En Sıcak Konular

40.000 Yıllık Bilezik Bildiklerinizi Değiştirebilir

9 Nisan 2017 07:43 tsi
40.000 Yıllık Bilezik Bildiklerinizi Değiştirebilir 40.000 Yıllık Bilezik Bildiklerinizi Değiştirebilir

Rusya'da yapılan bir keşif, tüm tarihi değiştirebilecek nitelikte. Bulunan eşya, tarihle ilgili bildiğimiz çoğu şeyi sorgulatacak nitelikte.

Gizemli 40.000 yıllık bilezik, antik insanların da bir çeşit teknolojiye erişebildiğini kanıtlıyor. Bilim insanları, bu müthiş mücevheri kimin yaptıysa, büyük bir ihtimalle, tarihe göre modern bir teknolojiye sahip olduklarını düşünüyor.

Bilezik, Sibirya'daki Altay dağlarının Bashelaksky bölgesinde bulunan Denisova Mağarası'dır. Bölge, çok iyi korunmuş, şimdi soyu tükenmiş hayvan fosilleri ile ünlü. Bölgenin sıcaklığı “0 derece” olduğu için materyalleri korumak için fazlasıyla ideal.

Söz konusu gizemli bilezik, 200'den fazla genetik belirtecin gösterdiğine göre Neanderthal'a ya da modern insan DNA'sına uymayan bir grup insana aittir. Bu insanlara Denisovanlar deniyor. Bu gizemli insan grubu 600.000 yıl önce yaşamış ve ana akım bilim insanlarına göre, göçebe ve gelişmemiş bir halktı. Bununla birlikte, mağaranın içinde keşfedilen bileziklerin, bu eski insanların son derece usta zanaatkar olduklarına inanmak için yeterli.

Antik bileziğin çevresinde, araştırmacılar yedi ya da sekiz yaşında Denisovan kıza bir parmak kemiğini keşfetti. Çok sayıda araştırmacının ilgisini çeken şey bileziğin inanılmaz işçiliğiydi. Testlere göre, bilezik üzerindeki kesme ve parlatma seviyesi, zamanının en az binlerce yıl ötesinde.

Bilim insanlarına göre, bilezik bilinmeyen yöntemlerle cilalanmıştı. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar bileziği keşfettiğinde, üzerindeki taş hala parlıyordu. Bileziğin parçaları toplandı ve araştırmacılar, bu eski yapıtı görsel olarak yeniden canlandırdılar.

Halihazırda bilezik, Sibirya Halkların Tarihi ve Kültürü Müzesi'nde sergileniyor. Bilezik, araştırmacıların binlerce yıl önce gezegenimizde sadece ilkel insanlar yaşadıkları yönündeki bulgulara tamamen aykırı. Denisova halkı inanılmaz derecede iyi zanaatkarlar ve kendi zamanları için çok üstün bir teknolojiye sahipti.
http://www.webtekno.com/ana-akim-tarihini-paramparca-eden-40-000-yillik-bilezik-h27608.htmlBu haber 4,715 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,375 µs