sağlaması, bilgi alanını kontrol etmek isteyen otokratik rejimlere yeni olanaklar sağlamıştır.

Bilginin kontrolü otokrasilerin (otokrasi: mutlak güç sahibi biri tarafından idare edilen hükümet şekli)  elinde uzun süredir önemli bir koz olarak durmaktadır.

Sosyal medya platformlarının gelişmesi ve çevrim içi yanıltıcı siyasi söylemlerin etkilerinin görülmüş olması, otokratik yöneticilere geniş olanaklar sunmaktadır.

Sosyal medyanın kötü amaçlı yazılımlar ile silahlandırılması hem seçimlerde hem de seçimler arasında küresel bir mücadeledir. Gelişmekte olan demokrasiler bile, bilgisayarlı propaganda yaklaşımlarını ve kasten yanlış bilgi yaymayı sıklıkla kullanılmışlardır. Gelinen noktada bilgisayarlı propaganda demokrasinin geleceğini tehdit etmektedir.

Kaynaklar:

1- https://us.norton.com/cybercrime-bots

2- Media Manipulation and Disinformation Online, Alice Marwick and Rebecca Lewis

3-http://comprop.oii.ox.ac.uk/publishing/public-scholarship/resource-for-understanding-political-bots/

4-https://www.nytimes.com/2016/11/18/technology/automated-pro-trump-bots-overwhelmed-pro-clinton-messages-researchers-say.html


http://stratejikanaliz.com/sosyal-medya-botlari/Bu haber 6,229 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,764 µs