En Sıcak Konular

Görünmez Pelerin Geliştirildi!

9 Haziran 2017 09:03 tsi
Görünmez Pelerin Geliştirildi! Giyen Kişiyi Görünmez Hale Getiren Bir Pelerin Geliştirildi!


Giyen Kişiyi Görünmez Hale Getiren Bir Pelerin Geliştirildi!

Rus bilim insanları, Harry Potter’dan da aşina olduğumuz bir ‘görünmezlik pelerini’ geliştirdiler. Bu pelerin, önümüzdeki dönemde Rus askerler tarafından savunma alanlarında kullanılacak.

Harry Potter’ın giydikten sonra ortadan kaybolduğu görünmezlik pelerininin kim bir gün gerçekten var olacağını düşünebilirdi ki? Rusya’daki Saratov Devlet Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, askerlerinin düşmanlarından korunması amacıyla kendilerini görünmez hale getirecekleri bir örtü geliştirdiklerini duyurdular.
 
 Konuyla ilgili yayınlanan basın bildirisinde bu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde, savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağından bahsedildi. Açıklamanın bir kısmında geliştirilen örtü hakkında şu ibare kullanıldı: 'Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.'

  
 Görünmezlik pelerini elbette giyen kişinin çıplak gözle tamamen görünmeyeceği anlamına gelmiyor; fakat kızıl ötesi termal kamera, LLL gece görüş cihazı vb. aracılığıyla bulunması oldukça zorlaşacak. Rus Federal Güvenlik Birimi’nde üst düzey görevli olan Ivan Lobanov, artık termal görüntüleyici cihazların fazlasıyla yaygın olduğunu ve özellikle gece görevinde yer alan askerler için bu teknolojinin bir elzem haline geldiğini söyledi.

  
 Süper yalıtım yüzeyli ve elektromanyetik olmayan metal bir pelerin olan ürünün en büyük özelliğinin ise çok ince bir teflon malzemeyi kullanıyor olması. Yüzeyi seramik parçacıklarla kaplı olması sebebiyle elektromanyetik dalga enerji oranını ayarlayabilen pelerin, çevredeki ışığın kırılmasını değiştirip görünür ışığa karşı bir kalkan görevi gördüğü için giyen kişinin bulunduğu ortamda gizlenmesini sağlıyor.


http://www.webtekno.com/arastirmacilar-giyen-kisiyi-gorunmez-hale-getiren-bir-pelerin-gelistirdiler-h29919.htmlBu haber 4,110 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,790 µs