En Sıcak Konular

Sincar'a Pars Pençesi

26 Nisan 2017 08:42 tsi
Sincar'a Pars Pençesi Sincar'a Pars Pençesi

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5760

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5908

Suriye ve Sincar’a eşzamanlı harekât

Türk jetleri, PKK’nın ‘yeni Kandil’ haline getirmeye çalıştığı Irak’ın Sincar bölgesiyle, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgesinde bulunan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin hedeflerini imha etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütü PKK’nın “ikinci Kandil” haline getirmeye çalıştığı Irak’ın Sincar bölgesiyle Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Sincar’a geçiş açısından kritik önemde bulunan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Karaçok Dağı bölgesindeki hedeflerini eşzamanlı olarak vurdu. Türk savaş uçakları tarafından gece yarısı 02.00’de gerçekleştirilen ve dünyaya “kararlılık” mesajı verilen operasyonun, Fırat Kalkanı’nın ardından Türkiye’nin bölgedeki ikinci önemli hamlesinin ilk adımı olduğu yorumlandı.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Kürt koridorunun, Irak’ta Sincar bölgesindeki PKK varlığı ile birbirine bağlanması planlanmıştı. Türkiye, 26 Ağustos 2016’da başlatılan ve 29 Mart’ta sona eren Fırat Kalkanı harekâtıyla Cerablus-Azez ve El Bab hattında denetimi sağlayarak kantonların Afrin ile birleşmesini engelledi. TSK, daha önce Suriye’nin kuzeydoğusu ve Sincar bölgelerinin karşısına düşen Silopi ve Cizre sınır hattında birlikleri takviye ederek askeri hazırlıkları yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere daha önce yetkililer, Sincar’ın PKK için “ikinci Kandil” olmasına izin verilmeyeceğini açıklamışlardı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal pazar akşamı Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonunda, “Sincar’ın ikinci Kandil olmasına izin vermeyeceğiz. Sincar’a yönelik planlarımız var” açıklamasını yaptı. Kara operasyonu için seçenekli planlar oluşturulurken Türk savaş uçakları, pazartesiyi salıya bağlayan gece Sincar bölgesine ilk kez hava harekâtı düzenledi. Harekât, 30’a yakın savaş uçağı ile yapıldı. Hava harekâtı ile Irak’taki Sincar bölgesinin yanı sıra Suriye’nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgesindeki terör hedefleri de eşzamanlı olarak havadan vuruldu.

Böylece PKK’nın Suriye ve Irak kollarının birbirine bağlanmayı planladığı hattaki iki önemli hedef de vurulmuş oldu. Hava harekâtlarının, Çanakkale Kara Savaşları’nın yıldönümüne denk getirilmesi dikkat çekti. Hava harekâtı ile Türkiye’nin, Irak ve Suriye kuzeyinde bir terör hattı oluşumuna karşı kararlı olduğu ve sahada gücünü kullanacağının mesajının verildiği yorumları yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, hava harekâtını dün sabah 05.00’te yaptığı basın açıklaması ile duyurdu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bölücü terör örgütü (BTÖ) PKK ve bu örgütün Suriye ve Irak’taki uzantıları tarafından, Suriye ve Irak kuzeyi, ülkemize terörist, silah, mühimmat ve patlayıcı madde aktarılması maksadıyla; özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bölgelerden ülkemize sızdırılan teröristler ve aktarılan silah ve malzemeler, hudut karakollarımıza yönelik taciz ve saldırılarda ve son olarak da Diyarbakır’da tünel kazılarak toplu yıkım ve ölümleri amaçlayan bir terör eyleminde kullanılmıştır.

BTÖ tarafından yurtiçinde kahraman silah arkadaşlarımızın, güvenlik görevlilerimizin, güvenlik korucularımızın ve vatandaşlarımızın şehit olmasına ve yaralanmasına sebep olan terör eylemlerinin gerçekleştirilmesinde ve desteklenmesinde kullanılan Irak kuzeyi/Sincar Dağı, Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgeleri tam anlamıyla birer terör yuvasına dönüşmüştür.

Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliğine kast eden bu terör yuvalarının yok edilmesi maksadıyla; uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız kapsamında 25 Nisan 2017 günü saat 02.00’de, Irak kuzeyi/Sincar Dağı ve Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgelerine hava harekâtı icra edilmiş ve belirlenen terörist hedefleri tam isabetle vurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimizin tüm unsurları tarafından, bölücü terör örgütüne karşı gerek ülke sınırları içinde gerek sınır ötesinde etkin ve kapsamlı terörle mücadele harekâtı büyük bir azim ve kararlılıkla yürütülmektedir. Operasyonlar, bundan sonra da en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla devam ettirilecektir.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, hava harekâtını karargâhta saniye saniye takip etti. Genelkurmay, harekâtın görüntülerini de paylaştı. Görüntülerde, cephanelikler le terörist barınma ve eğitim alanının bombalanması yer alıyor.

Korsan ve Pars filoları vurdu


Hava harekâtı, Korsan çağrı kodlu 171. filo ile Pars çağrı kodlu 181. filoya ait savaş uçakları ile düzenlendi. Korsan filosu, F-4E savaş uçaklarından oluşuyor. Fantomlar, daha çok ağır bombardıman ve havadan yer hedeflerini bombalama görevlerinde kullanılıyor. Pars filosunda ise F-16 C/D tipi savaş uçakları görev yapıyor. Gece alçak irtifada uçuş yeteneğine sahip bu filodaki F16’larda LANTIRN sistemi bulunuyor. Bu sistem, gece ve kötü hava koşullarında bile savaş pilotuna mükemmel bir görüş sağlıyor. 

Genelkurmay Başkanlığı’ndan dün akşam saatlerinde yapılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:  


“Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliğine kast eden bölücü terör örgütü PKK’ya ait terör yuvalarının yok edilmesi maksadıyla; uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız kapsamında 25 Nisan 2017 günü saat 02.00’de, Irak kuzeyi/Sincar Dağı ve Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgelerine hava harekâtı icra edilmiş ve belirlenen terörist hedefleri tam isabetle vurulmuştur. Irak kuzeyi/Sincar Dağı bölgesinde 40, Suriye kuzeydoğusu/Karaçok’ta ise 30 civarında BTÖ mensubunun etkisiz hale getirildiği; terör örgütü mensuplarının morallerinin son derece bozuk olduğu bilgisi alınmıştır.”

Öte yandan YPG resmi sözcüsü Redur Halil, Türk savaş uçaklarının Karaçok bölgesindeki YPG merkezini bombalaması sonrasında 20 YPG’linin öldüğünü 18’inin ise yaralandığını iddia etti. 

Türk istihbaratı, son dönemde düzenlenen terör saldırılarında Sincar bölgesinden gönderilen mühimmatların kullanıldığını belirledi. Ayrıca PKK’nın bazı yöneticilerinin de bu bölgede olduğu tespit edildi. Harekâtın temel gerekçelerini bu faktörler oluşturdu. Eşzamanlı harekât, yaklaşık 1 saat sürdü. Hava operasyonunda, Sincar bölgesinde 20, Karaçok bölgesinde 19 barınak, haberleşme merkezi, komuta merkezi ve mühimmat depoları bombalandı.


http://www.milliyet.com.tr/suriye-ve-sincar-a-eszamanli--gundem-2439070/

 

http://www.ensonhaber.com/sincarda-pkklilarin-abd-hayranligi-2017-04-25.html

 Bu haber 6,448 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,745 µs