En Sıcak Konular

İnsanlık Tarihini Değiştirecek Kadar Önemli Keşif

28 Nisan 2017 12:17 tsi
İnsanlık Tarihini Değiştirecek Kadar Önemli Keşif Bilim İnsanlarından İnsanlık Tarihini Değiştirecek Kadar Önemli Keşif

Bilim İnsanlarından İnsanlık Tarihini Değiştirecek Kadar Önemli Keşif

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bilim insanları, inanılmaz gibi görünen bir keşfe imza attılar. Bulgular doğruysa insanlar, tarihi tekrar sorgulayabilir.

 Bilim insanlarının ortak fikri, insanoğlunun yaklaşık 24,000 yıl önce Kuzey Amerika'ya geldiği yönündeydi. Kaliforniya'da saptanan ve antik insan faaliyetlere ürkütücü bir bir şekilde yaklaşan bulgular ise bu tarihi 131.000 yıl önceye taşıdı.

Wollongong Üniversitesi'nden Richard Fullagar IFLScience konferansında "Bahsi geçen zaman tarihler etkileyici olmasına rağmen,her türlü veriyi elde etmeden kesin konuşamayız.. Saptadığımız bulguları dikkatle incelememiz ve onları kesin kanıtlara çevirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

San Diego'nun kıyılarındaki gömülü bir bölgede, fillerin akrabası olan ve nesli tükenen mastodon (mamutların minyon akranları) kalıntılarına rastlandı. Keşif sırasında garip sürüngenler de bulundu. Daha yakından incelendiğinde bunların yakınlarında çeşitli çekiçler, örs ve antik aletler keşfedildi. Yine de, “henüz” bir insan kalıntısı elde edilemedi. Lakin söz konusu araç gereçlerin insan elinden çıktıkları kesin. Kısacası insanlar, tahmin ettiğimizden çok ama çok zaman önce Amerika'ya ayak basmış olabilirler.

Yeni bulguları bir kenara bırakırsak en eski insanımsılar hakkındaki kanıtlar 1.5 milyon yıl öncesine dayanıyorlar. Bilim insanları yaklaşık 1.5 milyonluk yıllık kalıntıları Afrika kıtasında keşfettiler. Yine de Amerika tarihine yönelik iddiaların fazlasıyla çarpıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Amerikan Paleolitik Araştırmalar Merkezi Eş Direktörü olan Steven Holen, "O cisimlerin nasıl orada bulundukları hakkında olağanüstü iddialar ortaya atılacak. Bulgular ve tezler eleştirilecek ama biz buna hazırız. Kendim de olaya şüpheye yaklaştım. Ancak araştırmaların sonrasında şunu söyleyebilirim ki, söz konusu mekan kesinlikle arkeolojik bir alan." açıklamasında bulundu.


http://www.webtekno.com/bilim-insanlarindan-insanlik-tarihini-degistirecek-kadar-onemli-yeni-kesif-h28406.html
Bu haber 3,891 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,112 µs