En Sıcak Konular

500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler!

9 Nisan 2017 07:39 tsi
500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler! 500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler!


Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, anıt ağaç konumundaki ağaçların kesilmesine tepki gösterdi.


Isparta’da kestane ağaçlarıyla ünlü Ayazmana ve yakınındaki Gökçay’da içinde en az 400-500 yıllık olduğu tahmin edilen ve 1’i anıt ağaç niteliğinde 5 kestane ağacı kesilmiş halde bulundu. Bölgede inceleme yapan Orman Bölge Müdürlüğü, kesimlerin olduğu tapulu arazi sahiplerinin bu konuda izin almadığını açıkladı. Son 3 ayda toplam 12 kestane ağacının kesildiği tespit edildi.

Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, Dere ve Yenice mahallelerinin yukarı bölümündeki Gökçay’da, biri 400-500 yıllık olduğu tahmin edilen 5 kestane ağacının kesildiğini tespit etti. Kesilen dev kestane ağaçlarının fotoğraflarını çeken Özdemir, “Bu ağaçlar anıt ağaç konumunda ve koruma altında. Birisine ait bahçe mi yoksa hazine arazisi mi bilemiyoruz ancak bu ağaçları kesenlerin bulunmasını istiyoruz. Kesen kişiler hakkında gerekli yasal işlemler derhal yapılmalıdır” dedi.

Isparta’nın Ayazmana mesire alanı ile Dere ve Yenice mahallelerinin kestane ağaçlarıyla ünlü olduğunu kaydeden Fevzi Özdemir, dev kestanelerin kesildiği bölgedeki diğer ağaçlar için de endişe duyduklarını, belediye veya Orman Bölge Müdürlüğü gibi ilgili birimlerin bölgedeki diğer ağaçların korunması yönünde tedbir alması gerektiği uyarısında bulundu.  

Bölgenin imara açılacağı ve bazı inşaat firmalarının da arsa topladığı yönünde duyumlar aldıklarını belirten Fevzi Özdemir, şöyle konuştu:

“Şimdi sorsan ‘çürük’ derler. Eh ne diyeyim, çürüyüp gidin inşallah. Yetkilileri davet ediyorum. Bu kestane kesilmez. Dere mahallesinden inerken köprünün sağ ve sol tarafındaki tüm ağaçlar kesilmiş. Birileri ev mi yapacak, villa mı yapacak? Bu kestanelere dokunan eller kırılsın. Buralara imar izni verenler de aynı derecede yargılansın. Bütün kamuoyunu davet ediyorum. Ev yapılacak alanların köküne kıran mı girdi de buralara bu muameleyi yapıyorsunuz.”

Tarım, Çevre ve Milli Parklar müdürlüklerine sorduklarında her birinin farklı söylemlerde bulunduğunu altını çizen Özdemir, “Özel mülk diyorlar. Özel mülk sahibi Tarım ve orman müdürlüklerinden izin aldığında kesebilirmiş. ya da kaçak kesince 170 TL cezası varmış. Biz burada kestane ağacından bahsetmiyoruz. Bu kesime verilecek cezadan da bahsetmiyoruz. Tarihi evin içindeki bir çeşmeye önem veriliyorsa bu bahçe kimin olursa olsun 400 yıllık anıt ağacın burada korunması gerektiğini söylüyoruz. Burada yetkililer vardı.

Geldi incelediler. Kesenin kim olduğu belli değil. Belki bahçe sahiplerinin bile haberi yok. Yani burada bu ağaçlar niye kesiliyor. Bu kadar gözlerin kan mı bürümüş? Burada ağaçları keserek yapmak istedikleri nedir” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Masa olacak diye bu ağaç kesilir mi?”

Kök bölümü normal bir insan boyundan fazla olan kesilmiş kestane ağacını gösteren Özdemir, “Şimdi bu ağaç 250-400 yıl yetişecek. Buzum dedelerimizden kalacak. Bundan koltuk, masa çıkacak, bilmem ne sanayinde kullanılacak diye bu ağacı kesmeye değer mi?” açıklamasında bulundu.
http://cevrecitv.com/2017/04/08/goruntulu-haber-500-yillik-kestane-agaclarini-kestiler/Bu haber 3,853 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,722 µs