En Sıcak Konular

Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorlar

27 Haziran 2017 10:33 tsi
Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorlar Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorları, Uçak Yolculuğunda Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor


Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorları, Uçak Yolculuğunda Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor!  

Türk Mühendis Berkan Göksel, uzay yolculuğunu herkese sunmak için normal uçaklara plazma motorları takmayı hedefliyor. Eğer önündeki birkaç sorun giderilebilirse, uzay için yeni bir kapı aralanacak.

Günümüz uçaklarının çok yükseklere çıkamadığını görüyoruz. Hatta ben dahil birçok insanın bir zamanlar uçakların neden uzaya çıkamadığını sorguladıklarını hatırlıyorum. Bunun sebebi ise uçak motorlarının çalışması için havaya ihtiyaç duyması ve yüksek mevkilere çıktıkça havanın bulunmaması.


Berlin Teknik Üniversitesi’nde araştırma yürüten Türk asıllı Berkant Göksel, günümüz uçakları stratosfere çıkarmak için ilk testleri başarılı bir şekilde yaptı. Plazma jet motorları üzerine uğraşan Göksel, 50 kilometre ve daha yukarılara çıkan plazma motorlarının testlerini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Plazma jet motorlarına yönelik çalışmalar, büyük ölçüde küçük uyduları boşluğa göndermek için geliştiriliyor. Göksel’in New Scientist’e yaptığı açıklamada, araştırmasının motoru normal bir atmosferde test etmeye odaklandığını söyledi.

“Zemin seviyesinde hızlı ve güçlü plazma jetleri üreten ilk işletmeyiz. Bu plazma jetleri, saniyede 20 kilometreye kadar hızlara ulaşabilir” diyen Göksel, araştırmanın sonraki aşamasında gerçek bir uçuş gösterisi olacağını belirtti. Ekip, deneylerde 80mm uzunluğunda mini iticiler kullandı. Normal bir ticari uçakta 10.000 kadar mini iticinin bulunması gerekiyor. Bununla birlikte Göksel, 100 ila 1000 itici gücü kullanarak küçük bir uçakta test edilebileceğine inanıyor.

Bu projede en büyük sorun, güç olarak gösteriliyor. Plazmayı oluşturmak ve sürdürmek için gereken büyük elektrik miktarı, projenin başlıca engeli durumunda.


http://www.webtekno.com/turk-muhendisin-gelistirdigi-plazma-motorlari-ucak-yolculugunda-yeni-bir-cagin-kapilarini-araliyor-h29271.htmlBu haber 3,748 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,615 µs