En Sıcak Konular

Suni Zeka Vücud Bulmak İstiyor

20 Haziran 2017 08:19 tsi
Suni Zeka Vücud Bulmak İstiyor Google'ın yapay zeka çalışmalarında geldiği son nokta: Kendi yapay zekasını üretebilen bir yapay zeka!

Suni Zeka Vücud Bulmak İstiyor

Bu çağın romanı Kulbak Bilge günümüzün ilerisinde bilgilerle bizleri sarsmıştı. Gün geçmiyor ki Kulbak Bilge'de anlatılanlar bir bir ortaya çıkmasın:

 

 

 Google'ın yapay zeka çalışmalarında geldiği son nokta: Kendi yapay zekasını üretebilen bir yapay zeka!

Söz konusu yapay zeka tasarlamak olduğunda, Google'ın başarılı olduğu söylenebilir. Firmanın ünlü DeepMind'ı bunun en güzel örneği. Yapay zeka sadece karmaşık işlerin altından kalkmakla kalmıyor; karmaşık Go oyununda da yaşayan hemen her insandan çok daha başarılı.

CEO Sundar Pichai, çevresini "öğrenmek" için katmanlı karmaşık kodlar yazan bir diğer sinir ağı süreci olan AutoML hakkında bazı ilginç açıklamalar yaptı.

AI bütününün parçaları olarak görülebilecek bu katmanların her biri normalde insanlar tarafından yazılmak zorunda ve bu da oldukça zaman alıcı bir işlem. Google, var olan AI'nin kendi kod katmanlarını yazması fikri üzerine çalışmaktaydı ve görünene göre bu işlem, herhangi bir insan teknisyenin yapabileceğinden çok daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerliyor. Başka bir deyişle Google'ın AI'si, kendi kendinin yaratıcısı oluyor.

Proje üzerinde çalışan araştırmacıların söylediklerine göre bir kontrol sinir ağı "çocuk" modeli mimarisini önerebiliyor ve bu yeni model daha sonra belirli bir görev için eğitilebiliyor. Bu ağ, görev ne olursa olsun, kontrol eden AI tarafından sürekli gözlemleniyor ve geri bildirimler, AI tarafından "çocuğu" geliştirmek için kullanılıyor. Bu süreç binlerce kez tekrarlanarak yeni mimariler oluşturuluyor, test ediliyor ve kontrol AI'si de geri bildirimlerden öğreniyor.

AutoML prosedürü şimdilik sadece görüntü algılama ve dil modellemesine uygulanmış durumda.

İlginç bir şekilde insanlar tarafından yaratılan AI'ler ve AI tarafından üretilen programlar bazı kodlama benzerlikleri gösterseler de, önemli farklar da taşıyor. AI tarafından yazılan kodlarda insan kod yazarları için hiçbir işe yaramıyor gibi gözüken küçük alt programlar yer alıyor.

Kodları yazabilen temel bir AI ile hemen herkes birkaç basit komut kullanarak, sanki bir sipariş verir gibi, AI'yi geliştirebilir ve kişinin istediği türde bir yazılıma dönüştürebilir.
https://www.chip.com.tr/haber/google-aisi-artik-baska-yapay-zekalar-uretiyor_69701.html

 Bu haber 5,077 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,170 µs