En Sıcak Konular

Arkeologlar, 13.000 Yıl Önce Dünyaya Kuyruklu Yıldız Çarptığını Buldu!

25 Nisan 2017 18:21 tsi
Arkeologlar, 13.000 Yıl Önce Dünyaya Kuyruklu Yıldız Çarptığını Buldu! Tüm Dünya Şanlıurfa'yı Konuşuyor: Arkeologlar, 13.000 Yıl Önce Dünyaya Kuyruklu Yıldız Çarptığını Buldu!


Şanlıurfa'nın GöbekliTepe bölgesinde, 13.000 yıl önce dünyaya çarpan kuyruklu yıldızı resmeden tablet bulundu.

 


Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum, ilk yerleşkelerin kurulduğu yer olarak açıklanıyor. Mezopotamya olarak gösterilen bölgeler Türkiye’nin bir kısmı ve Suriye, Irak gibi ülkelerin bu kadar çok petrol sağlamasının sebepleri arasında, bunca zaman boyunca yaşamın bu noktalarda olması örnek gösterilebilir. Birçok araştırmaya göre yaşam burada başlamıştır.

Bu sıralar dünya basınında Türkiye konuşuluyor. Bu sefer siyaset veya savaş konuları dışında arkeoloji dalında bulunan çok önemli bulguların konuşulması, hepimizi fazlasıyla memnun etti. Edinburg Üniversitesi liderliğinde bir araştırma ekibi, Şanlıurfa’nın GöbekliTepe bölgesinde bulunan dünyanın ilk tapınağında esrarengiz bir tableti tercüme etmeyi başardı. M.Ö 10.700 yıl öncelere dayanan tablette, dünyaya çarpan kuyruklu yıldızın simgelerine rastlandı. Yaklaşık 13.000 yıl önce yaşanan olayda, dünyaya kuyruklu yıldız çarpmış ve dünyanın bütün dengesini bozmuş.


Bilim insanlarına göre bu tarih tam olarak Genç Dryas olarak bilinen küçük buzul çağının başlaması ve tüylü mamutların neslinin tükenmesine denk geliyor. Bu yazıtlar, Genç Dyras’ın başlama sebebini gözler önüne seriyor. Geçmişte insanlar çok sayıda gözlemi taşlara kazıyarak gelecek nesillere aktarmaya çalışmış. Bunlar arasında süpernovalardan göktaşı yağmurlarına kadar birçok gök olayını ölümsüzleştirmeye çalışan insanlık, bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.


Akbaba Taşı üzerinde yer alan kuş, yılan, köpek, kurt, akrep ve kafasız insana ait sembolleri inceleyen ekip, kuyruklu yıldızın çarpmasının ardından insanlığın tarıma ve yerleşik düzene geçtiğini belirledi.

Bu göktaşı çarpması sonucunda birçok medeniyetin sonlandığı ve canlı yaşamında ciddi bir düşüşün yaşandığı düşünülüyor. Çarpmanın ardından dünyada 1000 yıl gibi nispeten ufak sayılabilecek bir buzul çağına giriş yapılmış ve canlıların bu süreçte zor şartlara göğüs gerdiği görülmüştür.

http://www.webtekno.com/tum-dunya-sanliurfa-yi-konusuyor-arkeologlar-13-000-yil-once-dunyaya-kuyruklu-yildiz-carptigini-buldu-h28287.htmlBu haber 4,559 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,411 µs