En Sıcak Konular

3000 Yıllık Bakır Maske Bulundu

15 Haziran 2017 08:12 tsi
3000 Yıllık Bakır Maske Bulundu Arjantin’deki Bir Toplu Mezarda 3000 Yıllık Bakır Maske Bulundu


Arjantin’deki Bir Toplu Mezarda 3000 Yıllık Bakır Maske BulunduArjantin’de, Güney Amerika’nın şimdiye kadar bilinen en eski bakır objesi olan 3000 yıllık bir maske bulundu.


And Dağları’nın Arjantin tarafında keşfedilen 3000 yıllık bakır maske. F: Leticia Inés Cortés & María Cristina Scattolin / Antiquity 2017

1 milimetre kalınlığında, 18 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğinde olan maske oldukça özenli hazırlanmış. Maskenin çok ince ve kırılgan olmasından dolayı, arkeologlar bakır rengine görmek için üzerindeki kir tabakasını temizlememeye karar verdi.

Buna rağmen, 3.000 yıl aradan sonra bile maskeye açılan gözler, burun ve ağız delikleri hâlâ net bir şekilde duruyor. Maskenin etrafına açılmış bir dizi küçük delik, kafaya iplerle tutturulmuş olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmacılar, “Bu maske, bugüne kadar And Dağları’nda keşfedilen en eski kasten şekillendirilmiş bakır nesne ve bu teknolojinin orijininde birden fazla bölgenin yer aldığını düşündürüyor.” diyor.

Buenos Aires Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Leticia Inés Cortés, “3000 yıl kadar önce bir zanaatkâr, maskeyi, insan kalıntılarıyla doğrudan bağlantılı olarak gömmeden önce, soğuk çekiçleme ve ısıtma işlemi ile şekillendirdi.” diyor.

Maskenin gömüldüğü mezarda, kadınlar, çocuklar ve erkekler dahil olmak üzere en az 14 kişiye ait kemikler bulundu. Mezar kazıldığında iskeletlerin günümüze kadar iyi korunamadığı, parçalanarak dağıldığı görüldü. Ana mezarın hemen yanında, 8-12 yaşlarında bir çocuk, küçük bir taş boncuk ve bakır bir takı ile gömülmüştü.

Söz konusu keşif, Catamarca Eyaleti, Cajón Vadisi’ndeki La Quebrada köyünün yerel sakinleri tarafından yapıldı. 2005 yılında yağışlı geçen yaz mevsiminde bakır maske açığa çıkmıştı. Bölgedeki resmi kazılar daha sonra başladı ve toplu mezar ile birlikte bakır takıyla gömülen bir çocuk mezarı bulundu.

Bu metal nesnelerin yaşı ��" özellikle kasten insan yüzü şeklinde hazırlanmış maske ��" And Dağları’nın Arjantin bölgelerinde yaşayan insanların, düşünülenden çok daha önce metalleri şekillendirdiğini öne sürüyor. Maske, And kültürünün avcı toplayıcı yaşamdan tarıma geçiş döneminde dövülmüş.

Bu keşif, metal işlerinin And Dağları’nın kuzeyinde daha büyük ve sosyal açıdan daha karmaşık toplumlar arasında ortaya çıktığı fikrini değiştiriyor. Maskenin keşif yeri, gelişmiş metal işlerinin aslında daha küçük, uzak topluluklar arasında yapıldığına işaret ediyor.
http://arkeofili.com/arjantindeki-bir-toplu-mezarda-3000-yillik-bakir-maske-bulundu/Bu haber 3,767 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,866 µs