En Sıcak Konular

Pars Tekniği

26 Mart 2017 09:03 tsi
Pars Tekniği Türk Dövüş Sanatı

                         TÜRK DÖVÜŞ SANATI
Pars tekniği : bu teknik elleri adeta bir parsın pençelerini kullandığı gibi kullanarak karşıdaki düşmanı etkisiz hale getirmektir. Karşınızdaki düşmanın cüssesi önemli değildir. İster sizden kilolu birisi olsun isterse uzun. Önemli olan tekniği doğru kavrayıp doğru şekilde uygulamaktır. Doğru şekilde uygulandığında karşınızdaki düşmanı hamur gibi yoğurabilirsiniz. Hatta kalbini bile söküp alabilirsiniz.

Yer öptürme: Türkler de toprak kutsaldır. Toprak olmadan mahsul olmaz, toprak olmadan hayvanlarını besleyemez. Yani toprak olmadan o olmaz. Bu yüzden Türkler toprağın kendilerine sunmuş olduğu kesintisiz yardımı için ona saygı duyarlar. Bu saygıyı kendileri gösterdikleri gibi düşmanlarının da göstermesini ister ve yaptırırlar. Bu teknikteki temel felsefe  Düşman yeri öpmeli ve ölmelidir.

Turna kanadı taktiği : Gözünüze bir toz tanesi kaçtığını zamanı düşünün, bakmakta nasılda zorlanırsınız. Sanki gözünüze bir iğne batmış gibi hissederseniz. Hiç bir şeye bakamaz, baksanız bile gözünüzde ki acıdan dolayı odaklanamazsınız İşte bu teknikte de düşmanın zayıf yönlerini kullanacaksınız. Gözüne bir darbe almış bir insan görüş açısı azaldı ve gözüne odaklanır. Bu durumda size karşınızdaki düşmanla hamur gibi oynamak kalır.

Turan taktiği : Kendinizi bildiğiniz en güçlü insanın yerine koyun. Tek bir vuruşla karşınızdakini devirebilecek güçtesiniz, hatta bakışlarınızla bile. Karşınızda ise yumruk atmayı dahi bilmeyen ve dövüşten kaçınan, özellikle korkak, yanınızda ezik duracak kadar kısa, kas zerresi bulunmayacak kadar çelimsiz  kısacası vurduğunuzun yarısının boşa gittiği birisi hayal edin. Ve o korkak insan birden sizin yüzünüze bir tokat atıyor. Hemde  kendine, bu çelimsiz haline bakmadan. Ne yapardınız? Tabi ki de o korkak insana  dersini verir, ağzını yüzünü dağıtırdınız. Kaçıyor olsa bile peşinden koşar yakalardınız. Çünkü nasıl olsa onu bir kez yakaladığında elinden kurtuluş olmayacak. O da bu yüzden kaçardı zaten.

Burada önemli olan ne sizin cüssesi ne de onun. Asıl önemli olan kendinizi hal, hareket ve tavırlarınızla küçük cüsseli adam gibi göstermektir. İşte o zaman karşınızdaki düşman kendisini büyük görecek, ondan çok korktuğunuzu, dayak yemek istemediğinizi düşünecek ve hatta sizin ona dokunmanıza dahi cüret edemeyeceğini düşünecektir. İşte o anda karşınızdaki düşmana yapacağınız bir hareket onu olduğundan normalden daha fazla sinirlendirecektir. Aslında bu onun zayıf olduğu bir andır. Sizin gibi korkak birisinin dersini vermek için elinden geleni yapacaktır.

Mühür tekniği : Adı üzerinde eli adete bir mühür basar gibi kullandıkları için mühür tekniği demişlerdir. Bu teknikte karşınızdaki düşmanın  zaafını ortaya çıkarırız. Onu zayıflatırız. Bu zayıflıktan faydalanarak onu etkisiz hale getirebiliriz.

Yunus Emre YıldırımBu haber 5,597 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,445 µs