En Sıcak Konular

Katar Krizi Büyüyor!

7 Haziran 2017 09:35 tsi
Katar Krizi Büyüyor! Kriz büyüyor! Katar'a iki ülke daha cephe aldı!

Kriz büyüyor! Katar'a iki ülke daha cephe aldı! Körfez ülkelerinin Katar'la ilişkileri kesme kararı almasının ardından bir adım da Ürdün ve Moritanya'dan geldi. Ürdün, Katar ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürdüğünü açıkladı. Moritanya da Katar ile diplomatik ilişkileri kesti.

Katar'a, diplomatik tecrit uygulayan ülkeler arasına Ürdün'de katıldı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn, Yemen, Libya ve Maldivler bölgedeki güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle Katar’la her türlü diplomatik ilişkiyi kestiğini açıklamıştı. Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler, Katar'da bulunan vatandaşlarına 48 saat içinde ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu. Bu ülkelere Ürdün de eklendi. Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el Mumami, Doha merkezli El Cezire’nin lisansını da iptal ettiğini bildirdi.Diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürdü. MORİTANYA'DA İLİŞKİLERİ KESTİ Moritanya resmi haber ajansında (AMI), yer alan habere göre, Katar'ın mevcut politikalarını sürdürmekte ısrar etmesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin kesildiği ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Moritanya İslam Cumhuriyeti'nin her zaman Arap çıkarlarını savunma konusunda güçlü bir duruş sergilediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Katar'ın, Arapların ortak ilkelerine karşı geldiği, Arap ülkelerinde karışıklık ve huzursuzluğu yaymaya çalıştığı ve insani krizlerin yaşanmasına neden olduğu iddia edildi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ürdün, Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürmüş ve merkezi Katar'da bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapatmıştı. Fas Kraliyet Havayolları ise Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen ülkelere Doha aktarmalı seferlerini durdurduğunu ilan etmişti. "SEMPATİ DUYMAK YASAK" Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE), Katar'a yönelik 'sempati ve duygudaşlık' besleyen açıklamaların yasaklandığı ifade ediliyor. Reuters'ın haberi göre, BAE başsavcılığı Katar'la ilgili 'ılımlı' açıklamaların yasaklanmasına karar verdi.

http://www.gazete2023.com/dunya/kriz-buyuyor-katar-a-iki-ulke-daha-cephe-aldi-h63522.html
Bu haber 3,768 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,651 µs