En Sıcak Konular

TİKA’dan Tuva Türklerine Destek Projesi

24 Mayıs 2017 11:05 tsi
TİKA’dan Tuva Türklerine Destek Projesi TİKA’dan Moğolistan'daki Tuva Türklerine Destek Projesi


TİKA’dan Moğolistan'daki Tuva Türklerine Destek Projesi


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği işbirliğinde Bayan-Ölgiy vilayeti Tsengel ilçesinde bir keçe atölyesi kuruldu.

Proje kapsamında Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneğinin talebi üzerine Moğolistan'da yaşayan Tuvaların geleneklerinin muhafaza edilmesi, gelecek nesilllere aktarılması ve bölge halkına yönelik istihdam oluşturulması amacıyla kurulan keçe atölyesi için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipman TİKA tarafından temin edildi..

Bahse konu keçe atölyesinin açılış töreni TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği Başkanı N. Ganbaatar, Tsengel İlçe Kaymakamı N. Meyrambek, Bayan Ölgiy Meclis Başkanı Bauırjan, ilçe halkı ve yerel basın mensuplarının katılımıyla 9 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi..

 Törende konuşan TİKA Ulanbator TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er törende yaptığı konuşmasında, bu proje ile öncelikle Tuva Türklerinin kültürünün yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması ve bölgede istihdam oluşturulmasının amaçlandığını belirterek Tuvalara desteğin devam edeceğini ifade etti.

 Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Tuvalara yönelik olarak TİKA tarafından daha önce Çadır Okul Kurulması, "Moğolistan Tuvaları" adlı eserin bilim dünyasına tanıtılması, "Moğolistan Tuvaları Arşiv Bilgileri" kitabının yayınlanması gibi projelerin hayata geçirildiğine değinerek bahse konu proje ile de Tuvalara desteklerinin hem kültürel hem de ekonomik boyutta devam ettiğini dile getirdi..

520 CİVARINDA ÇALIŞMA YAPILDI

 Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği Başkanı N. Ganbaatar ise törendeki konuşmasında bu projenin kendileri için önemine değindikten sonra Moğolistan'da yaşayan 20 etnik gruptan biri olan Tuvalara yönelik çalışmaları ve desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA'ya teşekkürlerini sundu..

2004 yılında Moğolistan'da hükümetler arası anlaşma ile kurulmuş olan TİKA Moğolistan Program Koordinatörlüğü, toplamda 520 civarındaki eğitimden sağlığa tarımdan turizme neredeyse her alandaki proje ve faaliyetleri ile kalkınma yardımlarına ve ayrıca Moğolistan'daki Türk kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkmak gibi birçok çalışmaya imza attı..
http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/05/23/tikadan-mogolistandaki-tuva-turklerine-destek-projesiBu haber 2,954 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,238 µs